6
Fotogalerie

Proč se pustit do pěstování letniček

Rozkvetlou zahradu bez letniček si neumí představit asi nikdo z nás. Tolik barev, tvarů a možností využití nenabízí snad žádná jiná skupina rostlin. Letničky se uplatní v každé zahradě, kde je dostatek slunce, a zpestří zahradu až do plného podzimu.

Při pohledu na pestrý letničkový záhon zapomenete i na nepříjemnost spojenou s jejich pěstováním: každoročně je musíte znovu vysévat, vysazovat a na podzim zlikvidovat. Za trochu té práce ale letničky určitě stojí.  

Mimořádné vlastnosti

Semena nespočetných druhů letniček nakoupíte v zahradnických prodejnách za pár korun. Od domácích firem bývají levnější, o něco dražší jsou semena dovážená. Více peněz dáte za nezvyklé druhy a novinky, také osivo F1 hybridů je dražší.  

Koupí semen značených jako F1 (první generace hybridů vzniklá záměrným opylením) získáváte jistotu, že budoucí rostliny mají garantované vlastnosti, jako je barva a tvar květů nebo odolnost proti chorobám a škůdcům.  

Semena sesbíraná z takových rostlin si ale své mimořádné vlastnosti neponechávají, takže z následného výsevu se dočkáte rostlin různorodých, odlišně barevných. Místo plnokvětých letniček vypěstujete všelijak vysoké letničky s květy jednoduchými.  

letnicky_1.jpg
Jazylka – co květ, to jiná kombinace kresby a barev. Sesazujte alespoň tři rostliny k sobě, lépe vyniknou  

Vysévat rovnou na záhon?

Letničky potřebují hlavně dostatek světla a z počátku růstu i pravidelnou závlahu. Starší, dobře zakořeněné rostliny snesou i kratší proschnutí zeminy mnohem lépe než trvalé zamokření v těžkých zeminách.  

Z toho vyplývá požadavek letniček na půdu: lehčí propustná zemina postačí, v jílovitých a zamokřených půdách se jim dařit nebude, mnohdy v takových podmínkách trpí zahníváním kořenových krčků.  

Přímý výsev na odplevelený a prokypřený záhon je nejjednodušší způsob pěstování. Semena sejte buď do řádků, nebo do špetek, mělce a lehce zasypte a přimáčkněte. Později můžete rostliny protrhat, aby se neutlačovaly.  

letnicky_2.jpg
Prázdné místo po cibulovinách stihnou letničky zaplnit v krátké době. Černucha se vám bude vracet na záhon každoročně sama  

Předpěstování je trochu náročnější

Některé letničky s velmi droboučkými semeny a ty, které potřebují delší dobu k tomu, než jsou schopny kvést, je lépe předpěstovat z časnějších výsevů. Postačí vám k tomu i truhlík s výsevním substrátem umístěný na okenním parapetu.

Výsev je třeba udržovat vlhký, k zalévání jemných výsevů se hodí lépe rozprašovače než konvička. Vyklíčené rostliny musíte kontrolovat a větrat, aby netrpěly nadměrných vlhkem a nevyhnily (například padání klíčících rostlin může zničit celý výsev).  

Rostlinky s třemi pravými listy pak přesázejte do malých sadbovačů nebo je sesaďte po dvou až třech kusech do menších květináčků. Při pokojové teplotě dorostou v pěkné sazenice, ty můžete po zhruba desetidenním otužování vysazovat v termínu ven.

letnicky_3.jpg
Kejklířku je nutné předpěstovat, jinak by vám kvetla velice pozdě. Hodí se k výsadbě na záhony i do nádob  

Po zmrzlých na záhon bez obav

Třebaže jsou mnohé druhy letiček otužilejší (hledíky, aksamitníky), předpěstované rostliny bude lepší vysazovat, až pomine hrozba přízemních mrazíků. Rostliny po prochladnutí zpomalí růst, a i když na nich není poškození vidět, zima jim neprospěje.  

Dobře připravený záhon je samozřejmostí (bez plevele, dobře prokypřený), výsadba za podmračeného počasí by měla být jednou ze zásad pěstování letniček. Prudké slunce dokáže přesazené rostliny dočista spálit.  

Řádná zálivka po výsadbě i v dalších dnech je nezbytná, dokud rostliny neprokoření. Asi po třech týdnech od výsadby můžete začít s přihnojováním letniček buď zálivkou, nebo hnojivým postřikem.  

letnicky_4.jpg
Sluncovka je krom květů okrasná i jemně stříhaným listem. Potřebuje naprosto nezastíněné místo, jinak se jí budou květy zavírat při každém přistínění  

Výhodou letniček je také jejich nenáročnost na vrstvu zeminy – koření převážně povrchově. Vysázet je proto můžete i do mělčích nádob, na okraj trvalkových záhonů, hodí se k lemování cest či jako výsadba do záhonu odkvetlých cibulovin.  

letničky_5.jpg
Rychle rostoucí a vyšší slézovce zakryjí i nepěkné podezdívky, můžete z nich vysázet i plůtek dělící okrasnou a bylinkovou zahrádku  

Pro každou příležitost, pro mnoho použití

Letničky použijete do letních kytic i vazeb, k výsadbě mezi trvalky, na obruby cest do truhlíků a nádob. Pěstovat můžete druhy okrasné listem, mnohé letničky se hodí k sušení. Vyberete si druhy plazivé, pnoucí, keříkové, letničky kvetoucí ve dne nebo v noci.

Jen pro představu malá ukázka jejich pestrosti:

  • letničky k řezu – astry, fialy, hledíky, laskavce, letní ostrožky, krásenky, kokardy, ostálky (zinie), slunečnice, verbeny; 

  • letničky do skalek – gazanie, šruchy, kosmatce, silenky, sluncovky, vitálky, všelichy; 

  • hřbitovní kvítí – begónie (voskovky), kobercový nestařec, lobelky, kobercová tařice, nízké aksamitníky a verbeny;  

  • pnoucí a plazivé letničky – hrachory, lichořeřišnice, svlačce, povijnice, kobea, okrasné fazole, okrasné tykvičky; 

  • letničky vhodné k sušení – černuchy, hlaváče, lunarie, slaměnky (smil), smilky, limonky (statice), jednoleté trávy (zaječí ocásek, psineček, proso); 

  • letničky ozdobné listem a plodem – laskavce, nevadlece, letní cypřišky, verbeny, okrasné kopřivy (Coleus), okrasné kapusty (okrasné zelí). 

letnicky_6.jpg
Rozkvetlé slunečnice k řezu, zralé na semena. Louskat můžete v zimě vy i sýkorky 

Výhodou letniček je i jejich schopnost dočasného vyplnění prázdných míst, do nichž se ještě nerozrostly trvalky, okrasné trávy či jiná výsadba. Tyto rostliny vás rozhodně nezklamou: vykvetou si do krásy a pro příští rok ochotně uvolní místo jiným druhům.

Doporučujeme

Články odjinud