5
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cymbidium neboli člunatec

Dnes se dozvíte vše podstatné o pěstování krásných, leč chladných hybridů rodu Cymbidium. Péče o tyto orchideje není nijak složitá. Nejdůležitější pro úspěšné pěstování je správné nastavení teplot.

S pevnými, jakoby voskovými květy Cymbidií se velmi často setkáváme v kyticích řezaných květů. Pokud se chcete jejich krásou těšit delší dobu a můžete jim nabídnout chladné podmínky, kupte si rostlinu v hrnkové podobě. I když mezi začínajícími pěstiteli budí respekt, péče o ni není náročná.  

Léto venku, zima v chladu: jinak Cymbidium nepokvete 

Cymbidium rozhodně není rostlina do bytu. Pokud chladné podmínky nabídnout nemůžete, vyhněte se Cymbidiím velkým obloukem. Kvetoucí rostlina v běžně vytápěném pokoji zřejmě brzy shodí poupata a také pravděpodobnost opakovaného kvetení bez letního nočního poklesu teplot je velmi malá.

cym_1.JPG
Všechny hybridy, které se běžně vyskytují v obchodní síti, mají podobný původ, vzhled i nároky. Liší se jen barvou a velikostí květů

Jak tedy na to? O letnění orchidejí jsme si podrobně povídali ve druhé části článku věnujícímu se rodu Dendrobium. Po delším přivykání zkuste svému Cymbidiu dopřát trošku víc ranního a odpoledního slunce.

Před ostrým poledním sluncem rostlinu musíte chránit vždy! Může se stát, že zelené listy lehce zesvětlají, ale pokud nepozorujete rozsáhlejší hnědé popáleniny, rostlina není ohrožena.  

cym_2.jpg
Občas narazíte i na minicymbidia: vypadají stejně, jen jsou trošku drobnější. Pěstitelé udávají, že jsou mírně tolerantnější k vyšším teplotám. A zaberou méně místa

Větší množství slunečního svitu společně s výrazným poklesem nočních teplot: to je to pravé pro indukci (vyvolání) bohatého kvetení. Koncem léta můžete pozorovat na bázi cibulovitých pahlízek malé špičaté růžky – rašící květní stvoly. Dokud se nezačnou tvořit, nechte Cymbidium venku. Ale pozor! Nejpozději před prvními mrazíky musí domů.  

cym_3.jpg
Chladná a světlá chodba, zimní zahrada nebo studený skleník: ideální zimoviště pro vaše Cymbidia  

Zimní teploty by se měly pohybovat okolo 15 stupňů Celsia. Pokles k 10 stupňům rostlině nijak neuškodí, ale při zvýšení teplot nad 18 stupňů pravděpodobně začne strádat. V ideálních podmínkách se budou pomalu vyvíjet květní stvoly, aby vás ve vánočním období potěšily množstvím nádherných květů.  

Zálivka a hnojení: Cymbidium je nenasyta  

Jsou-li rostliny zasazeny v dobře propustném substrátu se správnou drenáží, můžete je v letních vedrech zalévat téměř stejně často jako ostatní běžné zahradní rostliny. Jako všechny orchideje nesnáší přemokření, ale v žádném případě by neměly vyschnout.  

cym_4.jpg
Cymbidia patří mezi zemní orchideje: v Kalifornii nebo třeba na Madeiře rostou běžně celoročně v zahradách – našinec může jen závidět  

Optimální interval pro hnojení je zhruba 10 dní a dávka hnojiva se může přiblížit k horní doporučované hranici (1,5–2 mililtry na 1 litr vody, vždy v závislosti na použitém hnojivu a kvalitě zálivkové vody).

A má osobní zkušenost? Samozřejmě vím, že na orchideje je nejlepší dešťová voda. Ale když máte cymbidií hodně, jsou velká a rozrostlá, musíte zalévat denně a venku je horko, zalijete je hadicí (s opovrhovanou vodovodní vodou) stejně jako okolní rostliny.  

cym_5.jpg
V chladu vydrží květy zdobit i několik měsíců. Odkvetlý stvol ustřihněte na bázi rostliny  

Cymbidia prospívají báječně a každoročně všechna mnoha stvoly kvetou. Dešťovou vodu používám jen na zálivku s přidaným hnojivem – soli z vodovodní vody společně se solemi z hnojiva by kořeny příliš zatížily.  

Dělení a množení: jen pro siláky  

Cymbidium patří mezi sympodiální orchideje: množí se prostým rozdělením rozrostlé rostliny. Protože se jedná o poměrně robustní rostliny s velmi bohatým kořenovým systémem, není to nic jednoduchého. Na rozplétání kořenů, jak jste zvyklí od phalů, zapomeňte.  

V případě Cymbidíí si připravte ostrý, čistý nůž a rostlinu jednoduše rozřízněte. Rány nezapomeňte dezinfikovat třeba černým uhlím. Nová, životaschopná rostlina by měla mít alespoň tři dospělé, zdravé pahlízy. Jak si s dělením poradí odborníci, se podívejte zde

Na závěr pár slov o vhodných květináčích. Cymbidia mají ráda těsno a vzhledem k typu kořenového balu by jejich květináč měl být vysoký a úzký. Velmi se mi osvědčily hliněné květináče klasického tvaru.  

Výběr různých velikostí je obrovský a hliněný květináč je, vzhledem ke svým vlastnostem, pro letněné orchideje velmi vhodný (více na toto téma v příštím pokračování seriálu).  

Příště: o substrátech 

  • Dozvíte se o substrátech hotových, které lze zakoupit.
  • Nebudou chybět informace o možných složkách vlastní směsi.
  • Poradím vám, kde všude můžete jednotlivé složky substrátu najít nebo koupit.

Doporučujeme

Články odjinud