6
Fotogalerie

Pěstování orchidejí: co způsobuje zasychání a opad květů

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Orchideje nevykvetou: může být problém v topení?

Hana Dubšíková: Mám doma 6 Phalaenopsisů, s nimiž jsme se koncem září přestěhovali do domečku na venkov. Předtím jsme bydleli v paneláku, v bytě bez parapetů, takže orchideje byly v kuchyni na lednici. Docela se jim dařilo, sem tam i kvetly. Než jsme se zcela zabydleli, byly orchideje přestěhovány do bytu k mamince do koupelny, kde je navíc i rosila. Rostliny prospívaly dokonale, všechny vyhnaly nové listy i stonky a chystaly se kvést.

Poté přišlo jejich stěhování do domečku, umístila jsem je na jihovýchodní parapet. Zpočátku vypadaly dobře, ale bohužel teď mají veliké problémy s kvetením. Vyženou stonek i poupata, většina jich ale seschne a upadne. Pokud vykvetou, květ je jakoby pomačkaný a do týdne upadne také.

Dubsikova_3.JPG Dubsikova_2.JPG
Foto: Hana Dubšíková 

Jinak listy vypadají skvěle. Tmavě zelené, pevné, super. Kořínky se přes květináč také tváří spokojeně. Orchideje zalévám jednou týdně ponorem (cca 1/2 hodiny do dešťové vody, 2× měsíčně do vody přidám hnojivo na orchideje, nerosím.) Rostliny jsou zasazeny v substrátu pro orchideje (kokosové chipsy).

Na okně je teplota cca 18 až 20 °C a vlhkost cca 50 % (měřeno vlhkoměrem s teploměrem). Jediný problém, který mne napadá, je, že pod oknem je umístěno ústřední topení. My povětšinou teď v zimě topíme krbem, ale ráno a večer si občas přitopíme topením.

Myslím, že to je kámen úrazu. Když dám hlavu (při puštěném topení) do úrovně orchidejí, je tam hodně teplo. Bohužel nemám jinou možnost, radiátory jsou pod všemi okny. Velmi nerada bych se orchidejí vzdala, ale nechci je trápit. Někde jsem vyčetla, že pomáhá umístit do podmisek keramzit s vodou a postavit na něj květináče, tak to rovnou zkouším. Mám rosit, nebo se přes zimu rozloučit s květy?

Odpověď: Opad květů a poupat v zimě způsobuje na prvním místě nedostatek světla. Pokud navíc bylo delší dobu pod mrakem, určitě to k danému stavu přispělo. Jednou z příčin problému může být i topení, ale hlavním důvodem určitě není. Lidé pěstují phaly v panelácích na parapetech nad topením, tam je určitě sušší vzduch.

Keramzit v podmisce umístěný tak jako na fotce neřeší prakticky nic. Je třeba odklonit proud teplého vzduchu z topení, ideální je přímo na radiátor postavit podmisku od klasických květinových truhlíků, vysypat ji keramzitem a ten udržovat stále vlhký. Tam už pak nějaký efekt bude. Ale není to žádná krása a tuším, že odborníkům na vytápění se to moc líbit nebude.

Dubsikova_6.JPG Dubsikova_5.JPG
Foto: Hana Dubšíková 

Pokud si ale přitápíte jen ráno a večer, jak píšete, možná by na tu dobu stačilo přes radiátor hodit mokrou osušku. Je-li to ale takto nárazově, rostlinám to pravděpodobně tolik nevadí. Spíš než suchý vzduch jim možná škodí ono kolísání podmínek – jakou péči potřebují, najdete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis I, II a III. Upravte jim režim tak, aby nebyly vystaveny změnám.

Na orchideje se mi osvědčilo hnojivo na kvetení Alga Bloom, hnojivo pro růst BioGrow a FishMix pro zlepšení kondice rostlin, vše z growshopu, ale upozorňuji, že poslední uvedené má odér asi jako měsíc leklá ryba. I tyto prostředky by mohly pomoci. Důležitá poznámka: Při teplotě 18 až 20 °C orchideje rozhodně nemlžte!

Snad se už konečně oteplí, bude více světla, vy přestanete topit a rostlinky nastartuje vegetační období. Vypadají dobře, popisovaná péče je v pořádku, s přicházejícím jarem bych přidala hnojivo s vyšším podílem draslíku na podporu kvetení (jen jednou měsíčně) a bude dobře. Nezapomeňte potom na jejich přistiňování!

Letnění orchidejí: záleží na druhu

Hana Dubšíková: A můj druhý dotaz. Jak se díváte na letnění orchidejí?

Odpověď: Letnění u phalů jakožto teplomilných určitě ne, u druhů temperovaných a chladnomilných naopak ano, jak popisuji v článku o rozdělení orchidejí podle teplotních nároků. 

Květy uschnou a opadnou. Většinou ještě dříve, než se rozvinou

Jana Blokšová: Trápí mě uschlá nevykvetlá poupata na mých orchidejích. Dlouho vypadá vše v pořádku, ale po několika týdnech, kdy by se měla otevřít, seschnou. Rostliny dávám jednou za týden do vany, kde je sprchuji jemně vlažnou vodou. Kořenový bal nechám zalitý i několik hodin, potom orchideje vyjmu z okrasných obalů, nechám vykapat a vložím zpět.

Bloksova_1.JPG Bloksova_2.JPG
Foto: Jana Blokšová 

Mám je umístěny na jižním a západním okně. Manželova maminka zalévá přímo do obalů a orchideje jí kvetou snad stále. Možná přejdu na její způsob. Loni v létě jsem orchideje přesadila, zastřihla jsem jim část kořenů a zpět je nasoukala do květináčů. Květní stvoly orchideje pouští často, květů se ale bohužel dočkám pouze čas od času.

Odpověď: Doporučuji vám to samé, co jsem poradila paní Dubšíkové. Zálivka problém s kvetením určitě nezpůsobuje, je zcela v pořádku, rostlina vypadá dobře. Na postup manželovy maminky bych rozhodně nepřecházela! Vyzkoušejte hnojivo se zvýšeným podílem draslíku na podporu kvetení. Věřím, že s příchodem jara bude lépe i vašim rostlinám.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud