Abyste se na konci postního období dočkali takovýchto květů, musíte s výsadbou lilií začít už nyní .


Abyste se na konci postního období dočkali takovýchto květů, musíte s výsadbou lilií začít už nyní .

Používejte jen kvalitní, zdravé cibule. Profimedia 

Používejte jen kvalitní, zdravé cibule. | Profimedia 

Výsadba má svá pravidla, dodržujte je.

Výsadba má svá pravidla, dodržujte je.

Pro hrnkové pěstování jsou vhodnější nižší druhy, u nichž nehrozí lámání stonků nebo překocení nádoby.

Pro hrnkové pěstování jsou vhodnější nižší druhy, u nichž nehrozí lámání stonků nebo překocení nádoby.

Květy lilií se výborně hodí do vázy.

Květy lilií se výborně hodí do vázy.

Používejte jen kvalitní, zdravé cibule. Profimedia 
Výsadba má svá pravidla, dodržujte je.
Pro hrnkové pěstování jsou vhodnější nižší druhy, u nichž nehrozí lámání stonků nebo překocení nádoby.
Květy lilií se výborně hodí do vázy.
5
Fotogalerie

Lilie: Výsadba může začít už v únoru

Lilií a jejich hybridů bylo vyšlechtěno nepřeberné množství. Tyto krásky patří k cibulnatým rostlinám a na zahradě vám při troše péče vydrží mnoho let. Jak na jejich výsadbu na konci zimy?

Nebudou-li hrozit větší mrazy, můžete v teplejších oblastech začít s výsadbou lilií. Bez ohledu na zimu venku je vhodný čas na výsev semen lilie do truhlíků a na rychlení cibulí, mají-li vykvést na Velikonoce. 

Výběr a příprava stanoviště: Co je důležité?

První, co bude nutné udělat, abyste se v létě dočkali krásných květů, je správný výběr místa a jeho příprava. Liliím svědčí slunečné stanoviště, chráněné před poledním úpalem. Nevadí jim ani polostín, některé dokonce uvítají umístění pod řidšími stromy.  

Většině druhů vyhovuje neutrální až mírně kyselá půda, existují ale i takové, jež si potrpí na půdu vápenitou. Patří k nim například hybridy zahrnuté ve skupinách 'Martagon hybridy', 'Candidum hybridy' či 'Longiflorum hybridy'.  

Půda musí být ve všech případech dobře propustná, nejlépe hlinitopísčitá. Před výsadbou cibulí je třeba ji alespoň čtrnáct dní dopředu zrýt, prokypřit, zbavit záhon plevelů a jejich kořenových zbytků a následně prohnojit. Teprve potom můžete bez obav začít s výsadbou.

Cibule lilií nejdřív zkontrolujte. A na co pozor při nákupu nových?

Než se do výsadby pustíte, dobře zkontrolujte, zda cibule nejsou vyschlé, nebo dokonce napadené hnilobou. Těm povadlým a vyschlým pomůže zasazení do truhlíku s vlhkou zeminou nebo položení na vlhký písek.  

Po pár dnech, kdy budete udržovat půdu či písek ve vlhkém stavu, by se měly vzpamatovat, nejsou-li už zcela vyschlé. Objevíte-li v podpučí cibule hnilobu, vyřízněte napadenou část a cibuli ošetřete fungicidem.

Cibule zakoupené v zahradnictví už bývají zpravidla fungicidem ošetřené, nové cibulky z vlastní sklizně jím raději namořte také. Zabráníte jejich napadení hnilobou, zvláště bude-li na jaře přílišné vlhko. 

Vypravíte-li se pro nové přírůstky, věnujte výběru zvýšenou pozornost. Kvalitní cibule je pevná, hladká, nikoliv vysušená či zatažená, případně s mírně pučícími, nezaschlými výhony. Také se nenechte jen namlsat obrázkem na sáčku; zjistěte si, jakou půdu vámi zvolená lilie vyžaduje a zda tomu odpovídá složení té na vaší zahrádce.  

Jak hluboko sázet lilie?

Jakmile je zemina dostatečně odleželá a není promrzlá, nic vám nebrání pustit se do výsadby. Lilie se až na výjimky sázejí do hloubky odpovídající zhruba trojnásobku délky cibule. Tato hloubka je ochrání jak před zmrznutím v zimě, tak před přehřátím za příliš horkého letního počasí. 

Aby cibule netrpěly houbovými onemocněními, nevysazujte je příliš těsně vedle sebe. Hlubší výsadbu, asi dvacet centimetrů do hloubky, vyžadují lilie kořenící na stonku nad cibulí.  

Oproti tomu L. candidum se sází pouhé dva až tři centimetry pod povrch. Při zalévání zasazených cibulí se u tohoto druhu obzvláště vyvarujte přemokření.
 
Malé lodyžní cibulky se vysazují jen do zhruba pěticentimetrové hloubky. Jsou-li cibule již narašené, postupujte při výsadbě velmi opatrně, abyste nepolámali křehké kořínky. 

Jak pěstovat lilie v květináči?

Lilie se dají dobře pěstovat i jako hrnkové květiny na balkonech. I v tomto případě už můžete začít s výsadbou, ale květináč se zasazenou cibulí zatím postavte do chladné světlé místnosti nebo skleníku a ven ho vyneste až za příznivějšího počasí. Velikost květináče musí odpovídat reálné velikosti lilie. 

Při tomto způsobu pěstování je nejdůležitější zabránit přemokření a slehnutí substrátu. Dno květináče vysypte hrubým pískem. Substrát si připravíte smícháním nejlépe vřesovištní zeminy s hrubým pískem v poměru dva ku jedné.  

Lilie doporučuji vysazovat po třech až čtyřech cibulích, aby rostliny nepůsobily v nádobě příliš chudě. Zasypte je jednou takovou výškou substrátu, jakou mají cibule, a zalijte.  

Pěstování lilií ze semen: Jak postupovat?

Počasí venku vám nijak nebrání začít s pěstováním lilií ze semen. Připravte si výsevní misku, truhlík nebo skleníček se substrátem, vysejte semena a ta překryjte slabou, maximálně centimetrovou vrstvou substrátu.

Ten opatrně zvlhčete, zakryjte sklem nebo přiklopte vrchní díl skleníčku. Nádobu postavte na světlé, teplé místo a substrát udržujte přiměřeně vlhký. Podle druhu vám semena lilií buď do měsíce vyklíčí, nebo se nejdříve vytvoří cibulka, ze které lístky vyraší až v příštím roce.  

Až výhonky poporostou, sundejte sklo. Jsou-li sazenice příliš hustě u sebe, vyjednoťte je. Ponechte je dál na teplém místě a substrát udržujte mírně vlhký. Na podzim už by měly být mladé lilie schopné přesazení do volné půdy. 

Rychlení lilií pro velikonoční výzdobu  

Pokud jste už na podzim mysleli natolik dopředu, že jste zasadili do květináčů několik cibulí a uložili je přes zimu na chladném místě, přišel nyní čas přemístit je do teplejší místnosti, abyste je probudili k životu.  

Jestli jste zatoužili po květech lilie na svátečním stole teprve teď, ještě není nic ztraceno. Stačí přesadit do květináče lilii ze zahrádky, překrýt sklem a ponechat v chladnější místnosti s teplotou okolo deseti stupňů. Postupně teplotu zvyšujte až na patnáct stupňů, ochráníte tak cibuli před teplotním šokem.  

Tuto teplotu udržujte až do nasazení poupat. Teprve poté zvyšte teplotu na dvacet stupňů a rostlinu začněte jednou týdně hnojit draselným hnojivem, které urychlí zralost cibule. Rozkvést by měla asi po šesti týdnech.

Doporučujeme

Články odjinud