7
Fotogalerie

Mulčovací rohože z odpadového papíru

Jednou z možností, jak zlepšit podmínky pěstovaným rostlinám, je nastýlání – mulčování povrchu půdy. Mulčovat lze slámou, posekanou trávou, plastovými fóliemi i netkanou textilií. Jde to však i jinak, což dokazují rohože z odpadového papíru.

Rohože EkoCover jsou novinkou, s níž jsem se setkala letos na jarní výstavě For Garden. Firma VUC Services spol. s. r. o., vyrábějící nejen tyto rohože, ale i další výrobky pro mulčování, má tento systém ochrany půdy patentovaný jako jediná u nás. Určitě vás tato novinka zaujme díky širokým možnostem využití.

mulčování_6.jpg
Ekologické mulčovací rohože nezatěžují životní prostředí; foto: www.ekocover.cz

Co je EkoCover?

EkoCover je jedinečný systém ochrany půdy používaný při pěstování rostlin nejen v zahradnictví. Jedná se hlavně o mulčovací rohože vyrobené z odpadového papíru, které nahradí běžně používané mulčovací materiály.

Možnost využít tyto rohože jako náhradu textilií a plastových fólií znamená přínos pro životní prostředí. Na rozdíl od těchto mulčovacích systémů se EkoCover nemusí z půdy odstraňovat, po čase se totiž beze zbytku rozloží.

Rohože i ostatní výrobky jsou biologicky odbouratelné, nenechávají v půdě žádné stopy ani zbytky škodlivin. Organická hmota po rozkladu obohacuje půdu a váže CO2, čímž zvyšuje obsah uhlíku v půdě.

Mulčování_1.jpg
Manipulace s rohožemi v rolích je snadná, odpad z vyřezaných otvorů pro sazenice uložte bez obav do kompostu; foto: www.ekocover.cz

Mulčování: nesporné výhody pro rostliny i pro vás

Při zakládání okrasné zahrady, pro výsadbu jahodníku, pro pěstování zeleniny a drobného ovoce, tam všude využijete mulčovací rohože. Ušetříte si nejen práci s odstraňováním plevelů, ale ušetříte i na závlaze a nebudete muset používat herbicidy.

Mulčovací rohože z odpadového papíru uchovávají půdní vlhkost (výrazně snižují odpařování vody z půdy), takže náklady na závlahu mulčované zeleniny se mohou snížit až o dvě třetiny, což při dnešních cenách vody není částka zanedbatelná.

Růst plevelů se díky mulčovacím rohožím podstatně omezí. Propustnost světla do půdy je omezena, plevele tak nemají téměř žádnou šanci pozemek či záhon zamořit. Kolik ušetříte času, stráveného ručním pletím, víte nejlíp sami.

Mulčování_2.jpg
Pokrýt rohoží můžete libovolný prostor, objednat lze i rozměry na zakázku; foto: www.ekocover.cz

Rostlinám se pod rohoží daří

Bez žížal není půda živá: rozkládají organické zbytky a vytvářejí humus. K tomu potřebují vlhko, jež jim může zajistit mulčovací rohož. Kvalita mulčované půdy se nezhoršuje, protože není ohrožena vysycháním vlivem slunečního záření a větrů.

Teplota půdy pod rohoží je stabilní, nedochází k velkým rozdílům mezi denními a nočními teplotami, což příznivě ovlivňuje zdravotní stav rostlin. Rohože působí jako izolační vrstva v chladném období (půda tak snadno nepromrzá), v létě chrání rostliny před přehřátím.

Mulčování_3.jpg
Mulčovací rohož prospěje i vzrostlé výsadbě, například vinici; foto: www.ekocover.cz

Pro výsadby a záhony

Mulčovací rohože pro pěstitele jsou v nabídce v několika verzích:

  • EkoCover sazenice – rohož na jednu sezonu je vhodná pro pěstování teplomilné zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, lilky nebo melouny. Rohož může být obohacena organickým hnojivem.

    Rozměr tohoto typu: role základní šíře jeden až dva metry a délce od pěti do sta metrů.

  • EkoCover mulčovací rohož – má vyšší gramáž, a tím delší životnost (zhruba do dvou let). Hodí se jako podkladní vrstva pod okrasné oblázky nebo barevnou kůru.
  • EkoCover vyztužená rohož – má životnost vyšší než dva roky díky vyztužení jutou. Je vhodná do svahů a namáhaných míst. V roli je dvacet metrů rohože dvoumetrové šíře, rozměr lze na zakázku upravit.

Mulčování_4.jpg
Jutou vyztužená rohož zvládne i mnohem prudší svahy, než je tento; foto: www.ekocover.cz

Pro květiny v nádobách a okrasné stromky

Budete vysazovat do budoucího trávníku soliterní okrasné stromky nebo budete pěstovat na terase rostliny v nádobách? I pro vás jsou v nabídce speciální výrobky:

  • EkoCover čtverce – jsou vyrobeny z mulčovací rohože a mohou být obohaceny organickým hnojivem. S nastřiženými plachetkami se dobře manipuluje, dají se použít i k stávající výsadbě. Rozměry čtverců jsou od půl metru přes šedesát pět centimetrů až po metr. Na zakázku lze rozměry upravit.
  • EkoCover krytky – jsou kulaté nastřižené krytky z mulčovací rohože, vhodné k zakrytí povrchu půdy v pěstební nádobě. Krytka chrání vláhu a zamezuje růstu plevelů. Při manipulaci s květináčem nerozsypáváte zeminu. K dostání v mnoha velikostech.
  • EkoCover květiny – vložky z mulčovací fólie vhodné do závěsných košů pro pěstování květin. Vyráběny jsou v mnoha velikostech, mohou být obohaceny organickým hnojivem.
  • EkoPin kolíky – jsou příchytky na mulčovací rohože. Lze je koupit samostatně po kusech, případně v balení po padesáti, dvou stech nebo tisíci kusech. Kolíky jsou z biologicky odbouratelných materiálů šetrných k životnímu prostředí.

 Mulčování_8.jpg
Čtverce ke stromkům a keřům jsou s nástřihem pro snadnou manipulaci; foto: www.ekocover.cz

Mulčovací rohože EkoCover jsou českým produktem: jedna řada výrobků v provedení pro velkopěstitele (delší a širší role), druhá řada pro zahrádkáře a drobné pěstitele (menší rozměry rohoží a plachetek).

Navštívíte-li stránky www.ekocover.cz, dozvíte se, že firma vykupuje i odpadový papír právě na výrobu těchto rohoží. Od příštího roku jsou ve výrobním programu inovované a nové výrobky, lépe vyhovující požadavkům pěstitelů.

Mulčování_9.jpg
Mulčovací rohože není třeba odstraňovat, samy se časem rozloží; foto: www.ekocover.cz

V každém případě jde o rohože sympatické tím, že nezatěžují životní prostředí; je možné je kompostovat, nebo nechat rozložit přímo na záhonech.

Jistě najdou své uplatnění u velkopěstitelů, ale uvažovat o jejich použití by měli i zahrádkáři: plastů a chemie je kolem nás tolik, že každý výrobek šetřící životní prostředí by měl mít zelenou.

Doporučujeme

Články odjinud