5
Fotogalerie

Rajčata na záhony a balkony: pěstování

Rajčata jsou v našich zahradách nejčastěji pěstovanou plodovou zeleninou, a kdo nemá zahradu, pěstuje v nádobách druhy vhodné pro balkon. Venkovní rajčata budete moci už za dva tři týdny vysazovat na záhony.

Odrůdy venkovních rajčat jsou určeny pro pěstování na záhonech, proto by se jim příliš nedařilo ve fóliovém krytu či ve skleníku. Pamatujte na to při výběru odrůd.   

Mezi rajčaty určenými pro pěstování na záhonech jsou jak rajčata tyčková, tak i odrůdy keříčkové, v nabídce jsou hybridy F1 i osvědčené, pro naše klimatické podmínky vhodné odrůdy.  

Jaro má svá úskalí

Už počátkem května bývají dny teplé a slunečné, a zdálo by se, že doba je vhodná pro výsadbu rajčat. Do poloviny května však hrozí nebezpečí nočních mrazíků, proto s výsadbou vždy posečkejte na druhou polovinu května. 

rajcata_1.jpg
Po vytvoření prvních pravých lístků je nejvhodnější čas k nahrnkování (přesázení do sadbovačů) rajčat 

Předpěstované sazenice rajčat, které kupujete, jsou pěstovány při vyšších teplotách, a okamžitá výsadba na venkovní záhon je pro ně šokem. Z toho důvodu raději sazenice před výsadbou pár dní otužujte a zasaďte je, až je půda řádně vyhřátá.  

Dřívější termín výsadby sice někdy může přinést o pár dnů dřívější úrodu, ale spíš opak bývá skutečností: podchlazené rostliny špatně a pozdě nasazují na květ, listy žloutnou a dlouho trvá, než se rajčata z podchlazení vzpamatují.  

Máte svoje sazenice rajčat?

Koncem dubna je potřeba sazenice rajčat přihnojit – vhodným hnojivem je Kristalon Start. V přihnojování pokračujte jednou týdně do doby, než budete rostliny vysazovat ven. Sazenice nezapomeňte vytřídit: nelitujte a vyhoďte malé a slabé či napadené rostliny.  

Nemáte-li sazenice pěstované v sadbovačích, pak počítejte s tím, že se budou hůře ujímat a déle jim potrvá, než zakoření. Pomůžete jim, vysadíte-li je vyloženě do bláta. Do hlubší jamky nalijte nejméně litr vody, nechte vsáknout a rajče zasaďte až po děložní lístky. 

rajcata_5.jpg
Vysazujte rajčata za podmračeného počasí: zmírníte šok z přesazování a předejdete popálení listů

Rostlinu poté zahrňte přemokřenou zemí, přimáčkněte (ale s citem, protože rajčata jsou křehká) a na povrchu zasypte sušší zeminou, čímž zamezíte odparu vody.  

Nedělejte zbytečné chyby

Půda pro rajčata by měla být dostatečně zpracovaná a jako u všech plodových zelenin dobře zásobená živinami. Rajčata snesou i zapravení hnojiva do půdy těsně před výsadbou, kořeny ale nesmí přijít s hnojivem přímo do styku, aby se nepopálily.  

Přerostlé, ale pěkné sazenice je potřeba sázet hodně „naležato“ do hlubší brázdy. Schopnost rajčat zakořenit i ze stonku zaručí, že si rostlina vytvoří pěkný kořenový bal a nadzemní část bude silná.  

Při výsadbě rostliny přimáčkněte, aby se ke kořenům dostala vláha. Nezapomínejte na vydatnou zálivku nejen v den výsadby – rajčata pravidelně zalévejte. Večerní příděl vody a hnojiva jim prospěje, rajčata rostou totiž hlavně v noci.  

Hrozí-li i v druhé půlce května noční ochlazení, můžete rajčata zakrýt netkanou textilií nebo pro ně vytvořit dočasný fóliový kryt. Jakmile ale počasí dovolí, nechte je růst volně, jsou určené pro pěstování ve volné půdě.  

S tyčkami i bez tyček

Tyčková rajčata jsou vzrůstné rostliny, proto potřebují oporu – pěstují se obvykle na jeden hlavní výhon a dorůstají značné výšky. Oporou jim mohou být třeba dostatečně vysoké dřevěné kolíky, ke kterým se rostliny vyvazují.  

Někdo dává přednost kovovým spirálám; pro rajčata tyčková bych doporučila silnější a nejméně metr a půl vysoké opěry. Pořizovací náklady jsou sice poněkud vyšší, ale odpadá pracné vyvazování rostlin a spirály slouží spoustu roků – ani po patnácti letech nejsou opotřebené. 

rajcata_3.jpg
Dostatek světla je podmínkou pro vyzrávání plodů. Vzrostlým rostlinám můžete bez obav odstranit odspodu některé listy 

Keříková rajčata jsou nižší a pěstují se na více výhonů. Hodí se také pro pěstování ve velkém, kde se nepředpokládá vyvazování jednotlivých rostlin. Pokud by se vám zdálo, že jsou keře příliš rozkleslé, můžete je pochopitelně také vyvázat k nižší opoře.  

Keříčková rajčata sázejte na vzdálenost alespoň šedesáti centimetrů, máte-li dost místa, pak bude osmdesát krát osmdesát centimetrů ještě lepší spon. Dostatek vzduchu a přístup slunce je podmínkou udržení dobrého zdravotního stavu rostlin.  

Pár tipů pro výsadbu

Nízká keříková rajčata s chutnými a kvalitními plody jsou například odrůdy ‘Denár’, ‘Patria’, ‘Salus’ nebo ‘Šejk’ (má podlouhlé plody). Z rajčat tyčkových mohu doporučit osvědčené odrůdy ‘Sláva Porýní’, ‘Stupické polní rané’, ‘Toro F1’ nebo ‘Start S F1’, ale v nabídce si určitě vyberete přesně podle svých potřeb i další. 

rajcata_2.jpg
Předpěstovaná rajčata mnohdy v době výsadby již nakvétají. Pokud mají dostatek vláhy a noční teploty neklesnou pod dvanáct stupňů, vyvinou se plody bez problémů 

Jak si poradit s chorobami

V některých letech napadá porosty rajčat plíseň bramborová, snad nejobávanější choroba rajčat. Postupuje od listů, napadené plody jsou nepoužitelné a bez ochrany dojde k uhynutí celé rostliny.  

Preventivní postřik je nejlépe provést v červnu, buď přípravkem Dithan DG, nebo Acrobat MZ. Oba postřiky jsou širokospektrální a účinkují i na další choroby rajčat. Jsou-li už plísní napadeny stonky rostlin, je lépe porost zlikvidovat.  

Septoriová skvrnitost rajčat bývá zaměňována s plísní a stejně jako ona dokáže zdecimovat porost rajčat v krátké době. Nenapadá ale plody, takže je možné sklidit alespoň nějakou úrodu. K ochraně lze použít stejné přípravky jako na plíseň, červnový termín také zůstává.    

Další nepříjemnou chorobou je šedá hniloba rajčete. Na listech, stoncích i plodech se objevují šedé skvrny šířící se rychle po celé rostlině. Plody se sice dají konzumovat, ale vypadají dost nevzhledně. Možnou ochranu představuje postřik přípravkem Rovral Flo. 

rajcata_4.jpg
Preventivní postřiky proti chorobám jsou téměř každoroční nutností. Platí, že rostliny se nemají stříkat za horkých slunečných dnů a že do večera mají oschnout 

Rostliny napadené těmito chorobami je lépe spálit, nedávejte je ale v žádném případě do kompostu. Deštivé (vlhké) počasí napomáhá rychlému šíření nemocí. Dobrým zvykem je proto odstranění spodních listů rajčat – porost není od země tak hustý, větrá a zmenšuje se riziko napadení rostlin.  

Koncem léta zastřihněte rajčata nad posledním hroznem vyvinutých plodů a nechte je dozrát. Další růst už je zbytečný, i kdyby počasí v polovině září vypadalo sebelépe, krátký den a chladné noci ukončí rajskou sezonu tak jako tak.

Doporučujeme

Články odjinud