12
Fotogalerie

Experiment pokračuje: čím a jak orchideje hnojíme

Třem testovaným orchidejím se daří dobře. Až na rozdíly v jejich (ne)hnojení jsou pěstovány v naprosto stejných podmínkách. Shrňme si, jak často a jakými hnojivy jsou jednotlivé Phalaenopsisy vyživovány.

V květnu jsme zahájili náš experiment, kdy sledujeme tři orchideje rodu Phalaenopsis, jejichž péče se liší pouze způsobem hnojení.

Jedna z rostlin je zalévána jen dešťovou vodou, druhé přilepšujeme kapalným hnojivem a u třetí kombinujeme tyčinky s výživou ve spreji. Způsob závlahy se u všech orchidejí shoduje: rostliny necháme stát asi 35 minut v květináči naplněném vodou.

DSC_3288.JPG
Phalaenopsis s vínovými květy v podobně zbarveném květináči dostává jen dešťovou vodu

Jak už bylo zmíněno, veškeré přípravky, které používáme, do experimentu věnovala firma ZC ze svého Orchidprogramu. Podívejme se blíže na jejich složení a způsob použití, jak uvádí a doporučuje výrobce.

Kapalné hnojivo Kapka na orchideje a bromélie

Složení: 3,6 % N + 3,6 % P2O5 + 3,6 % K20
Popis: Kapka je řada tradičních, rychle účinkujících a snadno aplikovatelných plných hnojiv. Vyvážený poměr základních živin pro jednotlivé druhy podporuje zdravý vývoj rostlin a zároveň přispívá k bohatému nasazení poupat, k tvorbě listové zeleně zvýrazňující kresbu listů a bohaté úrodě plodů.

hnojivo_Kapka.jpg

Použití: Hnojivo se aplikuje na povrch zeminy zálivkou nebo postřikem na list, před použitím obsah láhve důkladně protřepeme. Rostliny hnojíme 1x týdně v době vegetace, v zimním období 1x za měsíc.
Dávkování: Hnojivý roztok k zálivce připravíme smícháním 15 ml hnojiva s 3 litry vody.

V rámci experimentu aplikujeme kapalné hnojivo ve formě zálivky, nikoliv postřikem na list. Dodržujeme pokyny výrobce týkající se dávkování, hnojení probíhá při každé zálivce – její četnost je ale nižší, pohybuje se v řádu zhruba deseti dní.

DSC_3307.JPG
Substrát orchidejí nejdříve prolijeme samotnou dešťovou vodou, aby byl vlhký, a teprve poté aplikujeme hnojivou zálivku

DSC_3283.JPG

Tyčinky Forestina orchideje a bromélie

Složení: NPK 9 – 7 – 7
Popis: Tyčinkové hnojivo na orchideje a bromélie má univerzální použití s příznivým vlivem na pěstované rostliny. Hodí se pro všechny druhy orchidejí a bromélií, které se pěstují v květnících. Pro komplexní hnojení doporučujeme aplikovat listovou výživu na orchideje a bromélie. Tu lze připravit např. z kapalného hnojiva Kapka na orchideje a bromélie – dle návodu, nebo lze zakoupit a použít již připravený roztok v aplikační nádobce. 

Tycinky.png

Použití: Stanovený počet tyčinek (v závislosti na průměru květníku) jednoduše vtlačíme do substrátu a zaléváme podle potřeby. V době hlavního vegetačního cyklu postup opakujeme po 2 měsících. Mimo tento cyklus (listopad–únor) použijeme poloviční dávku. U přesazovaných rostlin začínáme hnojit cca po 3 týdnech.
Dávkování: dle průměru květináče
Průměr květníku 9 cm: březen–říjen 1/2 tyčinky..... listopad–únor 1/4 tyčinky
Průměr květníku 12 cm: březen–říjen 1 tyčinka..... listopad–únor 1/2 tyčinky
Průměr květníku 15 cm: březen–říjen 2 tyčinky..... listopad–únor 1 tyčinka
Průměr květníku 18 cm: březen–říjen 4 tyčinky..... listopad–únor 2 tyčinky

DSC_3290.JPG
Na obalu tyčinek je nakresleno měřidlo, což usnadní práci

Podle Petra Komárka z firmy ZC „tyčinky sice fungují výborně, ale problémem může být, že trochu nerovnoměrně dávkují hnojivo, což se při použití kapalného hnojiva a listové výživy nestane“.

Proč kombinujeme listovou výživu a tyčinky

My jsme se nakonec rozhodli zkombinovat tyčinky s listovou výživou, a to jednak proto, že takový způsob hnojení je uveden přímo na přebalu výrobku (viz Popis), a druhak protože právě toto spojení představuje časově méně pracné, moderní řešení, jak orchidejím dodat živiny.

V měsíci květnu jsme do substrátu ke zvolené orchideji aplikovali s ohledem na průměr květináče jednu tyčinku. Abychom omezili možné nerovnoměrné dávkování hnojiva, tyčinku jsme rozdělili na dvě části a každou zasunuli na jinou stranu květináče.

DSC_3291.JPG

DSC_3292.JPG

DSC_3294.JPG

Do diskuzního fóra nám napsala svou zkušenost jedna ze čtenářek: tyčinky začaly v substrátu plesnivět, takže je musela odstranit. Tento vývoj jsme ale u naší orchideje nezaznamenali – tyčinky se pomalu rozpadají, jak mají, a po plísni ani stopa.

Výživa listová pro orchideje a bromélie Rosteto

Složení: N : P2O5 : K2O – 1 : 0,4 : 0,8
Popis: Listová výživa pro orchideje a bromélie je určena k přímé aplikaci na list. Tento způsob přináší velkou výhodu v urychleném přisunu živin přímo do všech částí rostlin a v maximálním využití jednotlivých prvků. Z toho důvodu je koncentrace roztoku nižší, než je tomu u kořenové výživy prováděné zálivkou. Vedle hlavních živin obsahuje hnojivo v optimálním poměru i dva stopové prvky (Fe a Mn), které jsou důležité pro vybarvení listů a jejich příjem ze substrátů může být blokován vyšší hodnotou pH substrátu. 


orchid-vyzivy.jpg

Použití: Listovou výživu aplikujte v průběhu vegetace 1x týdně. Aplikace hnojiva přes list je doplňkový způsob výživy rostlin, podstatné množství živin je nutné dodat hnojivou zálivkou v období březen–říjen.

Listovky jsme se báli, zatím zbytečně

Listová výživa má orchidejím okamžitě dodat přístupné živiny a prodloužit dobu kvetení. Obsahuje rostlinné kondicionéry, při jejím použití nedochází k přemokření substrátu a výhodou je i pohodlná aplikace postřikem. Jenže my jsme z ní měli obavu. Přemýšleli jsme, jakým způsobem bude třeba orchidej natáčet, aby hnojivo nesteklo do srdíčka a rostlina neuhnila. Právě proto jsme pro tento typ hnojení zvolili Phalaenopsis, jehož listy míří spíše dolů.

Způsob aplikace jsme konzultovali s Petrem Komárkem. Listovou výživu doporučuje stříkat s ohledem na srdíčko, ale dostane-li se ve větším množství i do něj, je vhodné ji vylít, aby v srdíčku nezůstávala.

Prý se to ale nestává. Tomu, že postřik nesjede po listech dolů, zabraňuje smáčedlo Glucopon. Dnes můžeme potvrdit, že použití listového hnojiva na testované orchideji zatím nezpůsobilo žádný problém. Ba naopak!

Když se nám zdálo, že rostlina má měkčí listy, po postřiku listovým hnojivem se velmi rychle zpevnily a orchidej se očividně dostala do výborné kondice. Postřik nikam nezatéká a jednotlivé kapky zůstávají na povrchu listů, dokud je rostlina nevstřebá, nebo dokud se neodpaří.

DSC_3296.JPG

DSC_3298.JPG

V příštím článku porovnáme nárůst zelené hmoty našich Phalaenopsisů, shrneme, jak se vyvíjí jejich květenství, a zamyslíme se nad použitím jednotlivých druhů opěrných tyček.

  • Budeme rádi, když nám do diskuzního fóra napíšete, zda máte s některým ze způsobů (ne)hnojení zkušenosti, a pokud jste se do podobného experimentu pustili také, jaké jste zaznamenali výsledky.

Doporučujeme

Články odjinud