6
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: listopadová poradna pro začínající pěstitele 2

Tuhé listy orchideje Phalaenopsis velmi chutnají savým škůdcům. Jak včas rozpoznat, že je rostlina napadena a jak škůdce účinně zlikvidovat? Nezapomínejte, že Oncidium a jemu podobné orchideje mají nejen rozličné květy, ale i nároky.

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskuzím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Eva Myslivcová: Dostala jsem od kolegyně orchidej Phalaenopsis v docela špatném stavu. Neuměla se o ni starat a nechala ji popálit na sluníčku. Má nějaké puchýřky a hnědý flek, který se nešíří. K tomu se jí ještě nalomil list. Prosím poraďte mi, jak mám tuto rostlinu dostat znovu do skvělé formy? Mám uříznout nalomený list?

poradna2_1.jpg
Foto: Eva Myslivcová 

Rostlina vypadá velmi vitálně, má velký počet listů, dokonce přirůstá list nový. Také kořeny na jedné z fotografií, které jsou vidět přes průhledný květináč, jsou zdravé a dobře rozrostlé. Přímo ohrožena na životě tedy vaše orchidej určitě není.

Mechanické poškození (nalomení) ani černá skvrna na okraji jednoho z listů vzniklá, jak píšete, popálením, se zjevně nešíří, rostlinu neohrožují, a není tedy žádný důvod tyto listy odstraňovat. Patrné jsou ale barevné a tvarové změny struktury listu.

To by mohlo signalizovat aktuální přítomnost či důsledek dřívějšího působení některého ze savých škůdců, nejčastěji svilušek. Pečlivě (při velmi dobrém světle a za pomoci lupy) prohlédněte spodní stranu listů. I když nic podezřelého neobjevíte, můžete zákrok provést preventivně. Jak na to?

poradna2_2.jpg
Foto Eva Myslivcová 

Důkladně omyjte celou rostlinu (obě strany listů) mýdlovou vodou, osprchujte ji a nechte oschnout. Pak ji ošetřete některým z doporučených insekticidních přípravků (Spruzit Neudorff  či Fast M). Oba přípravky jsou vybaveny mechanickým rozprašovačem a naředěny na patřičnou koncentraci, takže jejich použití je velmi jednoduché a rychlé.

Po skončení zásahu nezapomeňte zkontrolovat střed rostliny (srdíčko) a papírovým kapesníčkem z něj odsát případnou tekutinu. Chemické ošetření je třeba několikrát, přibližně v desetidenních intervalech zopakovat, abyste zlikvidovala všechna vývojová stádia hmyzu.

Kondici rostliny můžete i nyní posílit lehkým zimním hnojením. Podrobnosti najdete v článku Jak pěstovat orchideje: rady na listopad a prosinec pro teplomilné orchideje. Další informace potřebné ke správnému pěstování orchideje Phalaenopsis se dozvíte z našeho seriálu Jak pěstovat orchideje.

Miroslava Fiurášková: Mamince se objevila nemoc na orchidejích, vypadá to jak smíchaný  cukr s vodou, je to lepkavé. Je to na listech a i na květech. Nevíme, co s tím, zda orchideje vyhodit; maminka má jich šestnáct, tak se bojíme.

Bez fotografie mohu jen odhadovat. Sladká, lepkavá tekutina na listech a květech orchideje je obvykle signálem, že rostlina byla masivně napadena savým hmyzem. Doporučuji proto stejný postup jako u předchozího dotazu. Fotografie podobného případu pro srovnání najdete v článku Jak pěstovat orchideje: posedmé nad čtenářskými dotazy

Adela Kokosíková: Chtěla bych se informovat na Oncidium Sugar Baby a Oncidium Sharry Baby. Zajímalo by mne, zda se jedná o chladnomilné či teplomilné druhy a jestli se letní.

Oncidium Sugar Baby (O. Sweet Sugar) se žlutými květy, připomínajícími tanečnici v široké sukni, patří k nejběžněji pěstovaným hybridům ze široké rodiny Oncidií. Je to teplomilná orchidej, jež může být celoročně v bytě, ale neublíží jí ani letní pobyt na čerstvém vzduchu. Běžně prodávaní kříženci Oncidií patří k orchidejím k teplotě velmi tolerantním.

Také Oncidium Sharry Baby náleží k často pěstovaným zástupcům oncidiovitých. Velmi intenzivně voní. Tento druh snese mírně chladnější podmínky a letnění mu v každém případě prospěje. Další informace k pěstování Oncidií včetně fotografií obou zmiňovaných druhů najdete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné

poradna2_3.JPG
Foto: Adela Kokosíková 

Bude moje catlejka ještě schopná vykvést? V letních měsících byla letněná. Nové výhonky jí stále rostou, ale dřív, než dorostou do dospělosti, zhnědnou a uschnou. Při zakoupení krásně kvetla.

poradna2_4.JPG
Foto: Adela Kokosíková 

Bohužel vás nepotěším. Vaše rostlinka je kompletně postižena některou z houbových chorob. Pravděpodobnost, že by na ní vyrostl zdravý, květuschopný výhon, je prakticky nulová. Doporučuji rostlinu co nejrychleji odstranit, aby se choroba nerozšířila na další orchideje.

Laura Masaryková: Od maminky jsem dostala novou orchidej, ale netuším, o jaký druh se jedná. Poradíte mi s tím?

poradna2_5.JPG
Foto: Laura Masaryková 

Z fotografie není bohužel přesně jasný tvar ani zbarvení květu. Podle tvaru pahlízy a typu i přisazení listů patrných na druhém snímku se rozhodně jedná o orchidej patřící do rodiny oncidiovitých, čemuž bude odpovídat i správná péče o ni.

poradna2_6.JPG
Foto: Laura Masaryková 

Nahlédněte do článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné. Pro bližší určení orchideje můžete navštívit třeba stránky Paramountorchids. Domnívám se, že by se mohlo jednat o rod Beallara, Degarmoara či, což považuji za nejpravděpodobnější, Odontonia.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud