5
Fotogalerie

Jak pečovat o líbenku, aby vykvetla

Nejspíš ji znáte jako řezanou květinu ze svatebních kytic. Její květ se podobá narcisu: stejně jako on patří do čeledi amarylkovitých. Pro opakované květenství a nevelké nároky na pěstování je líbenka ideální hrnkovou rostlinou.

Líbenka si skutečně své jméno zaslouží. Sněhobílé, sladce voňavé květy, které se na rostlině objevují dvakrát až třikrát do roka, v sobě spojují nevinnost i rafinovanou eleganci. Abyste se z jejich krásy mohli těšit, nemusíte opakovaně běhat k oltáři, stačí si pořídit jednu cibulku.

líbenka_6.jpg

Květy líbenky jsou něžné a elegantní

Líbenka versus narcis

Přestože se jedná v obou případech o cibulnaté rostliny, jež patří do stejné čeledi, je květ a vůně to jediné, co líbenku a narcis spojuje. Líbenka má lesklé, široce elipsovité listy, vyrůstající na dlouhém řapíku. Na rostlině zůstávají celoročně. Jejich usychání značí pěstitelský problém nebo poškození cibule.

Květy, na rozdíl od narcisu, se na stonku objevují v počtu čtyř až osmi. Stonek je silnější a dutý. Dorůstá do výšky kolem čtyřiceti až osmdesáti centimetry. První květy se objevují zpravidla zjara.

Domácí pěstování

Líbenku (Eucharis amazonica), v překladu šarmantní, někdy nepřesně nazývanou letní narcis, jež pochází z kolumbijských And a horní Amazonie, lze v našich podmínkách pěstovat pouze jako hrnkovou rostlinu.

líbenka_7.jpg

Květ líbenky se od květu narcisu liší větší velikostí a sněhobílou barvou

Na rozdíl od odolného narcisu potřebuje k růstu a kvetení teploty nad patnáct stupňů, přičemž teplota klesající pod deset stupňů už pro ni může být smrtelná. Nesnáší i kolísání teplot. Že je rostlince zima, poznáte podle toho, že jí začnou opadávat listy a cibule jeví známky omrznutí.

Tato choulostivost líbenku předurčuje k úspěšnému pěstování v bytech. Aby to však nebylo tak jednoduché, rostlina sice vyžaduje vyšší teploty, ale v závislosti na nich potřebuje i vyšší vzdušnou vlhkost. Zvláště v době kvetení uvítá pravidelné rosení a omývání listů.

Co jí dopřát?

Líbence prospějete umístěním na světlém místě nebo v mírném polostínu, například na západním či východním okně, nedopadají-li do něho přímé sluneční paprsky. Hnojte ji vždy v období plné vegetace až do konce kvetení, a sice jednou za čtrnáct dní tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

líbenka_9.jpg

Za odpovídající péči se vám líbenka několikrát v roce odvděčí zdravým, bohatým vzhledem a záplavou květů

Líbenka potřebuje odpočinek

Na rozdíl od většiny cibulovin líbenka nezimuje. V březnu a srpnu má obyčejně období klidu, proto jí omezte zálivku. Nikoliv příliš, neboť kořenový bal nesmí nikdy vyschnout.

Sázení cibule

Budete potřebovat široký květináč nebo hlubší misku. Za prvé proto, že cibule je poměrně velká, v průměru od deseti do patnácti centimetrů. Za druhé z toho důvodu, že v květináči musí být dost místa pro nové cibulky, a za třetí: květináč se širším dnem je stabilnější a nehrozí mu převržení.

Líbenka potřebuje dobře propustnou zeminu, bohatou na živiny. Nejlépe ve složení drnovka, listovka, kompostová zemina, rašelina nebo rozložený kravský hnůj a písek. Cibuli zasaďte tak, aby nad ní byl jeden až dva centimetry zeminy. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, aby rychle zakořenila.

líbenka_4.jpg

Při optimálních podmínkách nasadí rostliny na jaře první květy

Přesazování, ke kterému se hodí pouze doba vegetačního klidu, postačuje jednou za tři roky. Cibuli přesazujte i s dceřinými cibulkami a celým kořenovým balem.

Aby vykvetla

Líbenka začíná kvést až tehdy, když se kolem mateřské cibule začnou vytvářet dceřiné cibulky. Ty neodstraňujte, jinak se bude celý cyklus opakovat a rostlina vykvete až po opětovném vytvoření cibulek.

Další důležitou podmínkou pro nasazení na květ je dodržení období klidu po předchozím kvetení. Rostlinu uvedete do klidu mírnější zálivkou, o něco nižší teplotou a menším osvitem.

líbenka_8.jpg

Nejčastějším škůdcem jsou mšice, suchý vzduch může přilákat svilušky. Přílišná vlhkost substrátu nebo stání květináče ve vodě vede k houbovým onemocněním

Nikdy jí ovšem nezkracujte listy! Jakmile po uplynutí doby odpočinku rostlině zvýšíte teplotu a přidáte osvětlení, probudí se a opětovně nasadí na květ.

Dceřiné cibulky ovlivní květenství

Líbenka se, jak již bylo naznačeno, rozmnožuje dceřinými cibulkami. Chcete-li, aby vám původní cibule stále kvetla, neodeberte jí nikdy všechny nové cibulky najednou.

Doporučujeme

Články odjinud