Mulčování v kostce: kdy, jak a co mulčovat

Mulčování představuje v současosti moderní technologii úpravy pravidelně udržovaných i zanedbaných travnatých ploch. Jenže málokdo ví, že neodpovídající využití této techniky přinese majitelovi plochy více problémů než užitku.

Historie mulčování se u nás otevřela v devadesátých letech s příchodem travních sekaček s mulčovacími klíny. Pro sečení velmi vysoké trávy se zanedlouho objevily i speciální sekačky s uzavřenou skříní, které dokáží porost rozsekat na malé kousky.

Někdy je nutné mulčovat vícekrát

Při vývoji mulčovacích strojů se kladl důraz na ekologičnost sečení: zpracovaný porost se postupně rozloží a pohnojí posečenou plochu. Pokud ale mulčujete vysoký nebo velmi hustý porost, je třeba provést mulčování nadvakrát. Sečená hmota je díky tomu rozsekána na drobné kousky a s rozkladem nebývají problémy.

mulcovani_1.jpg
Ideální výška trávy pro mulčování je okolo pětadvaceti centimetrů; foto: Dakr

Před sečením vždy posuďte stav plochy. Když je trávník řídký, nemulčujte jej, a pokosený porost odkliďte do kompostu, kde se po proházení s hlínou bezproblémově rozloží. Při zmulčování takového trávníku by totiž postupem času došlo ke změně druhového složení, kdy by v ploše převládly plevele a na kyselých půdách narostl mech.

První tráva naroste většinou do konce měsíce května a posečenou hmotu z tohoto sečení je vhodné odklidit, neboť jí je velmi mnoho a po zmulčování by se jen pozvolna rozkládala, případně zahnívala. Na plochách, kde je porost značné hustoty, střídejte klasické sečení s mulčováním.

mulcovani_2.JPG
Pokud za strojem nezůstávají hromádky sečeného porostu, je vše v pořádku

Proč nadvakrát?

Pokud v trávníku zůstanou větší hromádky nedokonale rozemleté trávy, počítejte s tím, že začne hnít, a v trávníku vzniknou nehezká holá místa. Navíc se zde rádi skrývají slimáci, kteří v noci vyrazí směrem k vaší zahrádce, kde způsobí nemalé škody.

Druhé mulčování proveďte nejdříve za tři dny od prvního, stroj nastavte na nižší sekací výšku a celou plochu projeďte ještě jednou. Tím se zbavíte hromádek nedokonale rozmixované trávy a celá plocha bude vypadat mnohem úhledněji.

mulcovani_3.JPG
Silný stroj s výměnnými adaptéry vyjde klidně i na šedesát tisícovek; foto: Dakr

Mulčování versus vertikutace

Na pěstěných trávnících mulčujte nanejvýš jednou za měsíc. Pusťte se do něj před nástupem horkých dní, mulč potom pomůže zadržet v trávníku vlhkost, čímž zabrání jeho vysychání.

Častější mulčování není příliš vhodné, neboť dochází ke vzniku travní plsti, která brání přístupu vláhy, vzduchu a živin ke kořenům. Pak je nutné provést provzdušnění, nazývané také vertikální řez trávníku nebo vertikutace, a to pomocí speciálního stroje.

Na nepěstěné trávníky s vhodnou výškou a hustotou porostu nemá mulčování negativní vliv, takové porosty po této proceduře zhoustnou a více kvetou v jarním období. Jediným místem, kde mulčování nevadí vůbec, jsou různé svahy a škarpy kolem silnic nebo lesní školky. Tam se plevele běžně vyskytují a pomocí výkonné techniky se seče maximálně třikrát do roka.

mulcovani_4.jpg
Mulčovací sekačka pro pěstěné trávníky; foto: Stiga

Čím mulčovat? Porovnejte ceny

K mulčování můžete zakoupit hned několik různých strojů. Benzinové sekačky se sběracím košem a mulčovacím klínem se dají pořídit v ceně okolo deseti tisíc korun. Naproti tomu mulčovač s vyměnitelným adaptérem za disk pro sečení vysoké trávy vyjde na dvojnásobek.

Jednoúčelové mulčovače seženete od třiceti tisíc korun. Pro zahrádkáře jsou vhodnou volbou i stavebnicové systémy s vyměnitelnými adaptéry, kdy jeden motor pohání mnoho různých zařízení. Takové zařízení vás bude stát přibližně čtyřicet tisíc korun.

Doporučujeme

Články odjinud