5
Fotogalerie

Téma z diskuze: Rostliny pro jižní okna

Častým problémem pěstitelů, který se objevuje i v diskuzním fóru, jsou jižní okna, respektive výběr rostlin, jež se pro tato místa hodí. Poradíme, jaké druhy vybírat a jak jim zajistit co nejlepší podmínky.

Není okno jako okno 

Zatímco při umístění rostlin před jednoduchým oknem závisí pěstební podmínky poloviční měrou i na parametrech místnosti, dvojitá okna vytvoří pro rostliny prostředí podobné skleníčku. Se všemi plusy i minusy.

Takový meziokenní skleníček poskytne rostlinám při normálním počasí poměrně stálé mikroklima. V zimě však bude teplota v něm pro některé choulostivější druhy nedostatečná, zvláště když okna netěsní a rostliny jsou vystaveny průvanu.

jih_1.jpg

V horkém létě budou mít rostliny v uzavřeném prostoru moc horko a špatný vzduch. Tehdy musíte zajistit dostatečné větrání otevřením okenního křídla nebo ventilačky a rostlinám dopřát odpovídající zálivku a rosení. Při vysoké intenzitě slunečních paprsků i přistínění.

Blahodárný stín

Jižní strana okna ještě automaticky neznamená celodenní nápor slunce. Okno může být po celý den nebo zčásti stíněno stromy, protilehlými stavbami, přesahem střechy nebo balkonu, což se zásadně odrazí na pěstebních možnostech i výběru rostlin.

Při plném osvitu po celý den nebo v poledních hodinách je pro rostliny příjemnější, posytnete-li jim ochranu v podobě zastínění. Nesmíte jim ale ubírat světlo, proto používejte lehké transparentní materiály. Ideální jsou venkovní screenové rolety ze skleněného vlákna. Jsou částečně průhledné, odrážejí sluneční paprsky a mají navíc vysokou životnost.

Voda a vzduch: bez nich to nepůjde

Značné procento rostlin, mimo kaktusů a sukulentů, vyžaduje s rostoucí teplotou vzduchu také jeho vyšší vlhkost. I když rostliny snesou horký a suchý vzduch, neobejdou se bez jeho pravidelné výměny.

Tomu musíte podle druhu rostlin přizpůsobit větrání, zálivku a případné rosení nebo častější sprchování. Pro zvýšení vlhkosti pomůže postavení květináče s vlhkomilnější rostlinou na misku naplněnou oblázky, které udržujete vlhké.

Sukulenty a kaktusy

Na první pohled se může zdát, že výběrem z řady kaktusů a sukulentních rostlin nelze nic pokazit. Není to tak docela pravda, mnoho kaktusů má rádo slunce, ale zároveň nesnáší vysokou teplotu. Je to dáno jejich původem v horských oblastech.

I teplomilnější druhy s tučnými listy lze snadno za okny během letních veder doslova uvařit ve vlastní šťávě. Na vině bude sklo, které znásobí účinek slunečních paprsků a zabrání proudění vzduchu.

jih_kaktusy.jpg

Z kaktusů nezklame začátečníky nebo časově vytížené pěstitele astrophytum, mamilárie, agave a aloe, která je ovšem choulostivá na sluneční úpal. Ze sukulentů je ideální naduť, kalanchoe, delosperma, rozchodník, Aeonium a další z rodu Crassulaceae.

Pro jižní okna se hodí také bizardně vypadající sukulentní pryšce, mezi něž se řadí i krásně kvetoucí trnová koruna. K širokému rodu pryšců patří oblíbená teplomilná vánoční hvězda.

Rostliny prověřené tradicí

Osvědčenou rostlinou pro sluncem zalitá okna, a to jak pro pěstování v bytě, tak venku, jsou muškáty. Vybírat můžete mezi vzpřímenými, převislými či plnokvětými anglickými. Při pravidelné zálivce vás určitě potěší svými květy.

jih.jpg

Druhem libujícím si na sluníčku jsou i drobnolisté begónie. Starší rostliny dorůstají výšky okolo jednoho metru. Pěstují se i v závěsných nádobách. Venku i doma za oknem bude slunce a horký vzduch snášet nenáročná Begonia cucullata čili voskovka. Stejné pěstebné nároky má rozmarýn.

Slunci se nebrání ani obyčejná voděnka, dále voskovka neboli Hoya v běžné i miniaturní formě, zebrina či molice. Světlomilné jsou bramboříky a zvonky, ale v horkém létě potřebují přistínění. Bez oslunění nenasadí na květ ibišek. Aby vydržel horko, musíte mu věnovat dostatečnou zálivku, jinak poupata opadají.

Mečouni vás nezklamou

Další skupinou hodící se do jižně orientovaných oken jsou rostliny s mečovitými listy. Najdeme mezi nimi velké množství teplomilných druhů, libujících si ve sluneční lázni.

Teplu a slunci dobře odolává pandán. Při dostatečné pravidelné zálivce vydrží vysoké teploty bez žloutnutí listů. Podobně tomu je s bilbergií. Také exotická epifitní Aechmea je jednou z vhodných kandidátek.

Teplo a slunce dělá dobře jukám. Potřebují ale odpovídající zálivku, zvláště u větší rostlin musí být důkladná. Úpal jim nesvědčí, v parních dnech vám budou vděčné za přistínění.

Z cibulovin má slunečné stanoviště rádo Hippeastrum, které však po odkvětu není příliš atraktivní. Do srpna vyžaduje vydatnou zálivku, potom je třeba nechat cibuli zatáhnout.

Máte z čeho vybírat

Podslunečník neboli mračňák se vzhledem ke svým rozměrům hodí spíše před francouzská okna. Potřebuje k růstu střední vlhkost vzduchu, udělá mu tedy dobře, když jej navečer, kdy už se do okna neopírá slunce, postříkáte vodou z rozprašovače.

Vyloženě slunnou a teplomilnou rostlinou je čilimník, který opět nesnáší příliš suchý vzduch. Kolegou mu může být kladivník. Nemá rád úpal a v době vegetace vyžaduje vydatnou zálivku.

jih_buganvilea.jpg

Oblíbenou rostlinou je netýkavka; má ale tendenci za horka vadnout nebo naopak zahnívat při přílišné zálivce. Dalšími adepty jsou krásně kvetoucí buganvilea a mlékosed. Obě patří k pnoucím druhům, buganvileu lze pěstovat i jako keříčkovou rostlinu, stačí zaštipovat vrcholy.

Méně známou rostlinou, která se dobře hodí pro jižní okna, je Pentas lanceolata s kulovitým květenstvím v barvách od bílé po fialovou. Pěkný keříkovitý tvar docílíte zaštipováním vrcholků.

Teplomilné rostliny pro užitek i okrasu

Typickým představitelem je ananasovník. Na prudkém slunci se mu kresba na listech zbarvuje do tmavě červené. Mezi okny nebo v okenních skleníčcích, zajištujících vysokou vlhkost vzduchu, si libuje vanilka. Nesnáší přemokření, proto nezapomeňte na drenáž.

jih_ananas.jpg

Jižní stanoviště dělá dobře také lilku a ozdobným papričkám. Plné oslunění je důležité pro tvorbu květů a pro vybarvení listů u mučenky. Podobné nároky má granátové jablko neboli marhaník.

Od podzimu do pozdního jara svědčí umístění na jižním okně citrusům. Potřebují ale chladnější teplotu a vlhčí vzduch, než je běžně v místnosti. Přes léto jim bude nejlépe na zahradě nebo balkonu.

I kávovník upřednostňuje místo na slunci. Dobře si poradí s teplotami okolo třiceti stupňů, nesnáší však úpal. Také zemina mu nesmí v létě nikdy vyschnout.

Bez kvalitní péče to nepůjde

I když vybíráte rostliny podle jejich vlastností, stejně je třeba věnovat novým přírůstkům v prvním roce zvýšenou pozornost, a jakmile se objeví příznaky, že se rostlině na okně nedaří, zasáhnout.

Někdy stačí jen změnit intenzitu osvitu nebo zálivku. Nepomůže-li to, musíte rostlince najít lepší místo pro život a místo ní vyzkoušet jiného adepta.

Doporučujeme

Články odjinud