Bromélie rostou v pralesích na stromech jako epifyty nebo na zemi v pouštích a polopouštích jako geofyty. Z listové růžice lesklých, tuhých listů vybíhají pestře zbarvené stonky. Když se o ně dobře postaráte, vykvetou.
Mohlo by vás také zajímat: Exotika, Pěstování, Orchideje
Pochutnáte si rádi na ananasu? Až si tento exotický plod koupíte příště, nevyhazujte jeho vrcholovou růžici – zkuste si z ní vypěstovat novou rostlinu a počkejte si na vlastní ananas!
Napadlo by vás, že ananas patří mezi bromélie? Tedy mezi rostliny, které pěstujeme pro jejich velmi dekorativní květy a různě zbarvené listy nejrůznějších tvarů. Většina pochází z deštných pralesů Jižní a Střední Ameriky, přesto se některé druhy bromélií dají úspěšně pěstovat i v bytě.
Ananas pochází z oblastí tropické Brazílie, Argentiny a Paraguaye. Poprvé se začal pěstovat koncem devatenáctého století na Havaji druh Smooth Cayenne. Dnes jej najdeme ve většině tropických zemí na světě až ve výšce osm set metrů nad mořem.
Když se daří, tak se daří. Alespoň to tak vypadá podle toho, co naší čtenářce Kandl doma kvete. Orchideje různých druhů i barev, mezi nimi kvetoucí bromélie či vánoční kaktus. A to úžasné Paphiopedilum! Už jste je viděli?
Nároky pokojovek se liší podle toho, odkud pocházejí – pro snadnější postup péče si je rozdělíme do tří skupin, kdy každé vyhovuje jiná zálivka i teplota. Připomeneme si také, co dělat s případnými škůdci.
Máte pocit, že je česká zima příliš dlouhá? Vytvořte si doma malý exotický ráj. Postačí vybrat vhodné pokojové rostliny, například palmy a tilandsie. Dáme vám tip na několik nových druhů.
I pokojové rostliny mohou být vyzdobeny v určitém stylu. Vyzkoušejte etno styl, v němž se zrcadlí odraz přírody. Jednotlivé druhy k vám pak promluví jazykem dalekých končin, z nichž pocházejí.
Bromélie se u nás zabydlují čím dál častěji. Protože se jedná o exotické rostliny, s nimiž nemáme moc zkušeností, překvapí nás jejich úhyn, následující hned po odkvětu. Znamená konec naší bromélie?
Zemina a organické substráty se při pěstování pokojových i balkonových rostlin stávají minulostí. Na jejich místo nastupují expandované jíly a substráty minerální, jež přinášejí mnoho výhod.
Je tu období, které nemají někteří lidé moc v lásce a které příliš nesvědčí ani pokojovým rostlinám. Přesto při správné péči přečkají celou zimu bez úhony i v méně příznivých podmínkách.
Tato broméliovitá rostlina září v pokoji jasně zelenými, mečovitými listy. Květy bývají fialové, podepřené červenými listeny. Potřebuje rozptýlené jasné světlo a mírnou zálivku přímo do listové růžice.
Tilandsie šedá patří k méně známým druhům. Tato epifitní rostlina ze Severní Ameriky má tenké listy, jež visí na dlouhých výhoncích a jsou pokryty stříbrnými šupinkami. Ty pohlcují vláhu ze vzduchu.
Je to slunce milující broméliovitá rostlina s méně úhlednými listy. Květenství má výrazně červené listeny. Bilbergie nejlépe vynikne na parapetu okna, odkud její listy padají dolů jako vodopád.
Tato broméliovitá rostlina tvoří krásné květenství obklopené rudými listeny. Listová růžice je velmi dekorativní. Guzmánie potřebuje jasné, rozptýlené světlo, vydatnou zálivku a vlhký vzduch v interiéru.
Tvoří bohatou listovou růžici tmavých, nachově lesklých listů. Květní listeny se tvoří na podzim a bývají červenooranžové. Stejně jako ostatním broméliím svědčí i jí vyvýšené solitérní místo.
Exotické rostliny si v našich domácnostech našly trvalé místo. Z široké nabídky si můžeme vybrat rostliny dekorativní listem i květem, s přímým růstem, převislé či sukulentní.
Kultivar Tricolor patří mezi nejhezčí bromélie. Listová růžice této rostliny je velmi plochá, květenství nemá lodyhu.
Chystáte se v nejbližších dnech navštívit přátele, ale zapomněli jste na dárek? Pokud vás napadlo koupit pokojovou rostlinu, vyberte tu, která je zajímavá, ale hlavně nenáročná.
Listy téhle bromélie jsou dlouhé, pilovité, s výrazným žlutým pruhem uprostřed čepele. V příhodných podmínkách se tvoří květenství - ananas.
Podobná témata: Zima na zahradě, Zahradní rostliny, Dračinec, Ovoce, Zdraví, Eucalyptus, Aloe, Exotické rostliny, Byt, Pěstování orchidejí, Pěstování, Hydroponie, Kaktusy a sukulenty, Úroda, Skvrny, Balkonové rostliny, Substrát, Difenbachie, Recepty, Tillandsie
Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.
Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.
Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.
Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!
Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?