5
Fotogalerie

Begónie královská: jak pěstovat rostlinu s listy posetými ornamenty

Je tu podzim a s ním i krátící se a stále chladnější dny. Předejděte zvýšenému stresu tím, že se obklopíte zelení. Na měsíc říjen vybrala Holandská květinová kancelář rostlinu zvanou begónie královská, jejíž listy zdobí pozoruhodné kresby.

V době, kdy končí uvolněná prázdninová nálada a je nám jasné, že na další dovolenou si ještě dlouho počkáme, přijde vhod každá dobrá zpráva. Slyšeli jste už o výsledcích seriózních vědeckých výzkumů o vlivu pokojových rostlin na psychiku člověka? Patříte-li k pěstitelům rostlin, určitě vás potěší. 

begonia_05.jpg

Zbavit se velkého stresu může být tak jednoduché...

Bylo prokázáno, že lidé, kteří mají kolem sebe rostliny, vykazují nižší hladinu stresu. Účinek se prý dostavuje za pouhých pět minut! Když se nad tím zamyslíme, pozitivní vliv rostlin na lidskou psychiku nás zase tak nepřekvapí.  

Vždyť o prospěšnosti rostlin dobře věděli už naši dávní předkové − rostliny pro ně byly zdrojem potravy, přístřeší a léků. Lze tedy říci, že lásku k rostlinám máme zakódovanou v genech. Ten, kdo se obklopí rostlinami, dělá něco pro své zdraví, a to nejen duševní. Jen si uvědomte, kolik toho s konvičkou naběháte! 

begonia_03.jpg

Rostlina jako designový kousek? Proč ne?

Holandská květinová kancelář vybírá na každý měsíc rostlinu, která se do daného období hodí nejvíce. Pro říjen byla zvolena begónie královská (Begonia rex), jež je jedinečná pozoruhodnými vzory a ornamenty, které zdobí její sametové, různě zbarvené listy. Díky nim je každá rostlina unikátním designovým kouskem.

Begónie s okrasnými listy pocházejí z tropických pralesů kolem rovníku, ale dnes se stejně často vyskytují i ve stylových interiérech našich domovů. „Na první pohled zaujmou barevnou škálou svých listů, která zahrnuje odstíny červené, fialové, růžové, zelené a šedé,“ vypočítává florista Ladislav Vaněk z pražského květinářství Konstancie a dodává: „ale skutečně extravagantní záležitost z nich činí především spletité kresby, jimiž jsou listy pokryty.“ 

begonia_02.jpg

Aby vám begónie prospívala

Pokud se rozhodnete pořídit si tuto rostlinu, umístěte ji na světlé místo, kam ale nezavítají ani přímé sluneční paprsky, ani průvan. Begónie snáší i méně osvětlené místnosti, při nedostatku světla ale její listy ztrácejí výrazné zbarvení. Dopřejte jí vlhký vzduch a stejnoměrnou teplotu od 15 do 25 stupňů Celsia.

Co radí zkušený florista

Pravidelně rostlinu zalévejte, občas můžete i celý květináč ponořit do vody. „Vždy ale dbejte na to, aby přebytečná voda mohla odtéct, protože přemokření kořenům begónie rozhodně nesvědčí,“ Ladislav Vaněk. Listy při zálivce nenamáčejte! Od října do února udržujte půdu spíše sušší. 

begonia_04.jpg

Nezapomínejte ani na hnojení: od března do října jednou týdně, po zbytek roku každých šest týdnů. Jestliže begónii už doma nějakou dobu máte, podívejte se, jestli si zjara nezaslouží novou zeminu. K přesazení je třeba přistoupit zpravidla každé dva až tři roky.

Chcete-li se pustit do množení této rostlinky, zkuste to pomocí listových či stonkových řízků. Nechte je zakořenit ve směsi rašeliny a písku v poměru jedna ku jedné, kterou budete udržovat vlhkou (květináč zakryjte igelitovým sáčkem). Řízky potřebují teplotu od 20 po 25 stupňů Celsia.   

begonia_01.jpg

Tip pro pěstitele: nebojte se zkracování!

Chcete, aby vaše begónie vypadala jako opravdová královna? Aby byla hustá, bez vytáhlých, neolistěných stonků? Pak vězte, že velmi dobře snáší důkladný zpětný řez a zaštipováním se pěkně rozvětví.

Foto: HKK

Doporučujeme

Články odjinud