Viry, houby a bakterie škodí rostlinám nebo je úplně ničí. Tyto projevy označujeme jako choroby. Pokud na rostlinách parazitují živočichové, mluvíme o škůdcích. Existují různé metody, jak s obojím zatočit. Seznamte se s nimi.
Mohlo by vás zajímat: Výživa a hnojení, Ochrana a péče
Někteří z vás nemají k dispozici zahradu, a přesto by rádi vypěstovali vlastní rajská jablíčka. Máte-li balkon, je problém vyřešen – musíte jen vědět, jak se o rostliny správně postarat.
První nedočkavci urovnávají záhony, značí řádky a vysévají do nich semínka. Možná ještě přijdou noční mrazíky, možná i chladné dny, přesto jsou druhy zeleniny, kterým vaše nedočkavost prospívá.
Okouzlily vás v botanické zahradě orchideje tak, že jste zatoužili mít podobnou nádheru doma? Nemusí to být nesplněný sen. V bytových podmínkách dobře prospívají hybridy rodu Phalaneopsis.
Banánovník je velice zajímavá a krásná rostlina. Jenže každému se nemusí dařit jeho pěstování, protože má značně specifické nároky na vlhkost a živiny. Jak si ho tedy udržet?
Zima dosud nekončí, ale cítíte už ve vzduchu tu předjarní vůni? Jestli ano, je nejvyšší čas věnovat se pokojovým rostlinám – hlavně těm, jimž se nedaří. Zjistěte příčinu a zahajte léčbu, než bude pozdě.
Je tu období, které nemají někteří lidé moc v lásce a které příliš nesvědčí ani pokojovým rostlinám. Přesto při správné péči přečkají celou zimu bez úhony i v méně příznivých podmínkách.
Pěstitelé často váhají, kde se bude kaktusům přes zimu dařit a kdy je naposledy zalít. Několik rad pro začátečníky a bezradné nabízíme i vám, aby pichlaví kamarádi přežili do jara ve zdraví.
Přestože nás plevele na zahradě nepotěší, nejsou to rostliny bez zajímavosti – a některé jsou dokonce i k užitku. Peťour i lebeda jsou tak běžnými hosty záhonů, že by bylo dobré něco se o nich dozvědět.
Šneci, slimáci, mravenci, hadi... lidé s nimi na soukromých pozemcích bojují snad odjakživa. Za ta léta se nashromáždily různé rady, jak s nimi zatočit. Možná některý způsob zabere i při vašich potížích.
Když zelenina začne při nejlepší péči náhle vadnout a pomalu odchází tam, odkud není návratu, je to vždy podezřelé. Co je příčinou znetvořených kořenů zelí, kedluben nebo kapusty? Choroba? Ale jaká?
Červen patří k měsícům, kdy si můžete ze zahrady přinést výsledky své jarní práce. Sklízet můžete hrášek, saláty, mrkev, ředkvičky či třeba kedlubny. Další sklizeň vás samozřejmě bude stát i další síly.
Je to nemilý pocit bezmoci, když vypiplané rostlinky napadne škůdce a nenasytně se popásá na listech, vyžírá pupeny a v krátké době zlikviduje celý porost. Katastrofě můžete zabránit včasným zásahem.
Všechno kvete, všechno pučí, kolem nás to pěkně bzučí. Nebzučí však jen včelky a čmeláci, milí čtenáři! Zuby si brousí kdejaký škůdce, aby nám opečovávanou květenu pěkně potrápil.
Přednosti a výhody netkaných textilií oceňuje stále více zahrádkářů a zahradníků. Pokud ještě mezi ně nepatříte, seznamte se s jejich výhodami a zkuste je letos použít na vašich záhonech.
Reagujeme na velké množství dotazů, které naši čtenáři poslali do diskuzního fóra, v němž řeší, jak mají ochránit své zahrady před nepříjemnými plži, kteří ničí úrodu.
V tomto období máme málo času, přesto pamatujme na kytičky. Netrpí sice kašlem či chřipkou, ale náhle začnou chřadnout a než si všimneme viditelných příznaků, může být pozdě.
Plevel je vlastně nevítaný host v zahradě. Utlačuje to, co se snažíme vypěstovat. Ačkoli jsou to vlastně nevinné rostliny, musíme je neusátle hubit a likvidovat.
Krtek je poměrně milé zvířátko, živící se mnoha druhy hmyzu. Jeho kopečky ale mohou zničit leckterý dokonalý trávník, občas ho musíme ze zahrady vypudit. Čtěte jak na to.
Okrasným keřům se brzy začnou nalévat pupeny a všechno začne růst. Jenže neporoste jen to co si přejeme, bude se dařit i nevítaným hostům. Jedním z vetřelců bývá choroba zvaná padání klíčících rostlin.
Podstata ekologické ochrany rostlin proti chorobám a škůdcům vychází z přírodních zákonů a koloběhu přírody. Je zde místo pouze pro organické látky, člověk musí respektovat vzájemné působení rostlin.
Padlí růžové, skvrnitost růží, mšice, molice, svilušky, lalokonosci a další choroby a škůdci, se kterými se můžete setkat při pěstování popínavých rostlin.
Ani hlíznatým rostlinám se choroby a škůdci nevyhýbají. Proto je zapotřebí dbát na preventivní opatření a napadené jedince včas léčit nebo zlidkvidovat. Podívejme se, co naše krasavce z hlíz ohrožuje nejčastěji.
Podobná témata: Kumquat, Nářadí a stroje, zavařování, Bambus, Sprcha, Ovoce, Rybíz, Jahody, Mozaika, Astra, Ochrana a péče, Česnek, Duben, Zelenina, Muškáty, Zvířata, Sazenice, Zima na zahradě, Předpěstování, Likvidace
Předzahrádka má dotvářet estetický rámec a zdůraznit vstup do domu. Kromě toho předzahrádka plní izolační, dekorativní a reprezentační funkci. Naše rady vám pomohou osázet ji tak, aby nedala mnoho práce.
Chystáte se sázet či přesazovat rostliny? Na to obvykle potřebujeme nové květináče a truhlíky. Na těch z loňska se podepsaly počasí a povětrnostní vlivy. Zjistili jsme proto pro vás, jaké výrobky se právě dají v obchodech sehnat a za kolik. Podívejte se do naší fotogalerie venkovních i interiérových květináčů.
Chcete-li sklidit kvalitní ovoce a zajistit si bohatou sklizeň, je třeba věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce.
Máte raději romantickou rozevlátou atmosféru venkovského stavení, nebo vás oslovuje moderní jednoduchost? Obojí můžete vyjádřit hned u vstupu do svého domova. Podle toho, jak si zařídíte předzahrádku.
Je vám líto, že nemáte vlastní zahrádku? Už nemusí! I na malém balkóně se dají pěstovat květiny a zelenina. A to s minimem nákladů. Z použitých palet si můžete vyrobit dokonalé zahrádky, které potřebují jen minimální prostor. Inspirujte se v naší velké fotogalerii.