8
Fotogalerie

Rosnatky: jaké zvláštnosti skrývají?

Rosnatky jsou jedním z nejrozsáhlejších rodů masožravek. Mají spoustu zástupců a důmyslných životních strategií. Vyskytují se téměř všude kromě polárních oblastí a míst s nedostatkem vláhy.

Jedná se totiž o velmi vlhkomilné rostliny. Jejich charakteristické listy, poseté drobnými masožravými tentakulemi s kapičkami sekretu, mají veliký odpar, a rosnatky tudíž během vegetace nedokáží vodou šetřit.

Hmyz někdy vábí i vůní

Potenciální kořist k sobě vábí třpytem kapek a u některých druhů (Drosera indica) i silnou medovou vůní. Po dosednutí na list už není pro hmyz cesty zpět. Čím více bojuje, tím víc se máčí v husté lepivé tekutině. Listy u většiny druhů jsou navíc schopny aktivně se tvarovat tak, aby kořist co nejlépe obepínaly a fixovaly.

rosnatky_1.jpgrosnatky_2.jpg 
Drosera aliciae je druh vhodný i pro naprosté začátečníky • Druhy disponujícími dlouhými úzkými listy, jako je Drosera indica, dokáží kořist svými listy doslova obmotat

Trvalky i letničky

Pro pěstitele jsou asi nejtypičtější zástupci z tropů a subtropů, kteří rostou celý rok bez větších změn. Sem bychom zařadili většinu běžně pěstovaných druhů, jako Drosera capensis, Drosera spathulata, Drosera aliciae nebo Drosera indica.

rosnatky_3.jpgrosnatky_4.JPG 
Kdo by neznal rosnatky kapskou (Drosera capensis)! Snad většina pěstitelů masožravek začínala právě s ní • Našli byste v zimě na rašeliništi hibernakulum rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia)?

Poslední zmíněná ale již symbolizuje druhy, které se chovají jako letničky. Během vegetační sezony vytvoří dostatek semen a posléze uhynou. Populace se takto periodicky obnovuje ze semen. Většina v přírodě jednoletých druhů vyžaduje takové i pěstování.

Narazíte na ně i v Česku

Že už jste se s rosnatkami setkali i v naší přírodě? Možné to je. U nás se totiž vyskytují hned tři druhy a jeden jejich kříženec. Nejčastější je Drosera rotundifolia rostoucí na spoustě turisticky přístupných rašelinišť.

rosnatky_5.jpgrosnatky_6.jpg 
Drosera menziesii je zástupcem australských hlíznatých rosnatek. Její drobné kulaté listy nese vysoký stonek • Některé druhy se mohou pyšnit nádhernými květy. Na obrázku Drosera petiolaris

A jak přečkává naši krutou zimu? Na podzim vytvoří takzvané hibernakulum, tedy odolný přezimovací pupen. Podobnou strategii využívají i druhy mírného pásu jiných částí světa. V kultuře tyto rostliny ocení celoroční pěstování venku.

Existují i hlíznaté druhy

Na rosnatky je velmi bohatá Austrálie. Jak se však vypořádaly s tím, že dostatek vláhy je jen sezonní a během horkého léta je půda vyprahlá? Jednoduše. Tvoří hlízy.

rosnatky_7.JPGrosnatky_8.jpg 
Takzvané trpasličí rosnatky jsou malé, ale šikovné. Vyvinuly si dokonalý způsob rozmnožování pomocí rozmnožovacích tělísek zvaných gemmy. Na obrázku Drosera sewelliae • Drosera filiformis má podobnou ekologii jako naše domácí druhy, přestože je její domovinou Severní Amerika

Doporučujeme

Články odjinud