Mléčná voda v bazénu: Co jí způsobuje a jak se jí jednou provždy zbavit?

Začínáte si myslet, že průzračná, křišťálově čistá voda je možná snad jenom v reklamě? Moříte se s bazénem každý den a přitom se ne a ne zbavit zakalené, bělavě mléčné vody? Nezoufejte, snadno vám vysvětlíme, co mléčnou vodu způsobuje a s pomocí našich doporučení se s ní už nebudete trápit.

Co mléčnou vodu způsobuje?

Důvody, proč se z  vaší průzračné, čerstvě napuštěné vody stane nevábná, zakalená tekutina jsou v postatě 4. Tím prvním je špatná hodnota pH. Druhým je nedostatečně fungující písková filtrace, což může být způsobeno krátkým filtračním časem, nedostatkem písku, nebo jeho zanesením a stářím. Třetí a čtvrtý důvod souvisí s vločkovačem (flokulantem). Problémy způsobuje jeho absence nebo předávkování. Jak se s těmito neduhy poprat?

Špatná hodnota pH

Začněte tím, že si v bazénu změříte hodnotu pH. Vodíkového exponentu, který určuje, zda se kapalina chová jako kyselina nebo zásada. Ideální hodnota by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,6, přičemž   zde platí zlatá střední cesta. Doporučujeme tedy udržovat pH na hodnotě 7 – 7,2. Pokud naměříte pH vyšší než 7,6, znamená to, že voda ve vašem bazénu je zásaditá a vy jste objevili příčinu vašich starostí.

PH snížíte použitím přípravku pH mínus a brzy se vše vrátí do křišťálově čistého stavu. Naopak, pokud naměříte méně než 6,8, přidejte do bazénu přípravek pH plus, čímž jeho hodnotu zvýšíte směrem k ideálu.

Nedostatečně fungující písková filtrace

Pískovou filtraci a její fungování byste měli pravidelně kontrolovat, ideální je jednou za čtyři až osm týdnů. Zjistíte tak, jestli vám písek nezačíná docházet, popřípadě, jestli není zanesený. Ptáte se, jak poznáte zanesený písek? Když se písek zašpiní, má horší propustnost a stoupne tlak v systému.

PA128557.jpg

Tip: pokud ten vhodný bazén teprve vybíráte, čtěte tady

Vyšší tlak se zobrazí na manometru na filtračním zařízení. K tomu, aby filtrace správně fungovala, je nutné písek vždy po 5 – 6 letech fungování filtrace vyměnit. A voda bude zase jako z reklamy.

Absence vločkovače

Čistíte pravidelně Savem, nebo jinými chlórovými přípravky a přesto je váš bazén neustálé zakalený? Problém je, že chlór zabíjí vše, co ve vodě žije. Písková filtrace je ale schopná vyfiltrovat pouze částice větší než 15 mikronů.

Zajímavost: Jak se takový bazén vlastně staví?

Tím pádem, veškeré mini částice ve vodě zůstávají, i když projdou filtrací. Vesele kalí vodu i přes vaše neustálé snahy o její čištění.  Doporučujeme použít vločkovač, který tyto malé částice shlukuje do větších, které už filtrace zvládne pochytat. Výsledkem je voda vašich snů.

Přílišné množství vločkovače

Pozor ale! Pokud se mléčný zákal objevil až po nadávkování vločkovače, přidali jste ho příliš. Nezoufejte, tento problém sám odezní. Stačí, když počkáte, než se bude mít flokulant opět na co navázat a voda v bazénu se postupně zprůhlední. Pokud jste netrpěliví a nemůžete se dočkat koupání, můžete část mléčné vody odpustit a nahradit ji vodou čerstvou. Sice spotřebujete více vody, ale toužebný výsledek se dostaví okamžitě.

PA128553.jpg

TIP: spoustu tipů, jak se o bazén starat, najdete i v poradně Bazény Relax

Věříme, že díky dodržování těchto jednoduchých pravidel bude vaše voda čistá jako ze studánky. Pokud máte stále pochybnosti a trápíte se zakalenou vodou i nadále, neváhejte nás kontaktovat a společně najdeme řešení. Ať si můžete užívat bazénu bezstarostně každý den.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak se takový bazén staví?

Doporučujeme

Články odjinud