Jiřiny: jarní výsadba se blíží

S blížícím se jarem se začínají probouzet i jiřiny, které jste nechali přezimovat v bezmrazé místnosti. Je třeba prohlédnout hlízy, nechat je narašit a připravit záhon. Jak velké trsy jiřin vysadit a jaké jiřiny se hodí do nádob na balkon?

Nyní se vás jaro zeptá, jak jste se o jiřiny starali v zimě: pokud máte svědomí čisté, můžete bez obav vynosit na denní světlo bedničky s označenými hlízami.

Jestliže jste na ně zapomněli, překvapení vás nemine – buď najdete hlízy vyschlé a scvrklé, nebo nahnilé. Možná vám ale osud přál a jiřiny i bez vašeho přičinění nějakým zázrakem zimu přečkaly celkem ve zdraví.

První prohlídka

Jiřiny vyndejte z bedniček, rozložte třeba na trávník a pečlivě prohlédněte: vyschlé a duté hlízy odstraňte, nic by z nich nebylo. Nepomáhá ani leckdy doporučované namočení do vody, jímž byste si jen zbytečně přidělávali práci. Nahnilé hlízy pečlivě odstraňte tak, aby v trsu nezůstala žádná nemocná část a hniloba se po výsadbě nešířila do záhonů.  

Jiřiny_1.jpg
Prohlídce hlíz věnujte dost času 

Probouzení a přirychlení jiřin

Při podrobné prohlídce objevíte v tuto dobu na většině hlíz jiřin očka v místě kořenového krčku. Možná jsou některé jiřiny trochu narašené, proto pro ně bude dobré, že se dostanou na denní světlo.  

Jiřiny_8.jpg
S narašenými hlízami manipulujte opatrně  

Jiřinám prospěje, pokud je rozložíte do bedniček naplněných rašelinou a kompostem a necháte je narašit na světlém místě (možno i v pařeništi či skleníku). Občasná zálivka je nutná, plný sluneční úpal nikoliv. Za pár dní začnou hlízy rašit.  

Výsadbu neuspěchejte

Předpěstované nebo přirychlené jiřiny (to znamená hlízy narašené) se vysazují až po polovině května. Rostliny jsou velmi citlivé na mráz, přízemní mrazíky v období „ledových mužů“ by je notně poničily.  

Jiřiny_4.jpg
Jáma nesmí být příliš hluboká 

Nemáte-li možnost předpěstování, vysaďte jiřiny poslední dubnový týden. Než se proderou na povrch, uplynou zhruba tři týdny, takže vyraší již po „zmrzlých“. V chladnějších oblastech můžete hlízy zahrnout a později zakrytí odstranit. Příliš hluboká výsadba (tedy i ponechání hrůbku) je chybou: hlízy vzchází pomaleji a jsou náchylné k různým chorobám.  

Vybraný záhon dobře připravte

Záhon pro jiřiny by měl být na osluněném místě, dobře zrytý na podzim. Nyní už postačí jen prokypření před výsadbou, aby se půda lépe prohřívala. Ve slehlé zemi by hlízy také mnohem pomaleji rašily. 

Doporučovaná vrstva zeminy nad narašenými očky jiřin je sedm až deset centimetrů. Před výsadbou již nehnojte žádnými hnojivy a při kypření zapravte uleželý kompost do země. Nasypat jej můžete i na dno výsadbové jamky.

A jde se sázet!  

Pro jiřiny si udělejte výsadbové jamky tak velké, abyste celý trs pohodlně umístili, a nic neolámali. Máte-li vysokých jiřin více, pak je vhodná jejich výsadba v řádcích asi padesát centimetrů od sebe (rovněž řádky nechť mezi sebou mají tuto vzdálenost).  

Nízké jiřiny, dorůstající výšky do půl metru, můžete sázet na vzdálenost třicet centimetrů i hustěji (miniaturní jiřinky). U těchto odrůd se obejdete bez opěr, pro vysoké jiřiny zatlučte opěrné kolíky hned při výsadbě.  

Sázejte menší trsy hlíz, stačí pět šest kusů. Příliš velké trsy zahoustnou a jiřiny se táhnou do výšky, také méně kvetou. Dostatek světla mezi rostlinami je podmínkou pro zdárný růst: do výšky vyhnané jiřiny mají sklon k vylamování a jsou méně odolné vůči větru.

Jiřiny_5.jpg
Hotovo, teď už se jen pár týdnů těšit na krásné květy  

Jiřiny na terasu i na balkon  

V posledních letech jsou u pěstitelů běžně k dostání nízké jiřinky pro výsadbu do nádob. Seženete je i pod názvem baby jiřiny – dorůstají výšky od třiceti do padesáti centimetrů. Nároky mají podobné jako velké jiřiny, kvetou ale časněji a až do zámrazu.  

Objednat si můžete plnokvěté, jednoduché, drobno i velkokvěté, v barvách je také výběr bohatý. Nekupujte ale kdekoliv na tržnici bezejmenné hlízy, obraťte se na specializované pěstitele, kde máte záruku pravosti odrůdy a návod k pěstování navíc.

Doporučujeme

Články odjinud