Kaštanovníky napadené nebezpečným škůdcem v prodeji!

Nad Českou republikou se vznáší riziko masivního rozšíření nejzávažnějšího živočišného škůdce kaštanovníků, nebezpečné vosičky žlabatky. Státní rostlinolékařská správa proto žádá o pomoc při hledání napadených exemplářů těchto stromů, které u nás byly prodávány.

Několik set napadených rostlin kaštanovníku setého (Castanea sativa) k nám bylo dopraveno z Itálie. Neprodané kusy jsou již zlikvidovány, zbylých téměř 200 stromků se dostalo do zahradnických center rozmístěných po celé České republice.

Pořídili jste v poslední době kaštanovníky? Neprodleně je zkontrolujte!

Rostlinolékařská správa v současné době provádí intenzivní kontroly u subjektů, jimž byly napadené kaštanovníky prodány, neboť je nezbytné dohledat všechny rostliny z partie, u níž byl potvrzen výskyt škůdce, a byly expedovány na území České republiky.

žlabatka_2.jpg
Žlabatka způsobuje hálky a deformaci listů; foto: Jerry A. Payne, USDA Agricultural Research Service, USA, Bugwood.org

„Pěstitelé, kteří si v nedávné době zakoupili a vysadili stromky kaštanovníků, by měli věnovat zvýšenou pozornost těmto rostlinám a při podezření z výskytu tohoto škůdce ihned informovat kterékoli naše pracoviště,“ vyzývá ředitel Státní rostlinolékařské správy Zdeněk Mach.

Jak žlabatku rozpoznat

Zatímco v době nákupu rostlin kaštanovníku nebyly příznaky jejich napadení žlabatkou patrné, v současné době by je měli pěstitelé jasně poznat. Těmito příznaky jsou hálky, způsobené žírem larev, které se začínají vyvíjet od dubna.

Hálky dorůstají v průměru od 5 do 20 milimetrů. Tvoří se na větvičkách, listových řapících nebo na středním žebru listu, jsou zeleně či růžově zbarvené a často obsahují části vyvíjejících se listů, stonků a řapíků. U silně napadených stromů dochází k postupnému žloutnutí a řídnutí koruny a zároveň k celkovému oslabení růstu.

Podle evropské i národní legislativy je tento škodlivý organizmus zakázáno zavlékat a rozšiřovat na území České republiky a každý, kdo zjistil jeho výskyt nebo má důvodné podezření z výskytu, je povinen toto zjištění nebo důvodné podezření neodkladně ohlásit rostlinolékařské správě.

 

Dotazy, hlášení nebo podezření z výskytu zasílejte na e-mailovou adresu teren@srs.cz.

 

Co je známo o žlabatce (Dryocosmus kuriphilus

  • Jedná se o drobného hálkotvorného zástupce blanokřídlého hmyzu s původním rozšířením v Asii. Způsobuje vážné ekonomické a ekologické škody, ztráty na produkci jedlých kaštanů kolem 60 až 80 procent a při opakovaném silném napadení ojediněle i úhyn stromů. 

  • V důsledku vysokého invazního potenciálu byl tento druh v posledních letech zavlečen také na území Evropské unie. Jeho usídlení na našem území by mohlo mít za následek environmentální degradaci oblastí s výskytem kaštanovníků, a dokonce omezení školkařské produkce kaštanovníků.

  • Zatím nejblíže k hranicím České republiky byl nález žlabatky zaznamenán v Maďarsku, a to v roce 2009 na jedné rostlině kaštanovníku a v roce 2010 na čtyřech rostlinách kaštanovníku. Všechny pocházely z Itálie. 

  • Do okruhu hostitelských rostlin žlabatky patří různé druhy kaštanovníků (Castanea spp.). Z asijských druhů se jedná zejména o kaštanovník vroubkovaný (C. crenata), měkoučký (C. mollissima), Seguinův (C. seguinii) a Henryův (C. henryi), ze severoamerických druhů například kaštanovník zubatý (C. dentata), nízký (C. pumila) a olšolistý (C. alnifolia).

  • Mezi hostitelské druhy patří také původní evropský druh kaštanovník setý (C. sativa) – též jedlý. Napadány jsou i mezidruhové hybridy kaštanovníku, některé z nich i přednostně.

    žlabatka_1.jpg
    Žlabatka (Dryocosmus kuriphilus) je celosvětově považována za nejzávažnějšího živočišného škůdce kaštanovníků; foto: Gyorgy Csoka, Hungary Forest Research Institute, Hungary, Bugwood.org
  • Žlabatka napadá pouze rostliny rodu Castanea spp., nikoli rostliny jírovce maďalu (Aesculus hippocastanum), který je známý také pod názvem kaštan koňský. 
  • Vajíčko škůdce je oválného tvaru, mléčně bílé s dlouhou stopkou, délky 0,1 až 0,2 milimetru. Larva je protáhlá, smetanově bílé barvy, bez očí a nohou, její tělo je zřetelně článkované. Kukla má černou nebo tmavě hnědou barvu o délce až 2,5 milimetru. 
  • Dospělci mají dva páry blanitých křídel, přední jsou delší než zadní. Tělo je černé, dlouhé kolem 3 milimetrů. Nohy, první dva články tykadel, vrcholová část clypeu a čelisti mají žlutohnědou barvu. Poměrně dlouhá tykadla jsou složená ze 14 článků. Hlava má jemnou skulpturu, štít je lesklý a hladký. Na štítu jsou patrné dvě podélné rýhy, které se vzadu sbíhají. 

  • Žlabatka má jednu generaci za rok. U tohoto druhu jsou známy pouze samičky, rozmnožování probíhá partenogenezí. Dospělé žlabatky se líhnou v závislosti na nadmořské výšce, expozici stanoviště apod. od konce května do konce července. Optimální teplota pro jejich aktivitu je v rozmezí 25 až 30 stupňů Celsia. 

  • Samička klade vajíčka do pupenů po skupinkách, obvykle 3 až 5 vajíček dovnitř jednoho pupenu, přičemž jedna samička může celkem naklást přes 100 vajíček. Do jednoho pupenu může klást více samiček, ten tak může obsahovat od 20 do 30 vajíček.

  • Vylíhlé larvy, které přezimují v pupenech, od poloviny dubna následujícího roku vytvářejí na mladých výhonech kaštanovníku hálky, které mají 5 až 20 milimetrů v průměru. 

  • Hálky jsou zeleně nebo růžově zbarvené a často obsahují části vyvíjejících se listů, stonků a řapíků. Tvoří se na mladých větvičkách, listových řapících nebo na středním žebru listu. Žír larev trvá 20–30 dní, ke kuklení dochází v hálkách. 

    žlabatka_3.jpg
    Detail hálky; foto: Jerry A. Payne, USDA Agricultural Research Service, USA, Bugwood.org
  • Dospělci (samičky) žijí okolo 10 dnů a část doby života stráví vytvářením výletového otvoru z hálky. Po vylíhnutí dospělců hálky vyschnou, zdřevnatí a zůstanou na stromě i více než dva roky.

  • Zatímco hálky jsou na rostlině velmi nápadné, vajíčka a larvy prvního instaru, ukryté uvnitř pupenů, nemohou být běžnou vizuální prohlídkou zjištěny. 

  • Hlavní cestou průniku žlabatky do nových oblastí je dovoz hostitelských rostlin určených k pěstování z území, kde se tento druh vyskytuje. Rizikovým materiálem jsou mladé rostliny kaštanovníku či rouby. 

  • Na kratší vzdálenosti se žlabatka šíří přeletem dospělých samic v období jejich letu, tj. od konce května do konce července. Že je tento způsob šíření rovněž významný, dokládá rychlost postupu tohoto druhu v zamořených oblastech, literární prameny se v údajích o rychlosti šíření liší v rozmezí 8 až 25 kilometrů za rok. 

  • V menších sadech může být populace žlabatky omezována prořezáváním a likvidací napadených výhonů před vylíhnutím dospělců. Zkoumají se možnosti insekticidního ošetření, vhodné přípravky pro účinnou ochranu však nejsou dostupné. 

  • V oblastech původního rozšíření účinně omezuje populace žlabatky řada přirozených nepřátel, zejména parazitických blanokřídlých (chalcidky), z nichž některé druhy se jeví jako vhodné pro metodu masového vypouštění.

  • Čínský druh krásenky Torymus sinensis byl jako organizmus pro biologickou ochranu již introdukován do Japonska a Koreje, kde se jeho masové vypouštění ukázalo jako úspěšná metoda ochrany. Využití organizmů pro biologickou ochranu v evropských podmínkách je však stále předmětem výzkumu. 

    Zdroj: Státní rostlinolékařská správa (Ing. Jana Spurná, Ing. Tomáš Růžička

Doporučujeme

Články odjinud