Hlína je příjemná na dotek Flickr.com

Hlína je příjemná na dotek | Flickr.com

Hliněnou omítku si zvládnete nanést sami. Flickr.com

Hliněnou omítku si zvládnete nanést sami. | Flickr.com

Hlinené omítky najdou uplatnění v dílně, garáži... Flickr.com

Hlinené omítky najdou uplatnění v dílně, garáži... | Flickr.com

... ale i v obytném prostoru. Flickr.com

... ale i v obytném prostoru. | Flickr.com

Vynikají na velkých plochách. Flickr.com

Vynikají na velkých plochách. | Flickr.com

Jsou různě barevné. Flickr.com

Jsou různě barevné. | Flickr.com

Aplikovat je zvádnete sami. Istockphoto.com

Aplikovat je zvádnete sami. | Istockphoto.com

Důležité je nakonec správně je uhladit. Istockphoto.com

Důležité je nakonec správně je uhladit. | Istockphoto.com

Hliněnou omítku si zvládnete nanést sami. Flickr.com
Hlinené omítky najdou uplatnění v dílně, garáži... Flickr.com
... ale i v obytném prostoru. Flickr.com
Vynikají na velkých plochách. Flickr.com
8
Fotogalerie

Omítka z hlíny vyřeší horké léto i v paneláku. Pomůže se suchým vzduchem i vlhkem

Hliněné omítky nepatří jen do moderních ekologických a nízkoenergetických domů a objektů. Uplatnění najdou i v klasickém panelákovém bytě, kde se postarají o příjemné mikroklima.

Umí akumulovat teplo

Hlínu jako stavební materiál používali lidé od nepaměti, stavěli z ní příbytky pro chudé i paláce. S rozvojem cihlářského průmyslu na začátku 19. století na území rozvinutých států se však od tohoto stavebního materiálu ustoupilo. O sto let později se hlína opět přihlásila o slovo. Její výhodné vlastnosti se totiž osvědčují i v moderní době.

Nemusíte být zavilým ekologický aktivistou, abyste přišli na chuť omítkám z hlíny. Mají totiž skvělé vlastnosti – dokáží akumulovat teplo a později jej vyzařovat do prostoru, umí pracovat se vzdušnou vlhkostí, pohlcují škodlivé látky ze vzduchu a jsou příjemné na dotek.

Není třeba se bát, že vám zdi bude zdobit nehezká hnědá až černá barva a celý pokoj bude zbytečně tmavý. Naopak – hliněné omítky se vyrábí v řadě odstínů a některé z nich jsou světlé. Jde také o finální úpravu zdí, není třeba žádný štuk ani malba.

Hlína je plastická a nanášení je snadné. Užití omítek je tak možné všude, lze je nanést na cihly, beton, panel, sádrokarton, a dokonce i dřevo, které pomáhá chránit a konzervovat. Jde o zcela přírodní materiál, do něhož se nepřidávají žádné chemikálie.

Hlínu ocení i obyvatelé paneláků

Právě kvůli výše uvedeným vlastnostem se k hliněným omítkám čím dál častěji uchylují odborníci i laici. Horká a suchá léta totiž dělají z bytů bez klimatizace horká doupata, v nichž se nelze v noci ani pořádně vyspat. Nejdůležitější vlastností hliněných omítek je přitom schopnost regulovat vzdušnou vlhkost.

Když je vlhkost ve vzduchu zvýšená, absorbují ji, a když je vzduch příliš suchý, absorbovanou vlhkost zase vypustí. Tím se postarají o příjemné mikroklima místnosti. S touto vlastností lze dokonce cíleně pracovat a zeď rosit. I bez drahé, hlučné a energeticky náročné klimatizace tak lze snížit teplotu v místnosti o několik stupňů.

Při rekonstrukci panelového bytu lze použít nenosné hliněné cihly, které poslouží ke stavbě vnitřních příček. Cihly lze použít i jako obkladový materiál. I cihly totiž mají stejně výhodné vlastnosti – dýchají, regulují vlhkost, tlumí hluk a navíc dobře vypadají.

Hliněné cihly je výhodné použít ke stavbě příčky mezi koupelnou a zbytkem bytu – hlína bude z koupelny nasávat vlhko, které bude vypouštět dál do bytu a tak ho zvlhčovat a ochlazovat.



V interiéru nudných panelových domů se uplatní i další zajímavá vlastnost hlíny – její plasticita. Hliněné omítky se dnes vyrábějí jako hrubé, jemné, barevné i dekorativní, u kterých lze použít řadu různých technik aplikace.

Práce s hlínou je jednoduchá

Mnoho stavebníků si myslí, že aplikace hliněných omítek je složitější než aplikace klasických omítek, ale je to právě naopak. S materiálem se dobře pracuje a je příjemný na dotek. Důležité jsou dobré nástroje a hlínu během práce udržovat vlhkou. Právě v suchých panelákových bytech má tendenci rychle vysychat, nesmí však být ani příliš řídká.

Doporučujeme

Články odjinud