V živém obrazu hrají sukulenty hlavní roli. iStock

V živém obrazu hrají sukulenty hlavní roli. | iStock

Sukulenty vypadají v obraze prostě skvěle. iStock

Sukulenty vypadají v obraze prostě skvěle. | iStock

Kromě sukulentů se dostanou ke slovu i pokojovky. Jen volte ty, které nepotřebují příliš vody. iStock

Kromě sukulentů se dostanou ke slovu i pokojovky. Jen volte ty, které nepotřebují příliš vody. | iStock

Klidně můžete vedle sebe pověsit několik obrazů. iStock

Klidně můžete vedle sebe pověsit několik obrazů. | iStock

Nebo jen jeden velký. iStock

Nebo jen jeden velký. | iStock

Sukulenty vypadají v obraze prostě skvěle. iStock
Kromě sukulentů se dostanou ke slovu i pokojovky. Jen volte ty, které nepotřebují příliš vody. iStock
Klidně můžete vedle sebe pověsit několik obrazů. iStock
Nebo jen jeden velký. iStock
5
Fotogalerie

Krok za krokem: Jak si vyrobit živý obraz z mechu a sukulentů

Potřebujete ozdobný rámeček, několik rostlin a mech a pak už jen šikovné ruce – a nádherná ozdoba pro váš exteriér i interiér je na světě.

Zdi, na kterých nejsou obrazy, vypadají prázdně a nudně. Ne každý je ale milovníkem umění, navíc je kolikrát třeba dodat do interiéru víc zeleně, aby prostor působil vzdušněji a příjemněji. Jindy je zase zeď, která je třeba ozdobit, součástí terasy či zahradního posezení a klasické umění tam nemá místo. V takovém případě se přímo nabízí živý obraz – pokojovky, sukulenty či mech v rámečku. Je to skvělý a dostupný způsob, jak rozjasnit nudné zdi.

Živý obraz si můžete vytvořit sami. Sukulenty pořídíte za pár korun v zahradnictví či třeba na výstavě kaktusů, mech nasbíráte venku zadarmo. Daří se mu na vlhkých a stinných místech, takže ho najdete na úpatí stromů, na skalách a kolem budov v zahradě.

Pak už budete potřebovat jen pár rámů na obrazy, které levně seženete v nějakém bazaru. Levné rámečky lze koupit i v řetězcích s nábytkem, jako je IKEA, XXXLutz, ale i v obchodech, kde se prodávají dekorace – KIK, Pepco, Levné knihy a podobně.

Návod na živý obraz krok za krokem

Co budete potřebovat:

- rámy obrazů

- smirkový papír

- rozpouštědlo

- hadřík, který nepouští vlákna

- základní nátěr hodící se do venkovních prostor

- štětec

- lak

- pletivo

- sešívačku

- sukulenty a mech

Připravte si rámečky

Samotný rámeček nemusíte nijak upravovat – tedy lakovat, patinovat... Pokud chcete, aby rámeček měl starobylý či eklektický vzhled, zvolte různé velikosti a tvary rámečků. Odstraňte zadní kryt a přední sklo a poté rám důkladně otřete hadříkem, abyste odstranili veškerý prach nebo nečistoty.

K vyhlazení povrchu rámu použijte jemný brusný papír (nejlépe třídy P180 / P240). Obruste jej a pak odmastěte pomocí alkoholu a hadříku, což umožní barvě pořádně ulpět na dřevu. Pokud je rám kovový, použijte rozpouštědlo a odlupující se barvu odstraňte kartáčem.

Natřete rámy základním nátěrem, pořádně na každém místečku. Nechte důkladně zaschnout. Pak si vyberte základní barvu rámů a rovnoměrně naneste dvě až tři vrstvy na základní nátěr. Mezi jednotlivými aplikacemi nechte úplně zaschnout.

Vytvořte základnu pro rostliny

Vyměřte pletivo podle zadní části rámů, abyste vytvořili prostor pro zeleň. Ujistěte se, že jste pletivo pořádně upevnili.

Mech a sukulenty propleťte do pletiva. Někde budete muset části pletiva k sobě trochu přitáhnout, abyste rostliny zajistili na místě, jinde možná poslouží ještě tenký drátek.

Pokračujte, dokud není obraz plný.

Připevněte rámy na zeď.

Lze to i do interiéru

Pokud chcete mít živý obraz plný mechu a sukulentů v interiéru, je třeba vytvořit ještě zadní stěnu obrazu, aby vlhké rostliny a hlína nemáčely zeď.

V takovém případě připevněte na zadní stranu rámu nařezané lišty, na které natáhněte nepropustnou fólii a položte soolitovou desku, kterou přitlučete do lišt.

Doporučujeme

Články odjinud