8
Fotogalerie

Šest tipů k snadnému množení kosatců

Období vegetačního klidu, jímž procházejí kosatce po odkvětu, je vhodné k jejich množení. Vysněné barvy, jež jste obdivovali a třeba získali ze sousedních zahrádek, můžete právě teď přesazovat na své záhony.

Přesazování a množení kosatců (Iris) je i pro začínajícího pěstitele docela snadnou záležitostí. Výhodou je, že se jedná o rostliny vcelku odolné. Pokud se nedopustíte zásadních chyb, získané přírůstky pokvetou už příští léto. Nově koupené kosatce vysazujte stejným způsobem jako množené.  

Kosatce_1.jpg
Nenároční kříženci zahradních kosatců jsou vítanými obyvateli mnoha rekreačních zahrad 

Tip první: Vhodné místo a půda jsou nutností

Jako všechny trvalky zůstávají kosatce na stanovišti několik let, proto potřebují vhodné místo a vyhovující půdu. Druhů kosatců je tolik, že se nedají určit jednotné podmínky pro všechny. Jiné podmínky vyžadují velkokvěté kosatce, jiné suchomilné skalkové či kosatce bažinné. 

Kosatce_9.jpg
Bez vyhovující půdy se květů nemusíte vůbec dočkat

Nejnáročnější na půdu jsou kosatce velkokvěté, vyžadující humózní hlubší zem bez zamokření, i když vítají vydatnější závlahu. Skalkové (nízké) kosatce a kosatečky jsou nenáročné, vyhovuje jim výslunní a sucho. 

Bažinné kosatce pocházejí ze zamokřených oblastí, snesou polostín a vysokou půdní vlhkost přímo vyžadují (okraj jezírek jim plně vyhovuje). Jak vidíte, kosatce se svými nároky mezi sebou velmi liší, proto si vždy zjistěte, jaký druh pěstujete či jste dostali.  

Kosatce_2.jpg
Během srpna je vhodná doba na zkrácení listů, rostliny se vám budou později lépe vyrývat a snadnější bude i dělení trsů

Tip druhý: Vyhněte se chybám, jež oddálí kvetení 

Podzemní zdužnatělé oddenky kosatců jsou uloženy opravdu mělko pod povrchem, často je víc než polovina oddenku nad povrchem země. Z toho vycházejte při výsadbě i přesazování starších rostlin: hlubokou výsadbou se připravíte v příštím roce o kvetoucí rostliny. 

Další chybou je výsadba příliš slabých odnoží – pokud je vám líto z rozděleného trsu vyhodit nejslabší kousky, zasaďte je na záhon mimo ostatní a dopěstujte příští rok. Jen po nich nechtějte, aby kvetly v následujícím létě. 

Kosatce_3.jpg
Slabé, ale zdravé rostliny pokvetou nejdříve napřesrok 

Tip třetí: Rycí vidle ochrání podzemní části

Starší rostliny se dokáží rozrůst do velkých a téměř neproniknutelných trsů. Všechny kosatce je nutné v zelené části zkrátit nejméně o dvě třetiny, při přesazování a dělení trsů se vám s nimi bude mnohem lépe pracovat. 

kosatce_13.jpg
Rozmnožíte-li si dostatečně vyzrálé rostliny, pokvetou vám už příští sezonu 

Na dobývání ze země jsou ideální rycí vidle: šetrněji kosatce vyryjete a nepoškodíte dužnaté podzemní části. Velké trsy je potřeba „podebrat“ z více stran a postupně oddělovat vyryté kusy. Pak už zbývá jen ručně rozebrat propletený trs a vybrat z něj nejlepší části rostliny. 

Tip čtvrtý: množte jen dostatečně staré rostliny

Pro množení jsou nevhodnější starší, alespoň tříleté rostliny. Mají vyspělý kořenový systém, silnou nadzemní část a zaručeně pokvetou v příštím roce (pokud je nevsadíte příliš hluboko). Zelená část rostliny k výsadbě by měla mít dvou až tříčlánkový oddenek. 

Nadbytečné články oddenku hladce odřízněte a klidně vyhoďte. Rostlinám určeným k výsadbě můžete upravit kořeny zkrácením, hlavně oddělte poškozené části jak oddenků, tak kořenů. Lze je nechat mírně zaschnout do druhého dne nebo zasypat dřevěným popelem. 

Kosatce_4.jpg
Před výsadbou na nové místo ještě vyberte ze změti kořenů ty odumřelé a zaschlé, mohou být zdrojem infekce

Tip pátý: vybírejte druhy, jejichž podmínky dokážete splnit

Nejnáročnějším druhem, co se týče živin a vláhy, jsou holandské kosatce. Nemáte-li ideální podmínky, nahradit je můžete skromnějším druhem (Iris xiphioides) s velmi podobným typem velkých květů, jež rozkvétají od června do srpna. 

Kdo má skalku, jistě ocení nejvýše dvaceticentimetrové kosatce žlutě kvetoucí brzy zjara (Iris danfordiae), jejichž zásobním orgánem je cibulka. Vysazují se proto jako ostatní cibuloviny během září do suchých skalek a zídek. 

V barvě modré je pěkně doplní další skalkový kosatec Iris reticulata, kvetoucí již v březnu. Mívá kultivary také vpurpurové, případně fialové barvě. Množí se cibulkami vysazovanými na podzim. 

Kosatce_5.jpg
Nízké suchomilné kosatce namnožíte dělením oddenků stejně jako vysoké hybridy 

Tip šestý: zkrášlete zahradu miniaturami

Zvláštností opravdu miniaturní je kosatec jezerní (Iris lacustris) vysoký pouhých pět až sedm centimetrů, ale velice nápadný azurovou barvou květů (existují i bílé kultivary). Množí se dělením plazivých oddenků stejně jako velké kosatce. 

Mezi zakrslými miniaturními kosatci pro vaši sklaku si v současnosti vyberete z mnoha barevných kultivarů. Výjimkou není ani levandulová barva, lososové odstíny či květy s barevným okem. 

Kosatce_6.jpg
Zdravé kosatce se už v tuto dobu chystají na příští jaro 

Ať už se pustíte do pěstování kteréhokoliv druhu kosatců, udělají vám radost. Přesazování a rozmnožování vám půjde od ruky a jistě v krátké době obdarujete svými výpěstky všechny obdivovatele vašich krásných rostlin.

Doporučujeme

Články odjinud