vytisknout velikost písma 10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

Když se řekne tráva, mnoho lidí napadne zelený trávník, který musí každý týden posekat. Jsou ale i jiné trávy – atraktivnější a takové, které nepotřebují téměř žádnou péči. Okrasné trávy se snadno pěstují a na zahradě nabízí různé způsoby využití – například vytvoří přírodní zástěnu místo živého plotu.

Pampová tráva poroste i ve vaší zahradě: nebojte se jí!

Pampová tráva poroste i ve vaší zahradě: nebojte se jí!

Vyberte tu pravou

Okrasné trávy existují v rozmanitých barvách, velikostech a texturách, takže je snadné najít perfektní trávu pro vaši zahradu, ať už ji chcete pěstovat ve stínu, nebo na slunci.

Pěstování okrasných travin je snadné, při jejich výběru je ale třeba myslet na několik věcí. Na výběr máte zejména vysoké trávy či nízké trávy, přičemž ty vysoké druhy dorůstají výšky 1 až 2 metry (některé mají až 3,5 metru) a nižší druhy tvoří porosty při zemi.

Jak proměnit trávník v kvetoucí louku

Jak proměnit trávník v kvetoucí louku

Podle druhu kořenů

Druhy trav lze dělit i podle kořenů. Jedna skupina vytváří dlouhé oddenky a snadno se rozšiřuje. Takový druh se může na zahradě chovat invazivně a zejména v případě, kdy má na vaší zahradě každá rostlina své místo, je dobré se těmto druhům vyhnout. Pak je skupina trav, která roste v trsu, který postupem času nabývá na objemu. Lze ji snadno rozmnožovat dělením. Jde o pomalu rostoucí trávy, takže jsou do zahrady výbornou volbou. A konečně existují trávy, které tvoří drn a mají krátké oddenky. Rostou v trsech, ale jsou méně husté.

Je důležité vybrat si takový druh, který nepatří mezi intenzivní a nerozroste se i na místa, na kterých ji nechcete. Zbavovat se invazivní trávy totiž může být velmi náročný a nekonečný boj. Před nákupem proto zkontrolujte rostliny z hlediska tvaru a růstu. Stonky, které tvoří malý a hustý trs, jsou bezpečné, stejně jako stonky, které sice netvoří trs, ale mají krátké oddenky. Pokud jsou ale jednotlivé stonky odděleny a vidíte dlouhé oddenky, dobře si pořízení této rostliny promyslete.

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Jak pěstovat okrasné traviny

Jakmile se rostlina zakoření, pěstování travin je velmi snadné. Zvažte zejména světelné podmínky, druh půdy a to, jestli chcete trávy zalévat, či nikoliv. Trávu po výsadbě důkladně zalijte, a pokud to bude potřeba, po celou první vegetační sezonu ji zalévejte. Na konci zimy rostlinu seřízněte, abyste podpořili její další růst. Pokud část rostliny odumře nebo je přerostlá, část trsu oddělte. 

Dochan: moře klasů rozvlní zahradu

Dochan: moře klasů rozvlní zahradu

Jaké druhy travin pěstovat

Schizachyrium scoparium – je běžně známá také jako tráva modrásek nebo vousatka. Jde o druh severoamerické prérijní trávy, je schopna se přizpůsobit značně proměnlivým závlahovým i půdním vlastnostem. Tvoří štíhlé dlouhé listy rostoucí hustě vedle sebe až do výšky 1,2 metru. Listy jsou dekorativní šedozelené barvy, na podzim jejich zbarvení přechází až do načervenalé. Koncem srpna až začátkem září rostlina kvete stříbřitými květy uspořádanými v latích.

Dochany – rozšířený rod rostlin z čeledi trav, patří sem až 140 druhů trav, které jsou původem z tropických a teplých mírných oblastí z celého světa. Roste v široké škále velikostí a barev a vypadá báječně jako ústřední bod v zahradě.

Třtina ostrokvětá – do čeledi lipnicovitých patří mnoho odrůd, nejznámější zástupce je třtina ostrokvětá. Traviny kvetou brzy v sezóně a mají vysoký a vzpřímený tvar se zelenými a zelenožlutými listy. Dorůstají 120 a 180 centimetrů na výšku. Daří se jim v polostínu či na plném slunci.

Proso prutnaté – za tuhle rostlinu budou rádi ptačí obyvatelé zahrady, protože její semena jim slouží jako potrava během zimních měsíců. Je to odolná tráva, která zvládá drsné podmínky a nabízí zahradě modro/zelené a fialové/vínové barvy. Tráva je nenáročná, odolná vůči suchu i zvěři. Začíná kvést od července do konce léta a dorůstá až do výšky 180 centimetrů.

Ozdobnice čínská – ozdobnice čínská, nazývaná také panenská tráva, vytváří atraktivní růžové květy podobné peří, které se zráním zbarvují do stříbra. Tráva vypadá nádherně v záhonu samotná i ve společnosti dalších květin, dorůstá až do výšky 2,5 metru, ale hodně záleží na jednotlivém kultivaru. Snáší suchou i vlhkou půdu a je mrazuvzdorná.

Okrasné trávy dodají zahradě lehkost

Okrasné trávy dodají zahradě lehkost

Muhlenbergia – mimořádně dekorativní tráva se světle růžovými soukvětími připomínajícími cukrovou vatu. Je to tráva do teplého období roku, nejatraktivnější je v létě a na podzim. Miluje slunce, daří se jí ve vlhké, dobře odvodněné půdě, ale snese i období sucha.

Kavyl péřovitý – má stálezelené listy se semeny, která mají jemný, peříčkový vzhled. Je nenáročná na údržbu, dobře snáší období sucha a má ráda plné slunce.

Kortaderie dvoudomá – známá také jako pampová tráva je díky své výšce a nápadným květům v zahradě nepřehlédnutelná. V teplých oblastech se může změnit v invazivní druh, dorůstá výšky až 3,5 metru.

Kostřava stříbrná – kostřava je ideální tráva pro pěstování v zahradách, kde není mnoho místa. Je totiž malá, dorůstá výšky jen 30 centimetrů. Má ledově modré listy s jemnou texturou a světle žluté květy, je to trvalka, která se bude dobře vyjímat ve skalce. Je nenáročná, odolná vůči suchu i zvěři.

Lalang válcovitý – tráva pocházející z tropické Asie má červeně dramatické listy, které nápadně kontrastují s další zelení v zahradě. Listy mění během vegetačního období barvu, jejich barva se zintenzivňuje z mírné na jasně červenou. Dorůstá asi 60 centimetrů, je nenáročná, dobře snáší sucho a dobře roste na polostinném místě i na plném slunci.

Všechny trávy najdete i v galerii v úvodu článku. 

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty