11
Fotogalerie

Bonsaje: reportáž z Botanické zahrady v Praze

Líbí se vám bonsaje? Rádi byste o nich věděli více a prohlédli si nějakou bonsaj pořádně zblízka? V Botanické zahradě v Troji probíhá Mezinárodní výstava bonsají, jejíž hodnocení vám spolu s informacemi o jejím konání přinášíme.

Mezinárodní výstava bonsají byla zahájena letos 8. května ve venkovní expozici Japonská zahrada v Areálu Jih Botanické zahrady hlavního města Prahy a potrvá až do 17. května. Možnost prohlédnout si bonsaje zblízka získají návštěvníci již popatnácté.

V prostorách zahrady najdete na pěkně upraveném trávníku na sto padesát vkusně rozestavěných exemplářů bonsají, jejichž okolí dolaďují mimo jiné rozkvetlé pivoňky, azalky, rododendrony a vistárie. 

bonsai_6.jpg

Otevírací doba pro všechny 

Jarní sluníčko halí Botanickou zahradu do romantické atmosféry. Už od vstupu uvidíte kvetoucí rostliny, vše je čisté a upravené. K padesátikorunovému vstupnému, které zaplatí každá dospělá osoba (děti polovinu a důchodci nad sedmdesát let korunu), dostanete brožurku s programem a informacemi.  

bonsai_1.jpg

Výstavu můžete navštívit každý den od 9.00 do 19.00 hodin, v její ceně je účast na doprovodném programu. V příjemném prostředí je nač se dívat. Jsou tu bonsaje nejen z Česka, ale i z Polska, Maďarska nebo Slovenska.  

Na některých exponátech se i laik poučí, jak stromek nadrátkovat, aby pěstitel dosáhl kýženého výsledku. Výstava však zaujala i profesionály, kteří si tu kamarádsky rozdávali rady týkající se například míry odírání kůry, aby vznikl dojem suché větve.  

bonsai_3.jpg

Hezké prostředí a žádné mačkanice 

Výhodou je, že miniatury jsou převážně umístěny na podstavcích, tudíž je návštěvník má přímo před očima. Na trávník se šlapat nesmí, a tak kolem rostlin nevznikají nepříjemné hloučky lidí.  

bonsai_11.jpg

Většina rostlin je popsána českým i latinským názvem, uvedeno je i jméno jejich pěstitele. Chyběla mi však informace, která by zajisté zajímala i další návštěvníky, a sice stáří stromů, což je zvlášť u bonsají škoda.  

bonsai_7.jpg

Výstavu bych celkově hodnotila jako velmi dobře připravenou. Exponátů je hodně, doprovodný program poučí i zabaví. Stejně tak bylo pro tuto akci vhodně zvoleno časové období.

bonsai_5.jpg

Návštěvník se může pokochat mnoha dalšími krásami jara, a to nejen v Japonské zahradě. U ostatních rostlin jsem však bohužel v mnoha případech neobjevila žádné popisky, jež by lidem bez botanických znalostí sdělily, o jaký druh se jedná. 

Doprovodný program k výstavě bonsají

Víkendový program Botanické zahrady v Troji
Sobota 16. května 2009
13.00 hodin Hra na japonskou bambusovou flétnu šakuhači (Petr Klusáček ze Shakuhachi Collegium)
14.00 hodin Aranžování z pivoněk a kosatců (předvede mistr florista pan Michal Klapka)
15.00 hodin Hra na japonskou bambusovou flétnu šakuhači (Petr Klusáček ze Shakuhachi Collegium)
16.00 hodin Aranžování z pivoněk a kosatců (předvede mistr florista pan Michal Klapka)
17.00 hodin Hra na japonskou bambusovou flétnu šakuhači (Petr Klusáček ze Shakuhachi Collegium)
10.00–17.00 hodin Origami (skládání z papíru) pro malé a velké – povede Origami Society
Neděle 17. května 2009
12.00 hodin Tvarování bonsají (předvede známý pěstitel bonsají Ing. Petr Herynek)
14.00 hodin Povídání o kamenech suiseki (přednášku povede pan Šerák, sběratel a znalec suiseki)
15.00 hodin Tvarování bonsají (předvede známý pěstitel bonsají Ing. Petr Herynek)
16.00 hodin Povídání o kamenech suiseki (přednášku povede pan Šerák, sběratel a znalec suiseki)
17.00 hodin Tvarování bonsají (předvede známý pěstitel bonsají Ing. Petr Herynek)
10.00–17.00 hodin Origami (skládání z papíru) pro malé a velké – povede Origami Society

bonsai_10.jpg

Nahlédněte do tajů východní kultury

Až se bonsají dostatečně nabažíte, využijte doprovodných akcí – výstavy krásných kamenů suiseki ze sbírek Botanické zahrady a dalších sběratelů, cvičení taiči, umění klidné, ale aktivní meditace, nebo si jen tak v klidu poseďte.

Občerstvení tu funguje skvěle, o víkendech můžete ochutnat dokonce suši a další speciality východních kultur. Po dobu výstavy bude Ing. Herinek (již zmíněný pěstitel, od kterého najdete na výstavě mnoho bonsají) zajišťovat prodej bonsají, bonsajových misek a dalšího zboží. Ve výstavním sále je možné si zakoupit časopis Bonsaj a čaj.

bonsai_8.jpg

„Každoročně na bonsaje zavítá kolem 15 tisíc návštěvníků. Protože je ta letošní výstava mezinárodní a skutečně rozsáhlá, je šance, že přitáhne lidí mnohem více. Divácky velmi vyhledávané jsou praktické ukázky tvarování bonsaí, které vtipně a především zkušeně vede Ing. Petr Herynek, přední český bonsajista.  

Letošní novinkou bude aranžování z pivoněk, jež pocházejí z východu. Flétna šakuhači vždy vyvolá úsměv na tvářích, ale lidi dřepí a poslouchají, je to trochu mystická záležitost. A cvičení taiči? Kdy budete mít možnost (aniž by vás někdo okřiknul) zacvičit si na centrálním trávníku uprostřed zahrady,“ zmiňuje pro čtenáře AbecedyZahrady.cz tisková mluvčí Marcela Uhlíková.  

bonsai_2.jpg

Jak se na výstavu dostanete? 

Pokud možno použijte MHD: nejjednodušší cesta je metrem trasy C na Nádraží Holešovice, kde přestoupíte na autobus číslo 112 a pojedete do zastávky Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja (přestupní lístek po Praze koupíte za 26 Kč). Botanická je velmi dobře označena, takže nemůžete zabloudit a do pěti minut jste na místě.  

bonsai_9.jpg

Jedete-li z druhé strany od Bohnic, přiveze vás autobus číslo 144 a vystoupíte kousek od parkoviště na zastávce Na Pazderce. Odtud budete lesní cestou za deset minut u skleníku Fata Morgana (od 11. do 15. května je uzavřen kvůli rekonstrukci), pak je to asi 250 metrů k pokladnám venkovní expozice.

 bonsai_12.jpg

Pokud jste se rozhodli přijet autem, zřejmě se vám nepodaří zaparkovat u Zoologické zahrady, pokračujte tedy po hlavní ulicemi K Bohnicím a K Pazderkám až na parkoviště Botanické zahrady. Poté půjdete ke skleníku Fata Morgana (stejně jako od autobusu č. 144). Pro handicapované návštěvníky by mělo být vyhrazené příslušné parkoviště pod skleníkem.  

 

Doporučujeme

Články odjinud