6
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: počtvrté nad čtenářskými dotazy

V dubnovém pokračování Orchidejové poradny vám doporučíme nový zajímavý substrát z piniové kůry, řekneme si, co s miniphalem v rašeliníku, kdy je lepší boj o život orchideje vzdát a mnoho dalšího.

V poslední době se nám v redakci sešlo opravdu velké množství vašich dotazů. Z toho důvodu jsme se rozhodli další pokračování Orchidejové poradny mimořádně zařadit v dřívějším termínu. Máme velkou radost z vašich ohlasů a těší nás, že seriál věnovaný orchidejím pomáhá i těm, kteří s pěstováním těchto krásných rostlin teprve nesměle začínají.

Maryna Hloušková: Koupila jsem si v supermarketu orchidej, je malinká a má hezké květy. Ale nevím, do kterého druhu ji zařadit, jak se o ni správně starat. Mám ji přesadit do většího květináče, nebo jí stačí ten malý?

por_1.jpg
Foto: Maryna Hloušková

Koupila jste si moc hezký miniphalaenopsis. Péče o něj je stejná jako o klasické Phalaenopsisy – popsala jsem ji v prvních třech dílech našeho seriálu Jak pěstovat orchideje. Z fotografií to není úplně patrné, ale soudím, že miniphalaenopsis je zasazen ve stlačeném rašeliníku.

V tom případě jej doporučuji nejpozději po odkvětu šetrně vyjmout z květináčku, zbavit všeho rašeliníku (pro hladší manipulaci předtím rostlinku i s květináčem namočte na hodinku do vlažné vody) a přesadit do jemnějšího kůrového substrátu.

Další postup závisí na množství zdravých kořenů, které objevíte po odstranění rašeliníku: vejde-li se rostlinka zpět do původního květináče, zasaďte ji tam. Jestli se vám květináček bude zdát příliš malý, zkuste použít průhledný kelímek třeba od jogurtu, samozřejmě dostatečně proděravělý.

por_2.jpg
Foto: Maryna Hloušková (detail)

I nejmenší velikost klasických průhledných květináčů pro orchideje je totiž pro miniphaly obvykle příliš velká. Ve velkém, málo prokořeněném květináči substrát špatně vysychá a kořeny jsou pak přímo ohroženy hnilobou.

Marťas: Chtěl bych se zeptat, jak se zaštipují orchideje a co s nimi dělat, když odkvetou.

Bohužel nevím, jakého druhu orchideje se váš dotaz týká a co přesně máte na mysli, píšete-li o zaštipování. Obecně řečeno: ze všech běžně prodávaných orchidejí má jedině Phalaenopsis schopnost opakovaně vykvést na stejném květním stvolu. Podrobnosti najdete v lednovém vydání Poradny. U většiny ostatních orchidejí stvol po odkvětu zaschne a můžete jej ustřihnout na bázi rostliny.

Jana Brožová: Přinesla jsem si domů vyřazenou orchidej z květinářství. Byla přelitá, zežloutly a upadaly jí všechny listy. Řídila jsem se vašimi radami a ostříhala jí zahnívající kořeny a přesadila ji do nového substrátu. Rostlince zbyly jen čtyři zdravé, ale kratší kořeny. Má orchidej bez listů šanci na přežití a uzdravení? Můžu ji mírně zalévat, anebo jenom rosit?

Předpokládám, že se jedná o Phalaenopsis. V případě rostliny zcela bez listů vidím budoucnost velmi pesimisticky. Sice existuje možnost, že orchidej vyrazí ze spícího bočního očka novou rostlinku, ale pravděpodobnost je opravdu velmi malá.

I kdyby se vám podařilo pahýlek probudit, bude trvat velice dlouho, než rostlina zesílí natolik, aby byla schopna kvést. (Chcete-li se o to přesto pokusit, mírně zalévat můžete.) Doporučuji udělat si radost nákupem nové, tentokrát zdravé a silné rostliny!

Petra Krpatová: Mám orchidej Phalaenopsis. Koupená krásně kvetla a pak po nějakém čase odkvetla, takže jí máma ostříhala odkvetlé stonky úplně u listů. Nyní má tuhé tmavozelené listy – těžké – a spoustu jakoby kořínků, nicméně nekvete – nevím, jak se o ni dál starat, abych jí pomohla. Přesadit do většího průsvitného květináče? A jakou zeminu?

por_3.jpg
Foto: Petra Krpatová

Máte moc pěknou a silnou rostlinu. Možná právě proto, že maminka květní stvoly ustřihla celé (dělám to také tak), měla orchidej možnost zesílit a vytvořit množství vzdušných kořenů. Právě teď, na jaře, je nejvhodnější doba na přesazování. Podrobněji se o tomto tématu dočtete zde.

Pokuste se co nejvíce volných kořenů, jež orchidej vytvořila, dostat do květináče a zasypat novým substrátem. Ne však za každou cenu! Pokud by hrozilo přelomení kořenu, nechte jej raději venku. Do květináče se nedostanou ani kořeny, které vidím rašit i nad vyššími listy vašeho Phalaenopsisu.

Pokud byste totiž rostlinu zasadila příliš hluboko, její zelená část by v substrátu pravděpodobně začala zahnívat. Kořeny na fotografii vypadají velmi zdravě, takže ani volně rostoucí zřejmě nestrádají. Zdá se, že vaše orchidej má záviděníhodné podmínky k růstu. Nezapomeňte rostlinu před přesazováním namočit (viz odpověď k prvnímu dotazu – pí Hloušková). Kořeny zvláční a snáz je pak do květináče stočíte.

Nevím, kdy vaše orchidej odkvetla, ale na nové kvetení si obvykle musíme pár měsíců počkat. Věřím, že přesazení a nadcházející letní období s dostatkem světla a malým nočním poklesem teplot na parapetu při letním větrání kvetení vašeho Phalaenopsisu nastartuje a nejpozději v podzimním období, kdy většina phalů nasazuje na květ, vás květem potěší i vaše orchidej.

por_4.jpg
Substrát pro orchideje Floria

V poslední době se na trhu objevil hrubší, čistě kůrový substrát pro orchideje značky Floria. Výrobce udává, že je vyroben z piniové kůry. Strukturou je pro orchideje velmi vhodný jako součást směsi i samostatně (záleží na individuálních podmínkách a zvyklostech pěstitele). Důkladně prostudujte obal!

Téměř stejně vypadající sáček (5 litrů) má totiž substrát značky Floraself (Hornbach), který je ale velmi jemný, obsahuje vysoký podíl rašeliny a pro orchideje bychom jej mohli použít jen jako příměs do kůrového substrátu. Samostatně není příliš vhodný.

Kvetení pak můžete podpořit i hnojivem s vyšším podílem draslíku a fosforu tak, jak bylo již několikrát detailně zmíněno v našem seriálu Jak pěstovat orchideje. Hnojit ale začněte nejdříve měsíc po přesazení.

Kateřina Šatná: Lze zavěsit Dendrobia k letnění na Vysočině v Jihlavě do koruny jabloně, která má na kůře rez? Mám z toho obavu – častý chladný déšť, zřejmě houba na starém stromě? Nevyhovovala by lépe nevytápěná vstupní chodba se světlým oknem, kde se celý den větrá?

V tomto případě bych určitě dala přednost chodbě. Houbovým chorobám se zdaleka vyhněte.

Pořídila jsem si toto krásné Cymbidium, je na světlém a chladnějším okně asi při 17 stupních Celsia. Snad se mu bude dařit, nasazená poupata pokračují v růstu. Jde mi o to, zda ho po odkvětu rozsazovat: má osm hlíz a leze z květináče. V literatuře se píše, že mají ráda těsno. V Baumaxu se mi snažili namluvit, že budou-li pohromadě víc jak tři hlízy, víckrát mi nepokvete. Co vy na to?

Krásné Cymbidium. Osobně bych je letos jen velmi šetrně přesadila do vyššího květináče. Opravdu už dost vystupuje ven a letní zálivka by pak mohla být obtížná. Uvidíte, kolik nových pahlízek v tomto roce přiroste a podle toho se v příštím roce rozhodnete zda dělit, či nikoliv.

por_5.jpg
Foto: Kateřina Šatná

Cymbidium, které na jaře dělíte, obvykle na podzim daného roku kvetení vynechá. Má Cymbidia mají v průměru 5–6 pahlíz a kvetou bez problémů. Počet tří pahlíz se obvykle udává jako minimální pro životaschopnost nových rostlin, vzniklých dělením. Možná šlo jen o nedorozumění.

Jak se orchideje chovají v kuchyni s plynovým sporákem? Některým květinám to vadí.

Tady vám bohužel neporadím, žádnou zkušenost nemám. Ale předpokládám, že v případě, že rostliny nejsou v bezprostřední blízkosti sporáku a místnost je dobře větraná, žádné větší nebezpečí jim nehrozí.

Jana Endlová: Dostala jsem od svého přítele orchidej – Nobilae. Bohužel se ale o ní nikde nemohu dozvědět žádné základní informace. Orchideje Phalaenopsis pěstuji. O Nobilae však nic nevím. Jednou týdně ji prolívám a stavím na chvilku do vody. Nerosím ji, protože si nejsem jistá. Zatím se jí daří dobře, nasazuje na další květy, ale přesto bych pár rad uvítala.

por_6.jpg
Dendrobium nobile

Podle vašeho popisu soudím, že se jedná o chladnomilné Dendrobium Nobile. Vyžaduje zcela jiné teploty než Phalaenopsis a vzhledem k poměrně tenkým kořenům je také citlivější na zálivku. Podrobné informace o pěstování najdete v článku o Dendrobiích

Chcete se také zeptat?

Pokud i vy máte jakékoli dotazy týkající se orchidejí, pošlete je společně s fotografiemi rostlin, na něž se ptáte, na adresu redakce@abecedazahrady.cz, do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud