6
Fotogalerie

Netřesky: zahradní sukulenty do skalky i na střechu

Houževnatý, odolný, přizpůsobivý, pěkný na pohled a nenáročný – všechny tyto vlastnosti má netřesk. Je nepostradatelný pro výsadbu ve skalkách a suchých zídkách, poroste i na ploché či mírně nakloněné střeše a bez problémů na ní vykvete.

 netřesk_1.jpg
Zajímavé barvy růžic netřesků: i proto jsou velice atraktivní pro výsadbu do nádob

Plané netřesky rostou po celé Evropě, ale najdete je i v severní Africe. I u nás jsou v Krkonoších nebo Českém ráji lokality, kde se s těmito rostlinami můžete setkat, hojně se vyskytují na jižní Moravě v oblasti Pálavských vrchů. Zplanělé druhy netřesku střešního jsou v Maďarsku chráněny.

Netřesk versus nechrastec

Rod netřesků (Sempervivum) čítá více jak čtyřicet druhů, z nichž vzniklo množství přírodních kříženců. Dalšími druhy přispěli šlechtitelé, takže netřesky existují v tolika formách a kultivarech, že je lze počítat na tisíce.  

V takovém množství se o přehlednosti moc mluvit nedá, a tak botanici zařadili několik druhů netřesků do nového rodu jménem nechrastec (Jovibarba). Odlišné jsou tyto dva rody ve stavbě květu: nechrastec má na rozdíl od hvězdicového tvaru květu netřesku kvítka zvonkovitá (trubkovitá) s menším počtem květních lístků.

netřesk_7.jpg
Hvězdicovitý tvar květu patří zaručeně netřesku 

Jednoduché rozdělení

Pro toho, kdo chce mít netřesky pro potěchu ve skalce nebo na zídce, bude přijatelnější jejich rozdělení spíše podle vzhledu:

  • netřesky se zelenou růžicí listů;
  • netřesky, jejichž zelená růžice má špičky listů červenohnědé až hnědé;
  • netřesky s růžicemi v odstínech červenohnědých i hnědých;
  • netřesky s chlupatými listy nebo s pavučinatou růžicí.

Všechny druhy netřesků tvoří přízemní růžice různých velikostí, z jejichž středu vyrůstá po několika letech květní lodyha. Ta je porostlá dužnatými lístky v barvě zelené (případně sivé), růžově fialové, červené nebo namodralé. 

netřesk_3.jpg
Čím více světla rostlina dostává, tím je vybarvenější. V místech méně osluněných narostou netřesky větší, ale s řidšími a bledšími růžicemi 

Netřesk: nezmar do nepříznivých podmínek

Netřesk se uplatní tam, kde by se jiné rostlině vůbec nedařilo. Snáší sucho i nedostatek živin, stačí mu minimální prostor ve spárách s minimem zeminy. Miluje slunce a nevadí mu ani celodenní úpal mezi rozpálenými kameny.

Vytváří v paždí listů nebo na konci výhonů mnoho dceřiných růžic, a rostlina se tak v krátkosti rozroste do polštářovitých porostů. Růžice kvetou jen jednou za život a poté odumírají. Odstraňte je, jejich místo brzy zaplní mladé netřesky. 

netřesk_4.jpg
Vypadá to, že čím méně prostoru k žití má, tím je netřesk spokojenější 

Vyberte si sami

Nejčastěji pěstovaným netřeskem s největšími růžicemi je netřesk střešní (Sempervivum tectorum). Matně zelené růžice mají červené špičky listů, květy jsou nachové červené. Má dva velmi pěkné kultivary: ‘Triste‘ s kouřově šedými růžicemi a ‘Topas‘ s tmavě růžovými květy.

Velmi pěkný porost vytváří netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum, případně Sempervivum a. var. tomentosum). Má menší růžice opředené pavučinkou v barvě hnědozelené až červené, květy jsou růžově červené. 

Tento netřesk má mnoho barevně výrazných kultivarů, takže není problém osadit místo pouze jím. Zaujmout vás může ‘Rubín‘ s výrazně zbarvenými červenými růžicemi, dále modrozelený kultivar ‘Robustum‘ s obzvlášť velkými růžicemi či ‘Silberring‘, vytvářející spíše stříbřité porosty. 

Některé druhy netřesků majíce růžice zelené s barevnými špičkami, ale navíc zpestří porost množstvím růžově červených úponků s dceřinými rostlinami (Sempervivum ciliosum). Netřesk jižní (Sempervivum marmoreum) je naopak karmínově červený se zelenými špičkami listů. 

netřesk_5.jpg
Každý druh netřesku má svou osobitou krásu

Zelená pro netřesky

Nebaví vás dívat se z okna na betonovou střechu garáže nebo nějakého přístavku? Pokud je střecha rovná, případně s mírným sklonem (do třiceti stupňů), máte ideální podmínky ke změně.

Netřesk bude pro ozelenění takovéto střechy ideální rostlinou: potřebuje opravdu jen velice málo zeminy, takže střechu nevhodně nezatížíte. Vrstva zeminy do čtyř centimetrů všem druhům netřesků postačí.

Kombinovat je lze i s nižšími rozchodníky, kakosty, případně s nízkou ostřicí a jinými rostlinami. Vrstva zeminy by měla být kolem deseti centimetrů, a pokud to vaše střecha unese, máte vyhráno: už žádný šedý beton na dohled!

Malý velký léčitel

Netřesk na střeše máte – ochrana proti blesku tedy zaručena, jak věřili kdysi naši předkové. Pro někoho bude možná překvapením další záslužná vlastnost netřesků: jejich léčivé účinky se dají srovnávat s vlastnostmi aloe.

Gel z jejich listů je vhodný k ošetření spálenin, míst po bodnutí hmyzem i k potírání bradavic. Hodí se do osvěžujících koupelí, k čištění pleti i ošetření menších poranění kůže. Změkčuje ztvrdlou kůži na chodidlech i loktech, zjemňuje pokožku rukou.

netřesk_6.jpg
Díky svým účinkům by se mohl netřesk jmenovat aloe severu

Vymačkaná šťáva (gel) se dá dobře uchovat v mrazničce, listy se sklízí od konce července do konce listopadu. Dezinfekční a léčivé účinky netřesku se mrazením nijak nezeslabí.

Kdo si utrhne netřesk na svátek Jana Křtitele, může ho v rámečku zavěsit nad stůl. Poroste-li dál, má dotyčná osoba naději na mnoho let života. Nechcete-li spoléhat na věštbu, přimíchejte listy netřesku do zeleninového nebo ovocného salátu: uděláte tak něco pro své zdraví a tím i pro dlouhý život.

Doporučujeme

Články odjinud