5
Fotogalerie

Pořizujeme zahradní kultivátor

V jarním období je nutné řádně připravit půdu pro kvalitní růst budoucí úrody. Ulehčení práce nabízejí kultivátory se spalovacími motory. S některými nakypříte zahradu, ty nejvýkonnější zvládnou i celoroční práce, jako je úklid sněhu a sečení trávy.

Při výběru stroje volte z nabídky osvědčených výrobců; nic neříkajícím výrobkům čínské provenience se vyhněte obloukem. Nelitujte vyšší částky, kterou za kultivátor zavedené značky dáte: bude vám sloužit dobře a v případě potřeby se snadno dovoláte reklamace. Kultivátor využijete na malé i velké zahradě, jen musíte vybrat ten správný typ. 

kultivatory.jpg
Kultivátor je po získání krátké praxe neocenitelným pomocníkem v každé zahrádce; foto: Vari 

Podle čeho vybírat? 

  • Výkonovou kategorii zvolte podle četnosti používání kultivátoru.
  •  Zvažte velikost obdělávané plochy (na velkou zahradu doporučuji pořídit raději stavebnicové systémy).
kultivatory_1.jpg
Minikultivátor je cenově nejdostupnějším kypřičem; foto: BG Technik 

Mini, hobby nebo profi?

Promyslete, kdo bude se strojem nejčastěji pracovat (ženy upřednostňují spíše jednoduché ovládání).

Každý rotační nožový kultivátor má zvláštní okopávací nože, které dokonale rozmělní a nakypří i těžší půdy. Podle konstrukce se kultivátory rozdělují do následujících tří skupin:  

  • Minikultivátory – nejčastěji jsou vybavovány malými čtyřdobými motory s obsahem válce do padesáti kubických centimetrů. Pro převod pohonu mezi motorem a okopávacími noži slouží odstředivá spojka a spolehlivá šneková převodovka.
  • Hobby řemenové kultivátory – k pohonu slouží středně velké (například sekačkové) motory s obsahem do dvou set kubických centimetrů horizontální i vertikální konstrukce. Převody jsou řešeny u vertikální konstrukce klínovým řemenem a šnekovým převodem v oleji; u horizontálních strojů pak klínovými řemeny a zapouzdřeným řetězem.
  • Profi kultivátory – stejně tak jako u hobby kategorie slouží k pohonu sekačkové dvou nebo čtyřtaktní motory, ale vybavené odstředivou spojkou a rychloupínacím zařízením. Vícerychlostní převodovky se zpátečkou přenášejí kroutící moment z motoru na okopávací nože. Převody jsou ozubené, se šnekem a koly v olejové lázni.  

Velikost udržované plochy vám napoví 

S minikultivátorem se můžete pustit do údržby malé zahrádky (například v kolonii). Malý čtyřdobý OHC motor zajišťuje stroji dostatek síly ve velkém spektru otáček. Výhodou takového provedení jsou nízké pořizovací náklady a velká obratnost stroje.  

kultivatory_2.jpg
Detail pracovního nástroje; foto: Vari  

Hobby řemenové a profi nožové kultivátory jsou vhodnými pomocníky pro okopávání větších ploch. U hobby provedení však mějte na paměti, že se jedná o stroj pro občasné používání, a nikoliv na každodenní tvrdou práci. Řemenový převod by to dlouhodobě nemusel vydržet.  

Profesionální nožový kultivátor (často nazývaný také rotavátor) snese tvrdou práci bez újmy, protože je právě na ni konstruován: většina dílců včetně motoru je několikrát předimenzována pro odvedení těch nejnáročnějších úkolů.  

Okopávací nože můžete vybírat buď úhlové pro lehčí půdy, nebo kopinaté pro těžké půdy s příměsí jílovité složky. Tyto nože díky jednoduchému systému vyměníte za dvanáctipalcová kola a lze provádět další různorodé práce.  

Pro velkou zahradu už stavebnici  

V našich končinách se těší velké oblibě právě výkonné stavebnicové systémy s výkony motorů až přes šest koní. Jednoúčelový stroj je pro velkou zahradu zbytečně drahý kompromis, řešení ve formě stavebnicového systému pro vášnivé zahrádkáře a sadaře je ideální.  

kultivatory_3.jpg
Velký rotavátor představuje náročnější investici, díky vyměnitelným adaptérům s ním ale můžete pracovat po celý rok; foto: Vari 

Volitelné příslušenství ke kutivátorům s odstředivou spojkou:  

  • tažná náprava s osmi nebo dvanáctipalcovými koly;
  • pasivní nářadí – orební pluh, hřebové brány, hrobkovací radlice s nosičem, kombinátor, vyorávací radlice, tažený vozík s bantamovými koly a další (vše k převodovce s tažnou nápravou);
  • převodovka s vývodem – v příslušenství bubnové sekačky, mulčovač, fréza na sníh, tlačený vozík, shrnovací radlice, drtič zahradního odpadu;
  • přímo připojitelné stroje na pohonnou jednotku – jednorychlostní rotavátor, bubnová nebo disková sekačka, vodní čerpadlo; chystá se elektrocentrála.

Problematice stavebnicových systémů jsem se věnoval podrobně v tomto článku.

Náš tip: představujeme tři nejoblíbenější kultivátory:

Zvolte si pracovní záběr  

Většina kultivátorů má možnost volby šíře pracovního záběru podle vaší potřeby. U nejmenších strojů se pracovní záběr pohybuje od třiceti do padesáti centimetrů, hobby stroje nabízí šíři šedesát až devadesát centimetrů.  

U profesionálně orientovaných strojů si vyberete přesně podle svých požadavků: většina takových pomocníků má volitelný záběr od třiceti do sto patnácti centimetrů, přičemž ideální záběr bývá okolo osmdesáti centimetrů. Samozřejmě že na těžkou půdu je vhodné volit záběr menší a plochu zpracovávat třeba nadvakrát.  

Plný záběr stroje je opravdu vhodný jen na zpracování velmi lehkých půd, navíc otáčení na souvrati nebude při záběru přes metr také nijak jednoduché.  

kultivatory_4.jpg
Při koupi se prodejce zeptejte na volitelné příslušenství; foto: BG Technik 

Bezpečnost především  

Pokud jste si pořídili kultivátor a chystáte se s ním provést první jarní nakypření vašich záhonů, držte se následujících rad:  

  • Před provozem zkontrolujte vzduchový filtr motoru; případné poškození papírové vložky s sebou nese riziko velmi rychlého opotřebení vnitřních částí motoru (píst, válec, ložiska).
  • Vyhněte se práci v silně kamenité půdě.
  • Při práci dbejte na upevnění všech ochranných krytů, ze zpracovávané půdy předem odstraňte nežádoucí předměty (případné vymrštění předmětu vám může způsobit úraz nebo poškodit stroj).
  • Před zahájením kultivace se přesvědčte o správném dotažení pracovního nástroje.

Doporučujeme

Články odjinud