50
Fotogalerie

Fotoreportáž z výstavy: Orchideje v Kociánce

Od 27. 11. do 1. 12. probíhá v Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka tradiční, již 14. výstava orchidejí a dalších pokojových rostlin, na jejíž organizaci se podílí členové zájmového sdružení Orchidea klub Brno. Akci můžete navštívit denně od 9.00 do 16.00 hodin.

Nemusíte mít obavu, že byste snad bloudili. Jakmile se ke Kociánce přiblížíte, uvidíte velké plakáty s nápisem Výstava orchidejí, navíc po cestě najdete několik ukazatelů, které vás spolehlivě povedou. Už ve venkovním areálu získáte pocit, že jste utekli ruchu velkoměsta – to když se před vámi objeví zvířata, která v Brně hned tak nespatříte.


Zvětšit mapu

DSC_1364.JPGDSC_1364.JPG
Nemáte-li auto, přímo ke Kociánce vás dovezou autobusy číslo 44, 84, 81 či 72 (zastávka Královopolská strojírna nebo Ústav Kociánka, můžete si vybrat)

DSC_1357.JPG

DSC_1344.JPG
Kamil se stará o koně a je poznat, že je má moc rád

DSC_1353.JPG

DSC_1349.JPG

DSC_1360.JPG

DSC_1362.JPG

Hned jak vstoupíte do výstavních prostor, tento pocit se znásobí. Budete si připadat jako na exotickém ostrově, protože ze všech stran vás obklopí nejdříve nejrůznější druhy orchidejí a posléze i vzrostlé citrusy,  palmy, kaktusy, myrty, banánovníky, tilandsie a další rostliny (i ty v domácnostech běžně pěstované). Pohled na ně doplní zvuky, jež vydávají zde chovaná zvířata, především papoušci. 

DSC_1267.JPG
Na výstavě najdete několik orchidejových "ostrůvků"

DSC_1276.JPG

DSC_1228.JPG

DSC_1241.JPG

DSC_1229.JPG

DSC_1236.JPG

O vystavené orchideje se postarali členové klubu Orchidea, který oslaví v příštím roce již 50 let své existence. Byl založen pod názvem Cattleya pěti nadšenými amatéry jako zájmové sdružení pěstitelů orchidejí, jimž však – na rozdíl od té dnešní – tehdejší doba příliš nepřála. Byly totiž spojovány se šlechtou a říkalo se o nich, že jsou to buržoazní kytky, jak mi prozradil jednatel klubu Ing. Jaromír Autrata. 

DSC_1230.JPG

Součástí postupného rozvoje organizace se stalo vydávání časopisu Roezliana, pojmenovaného podle našeho slavného lovce orchidejí Benedikta Roezla, a konání celostátních výstav (první byla uspořádána v roce 1967 v Brně) a později i mezinárodních sympozií Interorchidea.     

DSC_1237.JPG

DSC_1238.JPG

DSC_1243.JPG

DSC_1245.JPG

V dnešní době je součástí Orchidea klubu Odbor pro výzkum a ochranu domácích vstavačovitých (tzv. Našáci) a Odbor pěstitelů tropických orchidejí (tzv. Tropičáci), jejichž členové pořádají kromě výstav i pravidelné přednášky, konference, exkurze, zájezdy a expedice v rámci České republiky i zahraničí a vydávají zmíněný časopis Roezliana. 

DSC_1246.JPG

Seznam plánovaných přednášek si můžete pročíst na stránkách klubu, a pokud vás nějaká zaujme, jste na ni srdečně zváni. Konají se vždy první středu v měsíci od 16.00 do 18.00 hodin v prostorách Agentury přírody na ulici Lidická. 

DSC_1252.JPG

DSC_1256.JPG

DSC_1259.JPG

Orchideje se musí milovat, musí se hladit

Přijdete-li na některou, budete s největší pravděpodobností orchidejemi zcela lapeni – stačí k tomu prvotní bacil, jak vtipně říká Ing. Autrata, pro nějž jím byla v době jeho vysokoškolských studií výstava konaná symbolicky v Domě šlechtičen. Symbolicky, neboť sám říká, že orchidej je šlechtična. Od tropických druhů se jeho zájem postupně přesunul k těm evropským. Poradil mi, že aby orchidej dobře rostla, je třeba ji milovat a hladit.

DSC_1247.JPG

DSC_1248.JPG

DSC_1249.JPG

Předpokládá, že na výstavě v Kociánce neuniknou pozornosti návštěvníků voňavé orchideje rodu Cattleya s barokně honosnými květy, jejichž vůni přirovnává k ruským voňavkám, ale sám upozorňuje na neodborníky snadno přehlédnutelnou drobotinu zajímavou tvarem květu, kterou reprezentuje  Masdevalie a Dracula, a také na dosud nerozkvetlé, ale poupaty obdařené Catasetum. 

DSC_1334.JPG
Ing. Autrata vdechuje vůni orchidejí rodu Cattleya

DSC_1326.JPG
Masdevalie

DSC_1328.JPG
Catasetum

Chcete-li rozšířit svou sbírku orchidejí, podívejte se na přebytky, které na výstavě v jedné místnosti orchidejáři prodávají. Určitě vám i poradí a doporučí, co je vhodné do podmínek vašeho obydlí. K dostání je i kniha Jany Gothardové, členky brněnského Orchidea klubu, v níž najdete všechny podstatné informace o pěstování orchidejí, a přitom neutratíte všechny úspory.

DSC_1271.JPG

DSC_1273.JPG
Co si můžete odnést domů 

DSC_1336.JPG

S výpěstky rovnou do kuchyně

Poté, co se dostatečně pokocháte orchidejemi, jejichž aranžmá doplňují tilandsie, pusťte se za zvířecími zvuky. Dovedou vás do skleníku, v němž právě dozrávají například citrusové plody, které poputují stejně jako kterákoli jiná vypěstovaná zelenina či ovoce do kuchyně Kociánky, aby se pak za ušetřené peníze mohlo k jídlu koupit něco jiného.

DSC_1304.JPG

DSC_1307.JPG

DSC_1312.JPG

DSC_1317.JPG
"Je to exotika, pro člověka ze střední Evropy něco neobvyklého," říká o skleníku s exotickými druhy Pavel, který má nejraději plody kaki (tomel japonský)

A že se jedná mnohdy o velkou úrodu, mi potvrdila Ing. Zdeňka Kuncová, vedoucí zahrady. Pro představu: letos se podařilo sklidit 1,5 tuny celeru či půl metráku rajčat. Rostliny, o které se děti navštěvující obor zahradník či zvláštní zahradník (pro ty s většími vadami) starají, jsou pro ně učební pomůckou a v případě exotičtějších druhů i motivací. 

DSC_1319.JPG

Jestliže vás zaujme nějaká rostlina (jak venkovní, tak pokojová), zeptejte se, zda je určená k prodeji. To bývá v případě, že od stejného druhu jich klienti vypěstovali v rámci výuky více. Pak ji můžete v kterýkoli den mimo výstavní koupit v době od 6.30 do 15.00 hodin za velmi příznivou cenu.

DSC_1318.JPG
Prostory skleníku jsou ozdobeny výtvory zdejších dětí

DSC_1277.JPG


DSC_1340.JPG

DSC_1338.JPG

DSC_1301.JPG

DSC_1278.JPG

DSC_1297.JPG
Mnoho lidí si z výstavy odnáší adventní věneček

Po obhlédnutí oranžérie doplněné dalšími exotickými druhy se zvolna přesunete mezi drobnými zvířaty, z nichž nejvíce vás zaujme asi překrásná opička, a prodejnou dekorací do dalšího skleníku, kde je mezi zelení a tilandsiemi vystavena keramika vytvořená klienty ústavu. 

DSC_1289.JPG

 DSC_1295.JPG
Tilandsií pěstují děti z Kociánky opravdu hodně

DSC_1290.JPG

DSC_1281.JPG

DSC_1284.JPG

DSC_1286.JPG

DSC_1288.JPG

Na některé araukárie jsou navěšeny přírodní ozdoby, takže stromky vypadají, jako by byly připraveny na Štědrý den. Věřím, že vánoční atmosféra, kterou sálají, dýchne na všechny návštěvníky této vydařené výstavy, za níž patří všem organizátorům velký dík.   

 

 

 

   

 

 

 

         

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud