vytisknout velikost písma 10 nejoblíbenějších pokojových rostlin. Okrasné listem, do stínu i sukulenty

Vybrat pokojovou rostlinu není vždy jednoduché. Některé jsou vysoké či naopak nenápadné, jiné vyžadují náročnou péči. Nabízíme vám přehled deseti nejoblíbenějších, z nichž jednoznačně vítězí rostliny okrasné listem.

Fíkusy velikáni, ale i drobní spolubydlící

Jako každá správná klasika fíkusy nikdy nevyjdou z módy. Lze je koupit po celý rok, a proto se staly doslova stálicemi domácností. Existuje mnoho druhů, které mají spoustu odrůd a nejsou náročné na pěstování. Fíkusy mohou být převislé, popínavé, stromkovité, s velkými či drobnými listy.  

Fíkusy známé i neznámé. Jak je pěstovat?

Fíkusy známé i neznámé. Jak je pěstovat?

 

Sukulenty  rostliny pro vytížené pěstitele

Sukulenty se pěstují jako miniaturní strom se ztlustlými, dužnatými listy. Dobře snáší suchý vzduch, přímé slunce a půdu chudou na živiny. Občas zalijte a víc se nestarejte.

Echeveria snáší suchý vzduch, potřebuje minimální péči a přitom kvete nádherně oranžovými květy.

Jak na to: vytvořte si sukulentní krajinku

Jak na to: vytvořte si sukulentní krajinku

Dračince zelené i pestrolisté

Topná sezóna je spolehlivým zabijákem domácích květin, které nesnášejí suchý vzduch. Pokud chcete mít pěkné květiny, které nepotřebují zvláštní péči, vyplatí se pořídit některý z odolných druhů. Mezi ně patří moderní dračinec, u něhož je třeba dbát jen na to, aby květináč nikdy nestál ve vodě a aby kořenový bal nikdy úplně nevyschnul. Rostlina oceňuje rosení dvakrát týdně.

Dračinec deremský: listy jako od malíře

Dračinec deremský: listy jako od malíře

Pokojové rostliny, které přežijí i v paneláku. Dvě, na které můžete vsadit!

Tchynin jazyk vydrží snad všechno

Oblíbená Sansevieria s dlouhými tuhými listy je rovněž ideálním společníkem bytů s ústředním topením. Daří se jí na plném slunci, stačí jí trocha vody a potřebuje přesadit, jen když jejím zbytnělým kořenům začíná být květináč malý.

Sanseviera – Nevinná dračice s magickou silou

Sanseviera – Nevinná dračice s magickou silou

Sloní noha

Nolina – sloní noha dobře snáší sucho, teplo i polostín. Pro zdárný růst potřebují sukulenty opravdu málo. Během vegetačního období mají schopnost zadržovat vodu v listech, stoncích nebo kořenech, proto se spokojí s občasnou zálivkou. Vhodné jsou odstátá voda a propustný substrát, což docílíme přídavkem hrubého písku nebo kamínků.

Sloní noha: Tlustokožec s bujnou kšticí

Sloní noha: Tlustokožec s bujnou kšticí

Převislý potosovec

Potosovec  je možné pěstovat na kmínku nebo se může vinout po mřížce či viset z nádoby a dobře se mu daří i v hydroponii. Velmi dobře se hodí do hal, koupelen či obývacích pokojů. Potosovec se může stát i první rostlinou pro děti, o kterou se budou ve svém pokoji starat. Pokud se podaří vytvořit této rostlině ideální podmínky, je možné, že se poměrně značně rozroste.

Potosovec: pěstujte různobarevné kultivary

Potosovec: pěstujte různobarevné kultivary

Zamioculcas jednoznačně vede

„Pečlivé zanedbávání“ – to je ten nejlepší způsob péče o sukulenty obecně a zamioculcas není v tomto ohledu výjimkou. Snese spíše více sucha, preferuje dostatek světla, nikoli však přímé slunce, dařit se mu bude ale i v polostínu a přihnojovat stačí jednou za dva týdny. Ne nadarmo se mu říká "drahokam Zanzibaru".

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

Král kapradin – ledviník

Díky košatému vzrůstu má tato kapradina pevné místo na seznamu rostlin vhodných do bytů. Ledviník (Nefrolepsis) nereaguje citlivě na vyschnutí substrátu a vlhkost vzduchu jako ostatní kapradiny, proto je považován za nejvděčnější pro pěstování v bytě.

Ledviník: svěží záplava zeleně

Ledviník: svěží záplava zeleně

Jedovatá, leč oblíbená diefenbachie

Listy začínají ztrácet svou pěknou tmavozelenou barvu a stonky se vytahují do nepěkných dlouhých výhonů. Tehdy je rada jen jedna, s rostlinkami si zahrát hru na škatulata hejbejte se. Co nejblíže světlu postavit květináče s pestrolistými rostlinami. Patří mezi ně krotony, purpurová voděnka – setcreasea, kalathey, diefenbachie, ale i bromélie nebo vriesea. Zkrátka, dostatek světla potřebují rostliny k tomu, aby vypadaly dobře a zůstaly zdravé.

Pestrolisté pokojové rostliny

Pestrolisté pokojové rostliny

Africké fialky

Okna na západní a východní straně  jsou vhodným prostředím například pro africkou fialku (Saintpaulia), pepřinec (Peperomia), marantu (Maranta), begónii (Begonia), kroton (Codieum), pandán (Pandanus), monsteru (Monstera), filodendron (Philodendron), toulitku (Anthurium), syngónium (Syngonium), dracénu (Dracena) i většinu bromélií. Africká fialka však spolehlivě kvete a vybrat si můžete z mnoha barevných odstínů.

Další zajímavé pokojové rostliny najdete ZDE.

Náš tip: Kombinujte rostliny s různými barvami květů. Sluší jim také pastelové obaly na květináče.

Jonátka africká: umí překvapit květy různých tvarů a barev

Jonátka africká: umí překvapit květy různých tvarů a barev

10 pokojových květin, které přežijí všechno. I vaši péči

Tady najdete pokojové rostliny pro děti

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby