Motorová pila bezpečně: řežeme bez zranění a úrazů

Motorová řetězová pila patří v současnosti nejen do výbavy profesionálů, ale už i zahrádkářů. Ti si ji pořizují pro občasné prořezání stromů a přípravu palivového dříví. Řada z nich ale netuší, že pila se může během okamžiku stát nástrojem, jenž je velmi nebezpečný. Jak s ní tedy zacházet?

Každý zahrádkář, který chce pracovat s řetězovou pilou, si musí uvědomit, že při řezání dřeva vznikají reakční síly. Objevují se, když se běžící řetěz dotkne stojícího kmenu. Aby se vaše činnost obešla bez zbytečných úrazů, pečlivě si pročtěte zásady její bezpečnosti. Vždyť jediná chyba může mít fatální následky.

pila1.jpg
Před používáním pily si pečlivě prostudujte bezpečnostní pokyny výrobce; foto: Makita 

Pozor na reakční síly, hrozí nebezpečí smrtelného úrazu! 

Vtažné síly si povšimnete ve chvíli, kdy řežete spodní stranou lišty. Celé řezací ústrojí je jakoby vtaženo směrem do kmene, přičemž celá pila se posune mírně kupředu. Nejdůležitější je, abyste v tento okamžik pilu opřeli o doraz, nacházející se na konci pilové lišty. Jedná se o nejbezpečnější techniku řezu. 

Mnohem hůře dopadnete při opačném postupu řezání – odspodu, což znamená, že vršek lišty zařezáváte ze spodní strany kmene zpracovávaného stromu. Běžící řetěz vyvolá prudké odražení pily a zpětný ráz nasměruje řezací ústrojí přímo proti obsluze. V konečném důsledku to pro vás znamená riziko těžkého zranění, nebo dokonce smrtelného úrazu!  

pila2.jpg
Řezání špičkou lišty je velmi riskantní, nechte je na profesionálech, kteří tímto způsobem vyřezávají do dřeva ornamenty; foto: Stihl 

Zpětný ráz vzniká také při řezání čelem pilové lišty, kdy je pila vymrštěna po ose směrem nahoru. Vyhněte se mu jednoduše: držte pilu oběma rukama a používejte správnou, a tudíž bezpečnou techniku řezání, doporučenou výrobcem pily. Také dobře seřízená a udržovaná pila je zárukou snadného řezání bez úrazů.  

Co promyslet a udělat před akcí  

Před započetím samotné práce s pilou si nejprve projděte celý terén, abyste věděli, kde začít a kde skončit. Vždy vykažte pryč nepovolané osoby, které nemají v prostoru, v němž se řeže, co pohledávat. Při řezání polomů způsobených vichřicí nechte na odborníkovi, jaký způsob řezání zvolí. Posouzení odborného poradce je velice důležité, protože polomové dřevo může být pod pnutím. 

pila3.jpg
Správná technika startování řetězové pily; fot: Stihl 

Kontrola pily před řezáním je nutností 

Každá řetězová pila musí splňovat základní bezpečnostní kritéria: jednotlivé ovládací prvky, jako jsou páčky kombinovaného ovladače, sytič – vypnuto nebo plynu, nesmí vykazovat žádné známky zadrhávání nebo nefukčnosti. Žádný z dílů na pile by neměl být volný. Vyplatí se prověřit i stav dotažení šroubových spojů. 

Aby start práce s pilou nebyl i jejím koncem 

Nikdy nestartujte pilu tak, že ji levou rukou uchopíte za vrchní madlo a pravou budete tahat za startovací šňůru. V tomto případě se jedná o velmi nebezpečný způsob startu stroje jak pro obsluhu, tak pilu samotnou. Nastartovanou pilu si můžete upustit na nohu a způsobit si bolestivé zranění.  

Při pádu přístroje na zem dochází k prasknutí skříně motoru nebo krytů, což pro vás znamená finančně poměrně náročnou opravu. Používejte jako já mnohem bezpečnější způsob startování: pravou nohu zaklesnu do držadla pro pravou ruku. Levou ruku mám položenou na vrchním madle a pravou rukou startuji. Nohy i ruce lze vyměnit (v závislosti na tom, zda jste levák, či pravák), jak můžete vidět na obrázku výše.

Nezkracujte životnost motoru 

Pro úspěšné natočení pily je zapotřebí důsledně znát její ovládací prvky a umět s nimi manipulovat. Trhavým startováním ničíte startovací kladku, špatným používáním zimního nebo letního režimu zkracujete životnost motoru. 

pily4.jpg
Takto vypadá správný postup práce s pilou; foto: Stihl 

Zimní provoz se uplatní až od teplot kolem pěti a méně stupňů Celsia, teplý vzduch od žeber válce pomůže k rychlejšímu dosažení provozní teploty motoru a jeho menšímu opotřebení. Provozovat zimní mód v teplotách nad uvedenou mez je velice riskantní, hrozí vážné poškození motoru vlivem přehřátí. 

Na úplný konec zbývá ještě zkontrolovat neporušenost řetězu a lišty. A už můžete bezpečně a v poklidu řezat a připravovat zásoby na zimní období.

Doporučujeme

Články odjinud