Rozhovor s výrobcem: Zahrada je ideální prostor k využití produktů z recyklovaných plastů

Odpady obyčejně končí na skládkách, ale někde z nich umí stvořit praktické výrobky. Že mnoho z nich využijí zahrádkáři, nám pověděl Jan Mec jr. ze společnosti Transform se sídlem v Lázních Bohdaneč.

Po pečlivém vytřídění a další úpravě čeká odpady dokonalá proměna. Z vyhozených materiálů vznikají praktické výrobky jako plastová zatravňovací dlažba, chodníky či zahradní obrubníky a plotovky. Jistě nikoho neudiví, že tato ekologicky zaměřená iniciativa si získává stále více příznivců.

Co si máme představit pod označením recyklované plasty?

Jedná se o materiály, které vznikly využitím plastových výrobků a obalů, jež pozbyly svých užitných vlastností, a staly se tak odpady.

Recyklace1.jpg
Zahradní nášlapné dílce; foto: www.recyklace.cz

Jak vás napadlo zabývat se efektivním zpracováním odpadů a jak dlouho se recyklování věnujete?

Výrobu jsme zahájili roku 1992. Inspirací se staly zprávy ze zahraničí, kde se využívání nejen plastových opadů stalo novým průmyslovým odvětvím.

Recyklované materiály vyjdou levněji než klasické, nebo naopak?

Recyklované výrobky vyjdou laciněji, mají však omezenou využitelnost, a proto se hodí na materiálově technicky nenáročné výrobky. Často se také používají jako několikaprocentní přísada do panenských materiálů za účelem zlevnění výroby.

Recyklace2.jpg
Zahradní nášlapné dílce; foto: www.recyklace.cz

Váš sortiment zahrnuje například plastovou zatravňovací dlažbu, záhonové chodníky a obrubníky, plotové díly, nášlapné dílce, kůly, kanálové vpustě. Jaká je jejich životnost?

Naše výrobky mají mimořádně vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům, která je vyšší než třicet let. Proto se používají na produkty v tomto směru vysoce namáhané. Mají i velice dobré mechanické vlastnosti, jsou nenasákavé, chemicky inertní a navíc plně recyklovatelné.

Využití nacházejí jako například protihlukové stěny u silnic, dálnic a železnic, coby plotovky a plotové díly, dále v parkové architektuře či ke zpevnění parkovacích ploch.

Recyklace3.jpg
Použití záhonového chodníku; foto: www.recyklace.cz

Mohl byste nám v krátkosti přiblížit způsob, jímž odpady zpracováváte? Jaká cesta vede k vytvoření užitečného výrobku?

Technologie zpracování plastových odpadů je v Bohdanči suchá. To znamená, že dodaný materiál se nejprve ručně třídí. Zde se oddělují neplastové materiály – kovové předměty, sklo, papír, pryž a podobně.

Plasty se třídí do stanovených frakcí podle typu výrobku a materiálu, z něhož byly zhotoveny. PET láhve se třídí jako samostatná frakce a po slisování se dodávají k dalšímu zpracování specializovaným podnikům.

Vytříděné frakce určené k dalšímu zpracování v Transformu se následně upravují drcením a mletím, folie pak aglomerací, což je tepelné zpracování – spečení folií do formy granulí.

Z nich se v příští fázi mícháním připravuje výrobní směs takového složení a vlastností, které zajistí její dobrou zpracovatelnost a požadovanou kvalitu výrobků. Tato směs se dále homogenizuje, roztavuje a vtlačuje do kovových forem, kde dostává tvar konečného výrobku.

Při zpracování nevznikají odpadní látky, vody ani exhaláty, jež by ohrožovaly okolí. Závod vyhovuje všem zákonným předpisům, vztahujících se na takový provoz.

Recyklace4.jpg
Plastové plotovky s tříhrannou hlavou; foto: www.recyklace.cz

Který váš výrobek, jenž se hodí pro vlastníky zahrad, byste označil za aktuální hit? Je nějaký takový? A pokud ano, můžete jej trochu přiblížit?

Poslední dobou se zcela jasným favoritem stávají plastové plotovky. Jedná se o probarvené plastové profily, opatřené již z výroby ozdobnou půlkulatou, tříhrannou nebo zkosenou okrasnou hlavou. Ty se před vlastní montáží nijak nemusí upravovat.

Oproti klasickým dřevěným plotovkám tak odpadá pracné obrušování, impregnace a hlavně jejich natírání. Navíc se jako v případě jiných plastových plotovek nejedná o duté profily, ale o plný kompaktní výrobek, jenž vzbuzuje důvěru již sám od sebe.

Finančně jsou velmi dostupné, například metrová plotovka s půlkulatou hlavou v tmavě hnědé barvě stojí jen 44 korun včetně DPH. Zajímavá je také odpověď zákazníků na otázku, jak se o nás dozvěděli: „No, on to má soused už čtvrtý rok a říkal, že to vážně funguje.“

Děkujeme za rozhovor!

zde

Doporučujeme

Články odjinud