6
Fotogalerie

5 rad pro úspěšné předpěstování rostlin

Jak si předpěstovat zeleninu a okrasné rostliny? Co budete k předpěstování potřebovat, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat? Budete-li znát a dodržovat 5 nejdůležitějších rad, jak na úspěšné předpěstování, vyhnete se nezdarům.

Předpěstování rostlin ze semen zahajujeme nejčastěji v měsících únoru a březnu, ale najdou se samozřejmě i výjimky – například oblíbené pelargonie se mohou vysévat už od prosince a celer by měl odstartovat svoji vegetační dobu nejpozději na konci ledna. A co vy, máte už vše pro předpěstování připraveno, abyste mohli začít? 

predpest_6.jpg
Muškáty zůstávají nejoblíbenější balkonovkou: jejich předpěstování místo nákupu už rozrostlých rostlin vám ušetří peníze 

Rada první: Vždy se řiďte pokyny výrobce osiva  

Nikdy však semínka rostlin  nevysévejte dříve, než je uvedeno na barevném sáčku od výrobce. Přerostlé sazenice se obtížně ujímají v zahrádce, špatně rostou, jsou napadány různými chorobami a v neposlední řadě dávají výrazně menší výnosy. 

Pro výsev semen a následný růst sazenic se nejčastěji používají jiffy, Agroperlit, lisované kokosové vlákno, skelná vata nebo speciální substráty, určené právě pro předpěstování. Klasický zahradnický substrát můžete použít také, ale ve srovnání s uvedenými „speciály“ obsahuje menší procento humusu. 

predpest_3.JPG
Jiffy a kokosové vlákno jsou materiály s výbornými vlastnostmi

Rada druhá: Do čeho vysévat  

Mým potřebám nejlépe vyhovují jiffy. Jejich cena není nijak vysoká (od dvou korun za kus), použití je jednoduché a úspěšnost téměř stoprocentní. Mladé rostlinky takto pěstované nejsou napadány houbovými chorobami, jež způsobují jejich uvadnutí. Pokud s jiffy nemáte žádné zkušenosti, přečtěte si o nich více.  

Agroperlit se většinou používá pro výsev paprik, jež jsou poměrně náročné na předpěstování. Jedná se o drobná zrna nerostného původu, která mají jedinečné vlastnosti. Ve směsi s kokosovým vláknem nebo substráty tento materiál zlehčuje a provzdušňuje zeminu a přispívá k její správné chemické rovnováze. Jeho nevýhodou je poměrně vysoká cena.  

predpest_2.JPG
Takto vypadají třítýdenní muškáty  

Kokosové vlákno má podobné vlastnosti jako jiffy. Jedná se o velmi kvalitní materiál, jenž v sobě zadržuje vlhkost a tím příznivě ovlivňuje růst semenáčků. Prodává se v malých kostkách, které se namáčejí do vody, kde nabobtnají. Může se používat buď samostatně, nebo míchat se substráty.  

Podobnou charakteristikou vyniká i skelná vata (rockwool), jež si v posledních pěti letech získala u zahrádkářů velkou oblibu. K dispozici je v kostkách různých velikostí a je vhodná především pro papriky, rajčata a jiné náročnější rostliny.  

Rada třetí: Nádoby na předpěstování seženete bez problémů, nezapomeňte ale na odtok vody  

Pro předpěstování rostlin používejte různých plastových nádobek, kelímků a dalších předmětů, které se najdou v každé domácnosti, ovšem je třeba udělat v nich odtokové otvory. Postupně se rozmáhají i miniskleníčky s rovnou nebo lichoběžníkovou stříškou, které vás přijdou zhruba na sto dvacet korun za jeden kus. 

predpest_5.jpg
Ať rostlinky předpěstováváte v kterékoli nádobě, vždy musí být zajištěn odtok přebytečné vody

Ve všech nádobách udržujte vlhkost (nejlépe rosením), ale pečlivě dbejte na to, abyste rostlinky nepřelili! Správná vlhkost vzduchu je indikována zapařením víčka nebo folie, jimiž zakryjete vegetaci. Vysoká vlhkost naopak škodí, způsobuje hnilobu a houbové choroby.  

Rada čtvrtá: Substrát se musí dezinfikovat  

Každou zeminu, do které budete vysévat, je zapotřebí propařit. Tímto procesem se odstraní veškeré zárodky nemocí nebo drobných savých škůdců. Propaření provádějte nejlépe v horkovzdušné troubě  při teplotě devadesát až sto stupňů po dobu zhruba deseti minut. Jiffy, kokos a perlit se propařovat nemusí, můžete do nich rovnou vysévat. 

predpest_1.jpg
Abyste zminimalizovali riziko výskytu padání klíčních rostlin, substrát před použitím propařte

Nepropařený substrát můžete použít, ale zvyšujete tím riziko napadení rostlinek houbovou chorobou známou jako padání klíčních rostlin. Při této nemoci dochází k napadení krčku rostlinky houbami, stonek následně zčerná a rostlinka odumře.  

Pro preventivní ochranu proto zkuste použít chemický přípravek Previcur, který je dostupný v  prodejnách se  zahrádkářskými potřebami. Nepoužitý substrát nezapomeňte uklidit na chladné a suché místo. 

Rada pátá: Kdy sazeničky přesadit  

Mladé rostlinky je nejlpší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. U jiffů nezapomeňte nastřihnout síťku, která drží kořenáček pohromadě. 

predpest_7.jpg
Při rozsazování sazenic postupujte opatrně, ať neporušíte kořínky  

Růst se většinou začne zrychlovat v polovině března, kdy se prodlouží délka dne. Všechna pěstební zařízení, jako jsou různé miniskleníčky a kelímky s rostlinkami, přesuňte na světlé a teplé místo. První sluneční paprsky budou mít na rostlinky blahodárný vliv.  

Doporučujeme

Články odjinud