5
Fotogalerie

Hnojiva: jejich uplatnění v zahradě

Všichni pěstitelé používají k podpoře růstu zahradních i pokojových rostlin hnojiva nejrůznějších typů. Informace o jejich uplatnění, nejčastějších problémech při dávkování i jejich charakteristiku vám nabízí následující článek.

Odpradávna je za jedno z nejlepších hnojiv považován klasický rozleželý kompost, vzniklý zetlením více složek najednou. Může se jednat o trávu, listí, drobné rozsekané kousky větví z prořezávky stromů a zahradní zeminu. Pěstitelé vědí, jak blahodárný účinek na rostliny má. 

hnojiva1.jpg
Při správném postupu hnojení zahrada prospívá

Hnojiva rozdělujeme na:

  • organická – kompost, chlévský a králičí hnůj, drůbeží trus, posekaná tráva s listím a podobně; 

  • umělá – granulovaná, krystalická, tyčinková nebo tekutá;

Jak správně použít kompost?

Zahradní kompost nikdy neukládejte hluboko do půdy! Nejlepší je, když ho do záhonu nebo nádoby mělce zapravíte. Můžete jej použít pro všechny typy rostlin. Výborně se osvědčil jako vrchní vrstva v pařeništi či skleníku, kde porostou nároční strávníci jako okurky, papriky či rajčata.

S chlévským hnojem opatrně

Velmi používaným artiklem mezi hnojivy je rozhodně chlévský hnůj. Díky vysokému obsahu dusíku podporuje mohutný vzrůst všeho zeleného, co v zahradě roste. Má však i svá negativa – pokud to s jeho množstvím přeženete, rostliny můžou začít churavět. Přehnojení dusíkem totiž způsobuje ztmavnutí barvy jejich listů a ztrátu obranychopnosti proti chorobám a škůdcům.

hnojiva2.jpg
Cibule nesnáší chlévský hnůj; foto: Moravoseed

V dnešní době se spíše méně využívá zkvašeného drůbežího trusu, který sloužil v dřívější době k vyhnojení záhonů se zeleninou. Při jeho použití je zapotřebí jen velmi malé koncentrace, protože obsah dusíku v něm je až moc vysoký.

Při silném přehnojení dokáže trus totálně spálit kořeny rostlinám, čímž je zahubí. Nejvhodnější koncentrace je v poměru jednoho dílu trusu a pěti dílů obyčejné zálivkové vody. Dalším negativem tohoto hnojiva je poměrně nepříjemný zápach.

hnojiva3.jpg
Organická hnojiva jako hnůj nebo posekanou trávu je dobré zarýt už na podzim

Hnojiva přírodního rázu používejte především k vyhnojení záhonů pro zeleninu. Ale pozor, česnek a cibule nesnášejí přímé hnojení chlévským hnojem, proto je mnohem lepší upřednostnit pouze rozleželý prosítovaný kompost.

Umělá hnojiva: trend dnešní doby

V některých případech se přírodní hnojiva nahrazují umělými. Jedná se především o ty případy, kdy je nutno rostlinám rychle dodat potřebné živiny, například při tvorbě plodů nebo na počátku kvetení. Nedostatek živin v půdě by způsobil nedostatečnou úrodnost nebo malý počet květenství.

Umělá hnojiva lze rozdělit do několika kategorií. Mezi nejvíce známé patří granulovaná minerální hnojiva, obsahující dusík, fosfor, draslík a další prvky podle typu. Pro zeleninu a jahody je nejlepším a osvědčeným hnojivem klasické NPK nebo Cererit.

Pro trávníky s výskytem mechu je vhodné využít ledku vápenatého, který pomáhá neutralizovat kyselé půdy. Jak je známo, mechorosty mají rády chudé půdy a hnojení jim nedělá dobře. Značný obsah dusíku pomáhá v prorůstání trávy a utlačení mechorostů.

hnojiva4.jpg
Papriky jsou indikátorem stavu živin v půdě

Význam prvků obsažených v umělých hnojivech:

  • Draslík (K) – pro rostliny je nezbytný při fotosyntéze, růstu a metabolismu; 

  • Dusík (N) – základní prvek důležitý pro vznik chlorofylu a pro správný růst rostlin; 

  • Fosfor (P) – prvek důležitý pro nasazení květů a plodů; 

  • Hořčík (Mg) – velmi důležitý pro správně probíhající fotosyntézu, je totiž důležitým stavebním dílcem molekul chlorofylu; 

  • Vápník (Ca) – hraje důležitou úlohu při tvorbě kořenového systému a částečně ovlivňuje metabolické pochody v rostlinách;

  • Železo (Fe) – pomáhá udržet zdravou barvu listů a brání jejich žloutnutí. 

Průmyslová granulovaná hnojiva je nejlepší aplikovat až po dešti, když je zem navlhlá. Přílišné sucho způsobuje občasné popálení rostlin hnojivem, krom toho nedojde ani k jejich dostatečnému vstřebání do půdy, ze které rostliny získávají důležité prvky.

Samostatnou skupinou hnojiv jsou organicko-minerální. Minerální prvky jsou zde navázány na organickou složku jako například kokosové vlákno nebo kakaové slupky. Krystalická hnojiva mají výhodu v rychlé účinnosti a rozpustnosti ve vodě.

Hnojiva ve formě tyčinek využívejte pro pokojové a balkonové rostlinstvo. Jedna tyčinka zajistí dostatek živin až na jeden měsíc. Tyčinky se aplikují tak, že se opatrně zasunou do vlhkého substrátu, kde se postupně rozpustí a uvolní živiny.

hnojiva5.jpg
Pro granulovaná hnojiva je charakteristický rychlý účinek 

Kapalná hnojiva

Kapalná hnojiva se používají spíše pro pokojové rostliny, výjimečně i pro balkonovky nebo konifery. Jejich značnou výhodou je velmi jednoduché dávkování a rychlá účinnost díky přítomnosti v zálivkové vodě. Obsahují trojici prvků dusík, fosfor a draslík v poměru vhodném pro daný typ rostlin.

Při předávkování kapalným hnojivem dochází ke žloutnutí listů, případně k opadu květů a chřadnutí vlivem poruchy metabolických pochodů v samotné rostlině.

Doporučujeme

Články odjinud