5
Fotogalerie

Zahradní stroje pro svažitý terén

Ne každá sekačka na trávu či malotraktor se hodí na náročnou práci ve svazích. Zahradní stroj pro tyto podmínky musíte vybírat podle specifických kritérií. Poradíme vám, jaká jsou, nad čím se při nákupu zamyslet a nač nezapomenout.

Klasickými a mnohaletými pomocníky pro svahy jsou stavebnicové systémy používající k pohonu oblíbené dvoudobé motory. Sklon těchto strojů je omezován pouze na bezpečnost obsluhy; motoru nehrozí poškození ani ve svažitých terénech s hodnotou sklonu přesahující třicet úhlových stupňů.

svahy1.jpg
Některé stroje umožňují výměnu nástavců za jiné, takže jsou použitelné celoročně; foto: Dakr

Na tvrzení prodejců nedejte

Mnohokrát jsem se setkal s prodejci zahradní techniky, kteří nabízeli svým zákazníkům stroje, jež se naprosto nehodily pro jejich potřeby. Výsledkem takové prodejní politiky je, že stroj náročnou práci ve svahu nezvládá.

Podkluzují mu kola a má tendenci převracet se na bok, protože rozchod mezi koly je na svažitý terén nedostatečný. Proto před koupí výrobek rozhodně vyzkoušejte. Na svažité zahrady použijte některý z dražších modelů rotačních sekaček pro sečení okrasných trávníků.

svahy2.jpg
Na svahy to už chce pořádně vybavenou sekačku s výkonným motorem; foto: Mountfield

Co všechno by měla mít sekačka do svažitého terénu:

  • motor s rozvodovým ústrojím OHV nebo OHC a svahovou dostupností dvacet úhlových stupňů;
  • hliníkový podvozek – díky lehčímu konstrukčnímu materiálu má celá sekačka nižší hmotnost;
  • sekací nůž s vyhazovacími lopatkami, který velmi dobře háže do koše a výborně rozsekává trávu při mulčování;
  • velká zadní kola s průměrem i třeba třicet centimetrů, jež významnou měrou přispívají k obratnosti celé sekačky;
  • pojezd s možností změny rychlosti; při sečení přerostlé trávy ve svahu zvolíte menší rychlost a sekačka se nebude dusit velkým množstvím hmoty;

Rotační sekačku s těmito parametry koupíte dnes v rámci nejrůznějších prodejních akcí i za částku menší než dvacet tisíc korun. Vybírejte pokud možno ze zvučných značek, vyráběných v Evropě. Od nákupu levných čínských strojů upusťte, mohli byste zažívat řadu opravdu horkých chvil.

Na velkou zahradu volte odolný typ traktoru

Opravdu velké plochy vyžadují zakoupení travního traktoru s patřičným vybavením, to znamená se zesílenými litinovými nápravami. Na jaře se objevily první poměrně dostupné modely travních traktůrků pro horší terén, vybavené velkými koly, a některé dokonce s hydrostatickým pohonem na všechna čtyři kola.

svahy3.jpg
Mulčovací traktor s pohonem na všechna kola má výjimečné výkonové parametry; foto: Seco Group a. s. – divize AGS

Travní traktory s pohonem na všechna kola mají už dvouválcový benzinový nebo naftový motor a způsobem provádění údržby se moc neliší od klasických typů s pohonem pouze zadní nápravy. Pokud už traktor doma máte, dávejte pozor na nahuštění zadních pneumatik. Přehuštění zvyšuje přenos rázů do převodovky.

Zadní pneumatiky spíše nechávejte mírně podhuštěné, protože na hrbolatém terénu pak fungují jako tlumicí polštáře. Vzhledem k tomu, že zadní náprava je tuhá a neodpružená, nezapomínejte na tuto maličkost. Ušetříte si tím spoustu starostí.

svahy4.jpg
Klasický zahradní traktor, ale s oběma poháněnými nápravami, představuje špičkovou novinku; foto: GGP Czech republic

Jakou výbavu musí mít zahradní traktor pro svažité terény:

  • zesílené litinové nápravy s kulovými čepy;
  • co možná nejširší typ pneumatik pro vynikající stabilitu ve svahu;
  • tlakově mazaný jedno nebo dvouválcový motor, zubové olejové čerpadlo maže motor i ve velkém náklonu;
  • hydrostatický pohon s náhonem na zadní nebo všechna kola a uzávěrou diferenciálu;
  • dvounožovou sekačku s antiskalpovacími kolečky.

Mulčovač, nebo bubnovou sekačku?

Myslím, že řada z vás si tuto otázku už položila. Pokud chováte drobná hospodářská zvířata, jako jsou králíci, pak na celé čáře vyhrává sekačka bubnová, nebo disková. Její nepostradatelnou výhodou je nedrcení posekané hmoty, která může být použita jako krmivo.

Málokdo však ví, že jak bubnová, tak disková sekačka zvládne sekat i prudší svahy, a přitom se vůbec nezadýchává. Většina těchto strojů je totiž stavěna na vysokou úroveň zátěže, výkon motoru pěti koní bohatě stačí.

svahy5.jpg
Malý mulčovač využijete na celé zahradě; foto: Vari a. s.

Mulčovače v některých případech používají stejný základ jako bubnová sekačka (rám, motorovou jednotku, provedení pojezdu), ale primárně jsou určeny k rozdrcení travní hmoty a jejímu ponechání na strništi.

K sečení se používá podobného systému jako u rotační sekačky, žací skříň je uzavřená a tvarovaný nůž opakovaně seče do stébel, čímž dojde k jejich rozemletí na drobné kousky.

Velkou výhodou bubnových sekaček i mulčovačů je bezesporu velmi robustní provedení, výkonné motory a velká, foukaná kola. Díky širokému rozchodu kol jsou oba typy strojů poměrně vhodné pro sečení svažitého terénu.

Bubnovou sekačku a mulčovač vybírejte podle těchto kritérií:

  • kola musí být foukaná s dušemi, pro lepší přilnavost stroje na svahu je dobrým řešením odpuštění části tlaku z pneumatiky;
  • motor by měl mít výkon alespoň pět koní a dostatek kroutícího momentu (nejlépe více než deset newtonmetrů);
  • dvoububnová sekačka je na svahy naprosto nevhodná, se strojem se špatně manipuluje;
  • dobrým řešením je multifunkční stavebnicový systém, kde se pouze zaměňují adaptéry.

Doporučujeme

Články odjinud