Kapradina asplenium

Kapradina asplenium

Anturie

Anturie

Kaktus a netřesky

Kaktus a netřesky

Filodendron

Filodendron

Aloe vera

Aloe vera

Břečťan

Břečťan

Dracena

Dracena

Fíkus benjamína 

Fíkus benjamína 

Fíkus

Fíkus

Gerbera

Gerbera

Chryzantéma

Chryzantéma

Rhapis excelsa

Rhapis excelsa

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk

Zelenec

Zelenec

Rostliny dokáží zlepšit klima domova

Rostliny dokáží zlepšit klima domova

Anturie
Kaktus a netřesky
Filodendron
Aloe vera
15
Fotogalerie

Tyhle rostliny vyčistí vzduch stejně dobře jako čistička

Pokojové rostliny dokážou ozdravit klima v místnosti. Zadrží prach, působí jako zvlhčovače a dokonce jsou schopné pohltit škodliviny z nábytku nebo eliminovat elektrosmog. Každá rostlina je přeborníkem na něco jiného.

I v domácím prostředí jsou zdraví škodlivé látky, které na nás útočí z koberců, dřevotřískového nábytku, ze stěn a elektrických přístrojů včetně elektroniky. Pokojové rostliny jsou naštěstí schopny redukovat komponenty znečištění vnitřního prostředí, zejména těkavé organické látky, jako jsou benzen, toluen a xylen. Některé rostliny také mohou napomoci k odstranění oxidu uhličitého z interiéru, redukují mikroby a plísně a přitom přirozeným způsobem zvlhčují vzduch. Navíc jsou levnější než čistička vzduchu.

Květiny pro zvlhčení vzduchu

Hlavně v zimě, kdy topná tělesa vysušují vzduch, což podporuje vznik různých dýchacích onemocnění, je zvlhčování vzduchu v místnostech velmi důležité. Zde se dobře uplatňují květiny s velkými listy, které jsou výbornými zvlhčovači.

Oblíbenou rostlinou je kapradina Asplenium. Ze své zálivky je schopna vrátit až 97 % vlhkosti do okolí. Nejúčinnějším zvlhčovačem je vodní palma (Cyperus). Větší exemplář v dobře vytopené místnosti vstřebá i několik litrů vody, čímž pak z listů uniká velké množství vlhkosti. Ve srovnání s různými zvlhčovači vzduchu jsou rostliny nepostradatelné a hlavně – jimi produkovaná pára je zdravá a sterilní.

Jak vyčistit vzduch v bytě?

Nejlepšími čističi a bojovníky proti škodlivinám jsou květiny. Proti formaldehydu se osvědčila chryzantéma (Chrysanthemum l.) nebo gerbera (Gerbera). Svými krásnými květy nejen rozjasní okolí, ale dobře pohlcují trichlóretylénové výpary a benzen. Gerbera výborně pročistí vzduch i od výparů produkovaných kuřáky.

Některé rostliny jako filodendron, břečťan a dracéna „umí“ snížit koncentraci pevných mikročástic alergenů až o 50–70 %. Dalšími bojovníky proti formaldehydu jsou aloe vera (Aloe barbadensis), zelenec (Chlorophytum elatum) a filodendron (Phylodendron selloum). Fíkus malolistý, Anthurium a Rhapis excelsa si poradí i s výpary z laků a čisticích prostředků, které obsahují čpavek.

Elektrosmog? Ochrana je snadná, pěstujte kaktusy

V domácnosti i v kanceláři jsme dennodenně obklopeni elektrickými a elektronickými přístroji, které kolem sebe vytvářejí elektromagnetická pole a vlny, které nazýváme elektrosmogem. Ten může mít škodlivý vliv na naše zdraví.

Za největší polykače elektrosmogu jsou považované kaktusy a obecně sukulenty. Jsou to velmi nenáročné rostliny. Mají rády světlé místo a minimální zálivku. Přírodními pohlcovači elektrosmogu jsou i tchynin jazyk (Sansevieria), břečťan a kapradiny.

 

Doporučujeme

Články odjinud