6
Fotogalerie

Pokojové rostliny tilandsie a palmy: novinky z tropů a pralesa

Máte pocit, že je česká zima příliš dlouhá? Vytvořte si doma malý exotický ráj. Postačí vybrat vhodné pokojové rostliny, například palmy a tilandsie. Dáme vám tip na několik nových druhů.

Tilandsie se dostávají stále víc a víc do centra pozornosti pěstitelů pokojových rostlin. Exoticky vypadající druhy nejsou náročné na pěstování, ale jen tehdy, když víte, jak se o ně správně starat. Přesný návod si přečtěte v článku Tilandsie, téměř neznámé exotické krásky v našich interiérech.

Pokud tilandsie okouzlily i vás, určitě jste zvědaví na novinky z jejich říše: první, poměrně vzácná Tillandsia aeranthos ‘Purple Fun‘, patří k většímu druhu, dorůstajícímu asi patnáct centimetrů. Má ale i miniaturní varietu, jejíž listy dosahují délky jen okolo šesti centimetrů. Listy mají purpurový nádech. Obě variety vytvářejí bohaté trsy.

Tillandsia aeranthos Purple Fun.jpg
Novinková vzácnost Tillandsia aeranthos ‘Purple Fun‘; foto: www.kakteen.cz

Zelenými listy a jemným bílým květenstvím vyniká další novinka: Tillandsia aeranthos ‘Alba‘. Začít s ní mohou i méně zkušení pěstitelé, neboť patří k odolným a snadno kvetoucím druhům.

Oba uvedené druhy jsou nenáročné na pěstování, upřednostňují rozptýlené světlo. Na nedostatek vláhy vás upozorní samy tím, že se jejich listy podélně svinou.

Tillandsia_aeranthos_Alba.jpg
Netradičně zbarvenými květy se může pochlubit Tillandsia aeranthos ‘Alba‘; foto: www.kakteen.cz

Třetí neméně zajímavou novinkou je hybridní Tillandsia purpurea x purple, dovezená z Kalifornie. Dorůstá okolo třiceti centimetrů a má šedopurpurové zbarvení listů.

Tillandsia purpurea x purple.jpg
Výrazné purpurovým zbarvením vyniká hybridní Tillandsia purpurea x purple; foto: www.kakteen.cz

Pěstitelské minimum

Tilandsie se pěstují buď volně, nebo připevněné ke kůře, kameni či jinému podkladu. Mají rády teplo a vlhko. V přírodě jsou živy jen ze vzdušné vlhkosti.V domácích podmínkách jim přísun živin zajistíte rosením nebo ponořením celé rostliny do vody.

Nejlépe se k tomu hodí dešťová nebo alespoň měkčí odstátá voda. Dbejte ovšem na to, aby voda nezůstala v růžici.V době vegetace přihnojujte každé dva týdny listovým hnojivem. Tilandsiím velmi svědčí letnění.

Postupujte ale opatrně, ven je dávejte až po zmrzlých. Ideální je zavěšení rostlin do větví stromů, kde je jejich koruna ochrání před sluncem a kde mají současně dostatek proudícího vzduchu.

Zpět domů je berte těsně před podzimními mrazíky, vlhko jim totiž napomáhá v růstu. Pokud to lze, zimujte je při teplotě okolo deseti stupňů, kdy postačí rosení jen jednou až dvakrát za měsíc.

Všechny uvedené druhy si můžete objednat na www.kakteen.cz. Připravte se ale na to, že oproti běžně prodávaným druhům je jejich cena troj až sedminásobně vyšší.

Domácí tropy

Toužíte po větší, majestátnější rostlině, která zaujme výrazné místo v interiéru? Na tento post se jednoznačně nabízejí palmy. Chcete-li něco originálnějšího než rostliny objevující se v běžné nabídce, zkuste si ze semen vypěstovat některý ze vzácnějších, takzvaných sbírkových druhů.

Cyrtostachys renda

Štíhlá palma s velmi efektním habitem, jejíž pěstování je u nás vzácností, má v tropické jihovýchodní Asii statut plevele. Potrpí si na slunné stanoviště a vysokou vzdušnou vlhkost. Semena vyklíčí za jeden až tři měsíce.

Charakterizuje ji červený kmínek a řapíky listů. Typická červeň se objevuje po dvou až pěti letech od vyklíčení. Existuje i v oranžové formě. Svěže zelené listy jsou jemně zpeřené, až půldruhého metru dlouhé, převážně vystoupavé či téměř vzpřímené.

palmy_CR_1.jpg
Podobně jako například svída upoutá jasně červeným zbarvením listových řapíků Cyrtostachys renda

Copernicia macroglossa

Tato rostlina pochází z Kuby. Typické jsou pro ni velmi tuhé, vějířovité listy bez řapíků, dosahující v přirozeném prostředí až dva metry v průměru, a u starších rostlin sukně, tvořená starými odumřelými listy.

Palma roste velmi pomalu, takže se nemusíte obávat, že vás brzy vystěhuje z místnosti. Vyžaduje bezpodmínečně světlé stanoviště. Její semena mají klíčivost jeden měsíc.

 palmy_CM.jpg
Vějířovitými listy, které po zestárnutí vytvoří kolem kmínku šustivou sukýnku, se zdobí Copernicia macroglossa 

Iriartea deltoidea

Další z druhů, které jsou u nás prakticky neznámé, ale ve své domovině patřící k běžným. Pochází z pralesů Jižní Ameriky, kde je její velmi tvrdé a hnilobě odolávající dřevo indiány hojně využívané pro stavbu obydlí.

Má štíhlý šedý až bílý kmen, ve volné přírodě dorůstá výšky třicet metrů. Semena při zajištění spodního tepla klíčí zhruba za měsíc, bez spodního tepla v rozmezí tří až šesti měsíců.

palmy_ID.jpg
Netypický vzhled kmene je charakteristickým znakem této palmy

Výsev chce trpělivost

Hlavním faktorem klíčení je čerstvost semen, proto výsev neodkládejte a pusťte se do něho hned, jakmile máte semena k dispozici. Výhodou je, že jej lze provádět celoročně. Nenechte se ale odradit, ne všechna semena vyklíčí rychle. I když mají uváděnou klíčivost v řádu několika týdnů, klíčení se může protáhnout až na dobu dvou let.

Semena se podle typu nejprve zbaví tuhé slupky, namočí se na dva dny v teplé vodě a teprve poté se vysejí do substrátu chudého na živiny, na bázi rašeliny nebo kokosových vláken s příměsí písku, drtě či perlitu.

Vlhkost ano, ale ne přemokření!

Substrát je třeba udržovat přiměřeně vlhký, nesmí ale dojít k jeho přemokření. Optimální teplota se pohybuje v rozmezí od dvaceti osmi do třiceti stupňů Celsia. Klíčení urychlíte zajištěním spodního tepla. Odborníci doporučují položit výsevní misku například na radiátor.

Dobrým pomocníkem pro všechny, kteří často pěstují rostliny ze semínek, je elektrická zahřívací podložka. Napomáhá udržet stálou teplotu výsevních substrátů, čímž zvyšuje úspěšnost klíčení.

Vyžadují teplotu celoročně nad dvaadvacet stupňů, stále vlhký a lehký substrát a dobrou drenáž. Nesnášejí průvan a spodní chlad, proto z důvodu kolísání teplot nenechávejte v podmisce vodu. Vybraná semena lze objednat   na stránkách www.palmparadise.biz či www.adenium.info. Balení po pěti až deseti kusech stojí v průměru padesát až šedesát korun.

 

 



Doporučujeme

Články odjinud