Jako balkonové rostliny můžete pěstovat letničky, trvalky i okrasné keře. Prodloužený prostor vašich příbytků ozdobí listem, pestrými květy a mnohdy i krásnou vůní. Poradíme vám, které druhy vybrat a jak o ně pečovat.
Mohlo by vás zajímat:
Podívejte se na rostliny pro balkony a nádoby v katalogu rostlin.
Muškáty neboli pelargonie a jejich zazimování řeší snad každý, kdo má balkonové rostliny. Jak postupovat, na co si dát pozor a co dělat, pokud rostlinu během „zimního spánku“ napadnou škůdci? Poradí nám zkušená pěstitelka Miloslava Valinová.
Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?
Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?
Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže.
Někteří z vás nemají k dispozici zahradu, a přesto by rádi vypěstovali vlastní rajská jablíčka. Máte-li balkon, je problém vyřešen – musíte jen vědět, jak se o rostliny správně postarat.
Daří se jí v truhlících, květináčích, ale i na záhonech. Navíc je nenáročná na pěstování. Přesto je při péči o ní potřeba respektovat její potřeby. Poradíme vám, co osteospermum vyžaduje, aby bylo ozdobou vašeho okna či zahrady.
Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny, které při troše pozornosti bohatě pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dopřejte jim vhodnou zeminu, slunečné místo, kam neprší, a pravidelnou dávku vody a kvalitního vícesložkového hnojiva.
Pátráte po letničce, která ozdobí vaše okno či lodžii bohatou kaskádou květů? Zasaďte si do truhlíků surfinie. Právě v květnu je ten pravý čas. Zaručujeme, že vám tu nádheru budou všichni sousedé závidět. Poradíme vám, jak surfinie pěstovat, aby dobře prospívaly.
Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.
Stýskalo se vám už po rozkvetlých lodžiích a parapetech? Zima je definitivně pryč a my máme konečně možnost osázet truhlíky a květináče pestrými jarními květinami, které nám vykouzlí úsměv ve tváři. Inspirujte se v naší fotogalerii a pusťte se do sázení.
Přemýšlíte, jaké květiny do truhlíků na severní stranu vybrat a bude se jim tam vůbec dařit? Poradíme, které druhy rostlin snáší stín. Budete se divit, co jich je!
Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď je ten pravý čas.
Balkón může být i na podzim plný květů, pokud nahradíme dožívající letničky výsadbou rostlin, které odolají plískanicím a prvním mrazíkům. Poradíme vám, jak prázdné truhlíky rozzářit, aby byl balkón hřejivý a útulný.
Ne každý má zahradu, kde lze relaxovat u šplouchajícího jezírka a obdivovat krásu květin. I na malém balkoně, střešní zahradě či terase si takový luxus můžete dopřát.
Existuje skupina pěti druhů rostlin, která se vlastnostmi květů plně vyrovná těm nejvzácnějším orchidejím. Je to rod Gloriosa, jehož název v překladu znamená proslavený nebo také nádherný.
Stává se z vašeho balkónu skladiště nepotřebných věcí? Změňte to! Máme pro vás pár tipů, jak malý balkón zařídit a nevyužitý prostor zútulnit.
Několik tipů na kombinace letniček na slunce i do stínu vám usnadní výběr vhodných rostlin pro výsadbu truhlíků a závěsných košíků nejrůznějších barev, tvarů a vůní.
Jedna z nejstarších užitkových rostlin – povíjnice jedlá neboli batátová – Ipomoea batatas je letnička vhodná do větších truhlíků a jiných nádob, do stínu i na slunce, ale pěstuje se i jako pokojová rostlina.
Hledáte zajímavou rostlinu na terasu nebo do haly? Pak je Albízie ta pravá. Upoutá pozornost, vypadá jako mimóza, která po dotyku svěsí listy, a navíc nádherně růžově kvete a omamně voní.
Nic tak účinně nepomáhá proti únavě, chorobám a stresu jako pohyb na čerstvém vzduchu, uprostřed zeleně na terase nebo prostornějším balkóně. Teď na jaře je čas obydlet a zútulnit balkony a terasy. Jak to udělat?
Právě teď je čas na pěstování salátu, ředkviček, kedlubnů, rajčat nebo paprik. Letošním hitem budou nejspíš rajče s exotickými zelenými plody, křehký tuřín a jedlé květy brutnáku. Jaké další novinky pro nás letos připravily semenářské trhy? Uvidíte, že je z čeho vybírat.
Stává se, že přes veškerou péči klívie (Clivia) sice dobře roste, ale květy se neobjevují ani na starších exemplářích. Možná proto se tato pokojová rostlina pěstuje čím dál méně. Poradíme vám, jak ji ke květu spolehlivě přivedete.
Není to jen divoce rostoucí druh s květy žluté barvy, který známe z našich luk. Stále častěji se pryskyřník objevuje v sortimentu časně kvetoucích jarních rostlin v mnoha barevných odstínech.
Přinášíme vám letos první přehled důležitých prací, na které byste měli při péči o rostliny pamatovat. Není jich sice tolik jako v sezoně, ale jejich vynechání by mohlo vést až k úhynu druhů, které pěstujete.
Trápí vás rýma a nachlazení? Zapomeňte na útok na lékárnu a hromady kapesníků a zkuste to přírodní cestou. Vypěstujte si doma rýmovník - bylinu, která je nenáročná na udržování a pomůže vám posílit imunitu.
Exotické mučenky patří k rostlinám s barevně i tvarově nejkrásnějšími a současně nejzajímavějšími květy. Za své zvláštní jméno vděčí tyto původně brazilské liány misionářům, kteří v nich viděli symbol umučení Krista.
Nemáte ani skleník, ani chladnou místnost, kde by vaše balkonové rostliny mohly v pořádku přezimovat? Postarejte se jim tedy o takovou ochranu, aby dokázaly přežít i venku.
Mnohé balkonové rostliny ještě kvetou, je však třeba přichystat je na obávané přezimování. Abyste o kvetoucí zeleň, zdobící v létě balkony a terasy, nepřišli, musíte vyhovět nárokům jednotlivých druhů. A jaké že jsou?
Možná vás překvapí zjištění, že jedovaté rostliny máte na zahradě i vy. Nepropadejte hned panice; většina listnáčů, jehličnanů, trvalek a letniček je spíše nepoživatelná, než aby se jednalo o smrtelně jedovaté rostliny. Přesto není opatrnosti nazbyt.
Na zahradách dozrává plodová zelenina, pomalu odkvétají některé letničky – je čas sbírat semena pro výsevy v příštím roce.
Japonský javor má své kouzlo a odolá mu málokdo. Jeho pěstování se nemusí zříkat ani lidé bez zahrady – stačí balkon, vhodná nádoba a stromek olistěný dle vašeho vkusu. Tvarů i barev listů je mnoho, vyberte si z uvedeného přehledu.
Hlíznaté begonie, jako jedny z mála balkonových rostlin, obvykle bohatě kvetou i koncem září, což jim vydrží až do prvních mrazíků. Chcete se z nich těšit i příští sezonu? Připravte je na zimu a dobře přezimujte.
Podobná témata: Voděnka, Rolety, Pozvánky, Vyvýšený záhon, Kustovnice čínská, Okrasné rostliny, Růžová, Palmy, Kočky, Fialová, Výsadba, Bílá, Citron, Zahradní stavby, Pokojové rostliny, Pěstování, plíseň, Vánoční kaktus, Venkovský styl, Rychlení
Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.
Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?
I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.
Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.
Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.