9
Fotogalerie

Květináč z pálené hlíny, nebo květináč plastový?

Rozhodování, zda je pro rostliny, které pěstujete, vhodnější květináč plastový či z pálené hlíny, není zcela jednoduché. Podívejme se proto na konkrétní výhody a nevýhody těchto věčných soupeřů.

Základní argumenty

Estetický dojem a užitné vlastnosti jsou tím, čím je třeba se při výběru květináčů řídit. Zatímco vzhled může škodit jen našemu oku, na vlastnostech pěstebních nádob závisí prosperita a leckdy i život rostlin.

To ale neznamená, že by okenní parapet, balkon či zahradu měly hyzdit nevzhledné květináče. Pořiďte si ty, jež splňují oba požadavky. Z vizuálního hlediska podřiďte jejich výběr stylu interiéru či exteriéru vašeho bydlení, nebudete-li je ovšem umísťovat ještě do dekorativních obalů.

květináč_obal.jpg
Máte-li pěkný obal, nemusíte řešit, zda květináč v něm vypadá dobře: nikdo jej neuvidí, takže budete řešit pouze jeho funkčnost

Plastové květináče se hodí do moderních interiérů. Jednoduchý tvar a vhodně zvolená barva udělají i z obyčejného plastu elegantní kousek. Naopak rustikálně či starožitně zařízené místnosti nebo romantická zahrada volají po tradičním přírodním materiálu, jakým je pálená hlína.

Květináč_1.jpg
Zdobný květináč z pálené hlíny sluší romantickým zákoutím

Květináč z pálené hlíny: výhody a nevýhody

  • Nevadí mu vysoké teploty ani slunce. Nezapomeňte však na to, že tmavý květináč do sebe při intenzivním slunečním osvitu naakumuluje teplo, což rostlině neprospěje. Na silně osluněná místa proto raději používejte květináče ze světlé hlíny.

I poréznost materiálu má svá pro a proti

  • Květináč díky ní propouští k substrátu, a tím i ke kořenům, vzduch. Dovoluje pozvolné odpařování vody ze substrátu. Při něm však dochází k menšímu ochlazování stěn květináče, což může mít při nízké teplotě nebo průvanu nepříznivý vliv na kořenový růst.

květináč_2.jpg
Květináče z pálené hlíny se vyrábějí v mnoha tvarech od jednoduchých hladkých po zdobené, patinované či glazované

  • Póreznost materiálu také stojí za nedostatkem vlhkosti v substrátu u čerstvě přesazených rostlin. Suchý květináč si totiž ze substrátu natáhne do svých stěn a dna vlhkost. Proto se hliněné nádoby mají před použitím ponořit na pár hodin do vody, aby byly při sázení dostatečně nasáklé.
  • Negací poréznosti je i nízká mrazuodolnost. Porézní materiál do sebe natahuje vlhkost a při poklesu teploty pod nulu následkem rozpínání zmrzlé vody praská.

květináč_3.jpg
Máte-li doma starý ručně vyrobený květináč, určitě ho nevyhazujte. Takový originál by vás dnes stál v obchodě pěknou sumičku

Květináč s nevzhlednými skvrnami?

S porézností souvisí i neškodlivý, ale neestetický jev, jakým je vznik nevzhledných map z vysrážených minerálů, obsažených v zálivkové vodě. U světlého květináče nejsou tak nápadné jako u cihlově zbarvených. Pěstitelé mívají na odstranění map různé triky.

Někdo radí okartáčování železným kartáčem nebo rejžákem. Jiný ponoření květináče do vody z vylouhovaných bramborových slupek nebo do škrobové vody, jež má minerály rozpustit. Následně se květináč okartáčuje či omyje hrubou houbičkou na nádobí a opláchne. Po čase se však mapy vytvoří znovu.

květináč_7.jpg
A co vy? Jak bojujete s těmito skvrnami? Napište svůj tip do diskuze pod článkem

Hliněný květináč můžete ozdobit

Připadá vám hliněný květináč příliš fádní? Pokud mu chcete vtisknout punc jedinečnosti, vyzkoušejte decoupage nebo krakeláž a uvidíte, jak se z nevýrazného, třeba i odřeného střepu stane zajímavý originál.

Plastový květináč: výhody a nevýhody

  • Květináč je lehký, lépe odolává nárazům. Kvalitní plast, vyrobený technologií rotačního tváření, odolá mrazu i UV paprskům.
  • Hladký povrch usnadňuje čištění. Lze tak znovu využít i květináč po nemocné rostlině, aniž by hrozil přenos jakékoli nemoci nebo škůdců.
  • Hustota a nulová nasákavost materiálu je opět dvojsečnou zbraní. Stěny ani dno květináče nedovolují odpařování vody, nedochází tudíž k ochlazení kořenů.

květináč_4.jpg
Slavný květináč Top Pot od ještě slavnějšího designéra Rona Arada překvapuje stále svou jednoduchostí a díky stohovatelnosti i možností nekonečného tvaru; foto: www.konsepti.com

  • Substrát vydrží déle vlhký, což uvítáte při několikadenní nepřítomnosti Hrozí tu ale, i přes dostatečný drenážní otvor, nebezpečí přemokření substrátu. Se zálivkou musíte velmi opatrně.
  • Příliš mnoho otvorů ve dně u plastových výsadbových květináčů, ve kterých si obvykle rostliny přinesete domů, má za následek rychlé odplavování důležitých látek ze substrátu.

květináč_5.jpg
Jedním z typů plastových květináčů jsou oblíbené závěsy. Jak vidno používají je i profesionálové, například pěstitel fuchsií pan Pevný; foto: http://web.fuchsieliberec.cz

Důležitou úlohu hraje barva

  • Zatímco světlý plast odráží sluneční paprsky, a chrání tak kořeny před přehřátím, černé a jiné tmavé květináče se silně zahřívají. Rostliny jsou v nich vystaveny nejen přílišnému horku, ale hrozí i zapaření substrátu.

Důvodem je skutečnost, že se k němu nedostane přes stěny květináče vzduch a ani voda se nemůže odpařovat. Průhledné plastové květináče jsou určeny speciálně pro orchideje, jejichž kořeny potřebují světlo.

květináče_plast.jpg
Rostliny se v zahrádkářstvích prodávají pouze v plastových květináčích, jsou nesrovnatelně levnější

Co takhle glazovaný květináč?

  • Glazovaný keramický květináč představuje jakýsi mezičlánek mezi oběma variantami. Venkovní či vnitřní glazura zamezí vzniku map z vysrážených minerálů a ochrání kořeny před chladem, ale zároveň zamezuje dýchání materiálu a odpařování vody z přemokřeného substrátu.
  • Vnější glazura zachová vnitřní poréznost materiálu, který dodává do substrátu déle vlhkost. Oboustranně glazovaný květináč má pak vlastnosti obdobné jako plastový, jen bývá ve většině případů hezčí.

Co z toho vyplývá?

Žádný univerzální recept na používání určitého druhu květináče sice neexistuje, ale na základě daných vlastností můžeme určit, jakému typu rostlin ten který květináč lépe vyhovuje.

květináč_6.jpg
Květináč ze světlé pálené hlíny ochrání kořeny před slunečním žárem

Pro rostliny vyžadující sušší substrát či vyrovnané klima se lépe hodí květináč z pálené hlíny, druhům libujícím si v trvale vlhkém prostředí (jako je například šáchor) bude dobře v plastovém.

Plastový květináč s mnoha otvory ve svém dnu bude svědčit rostlinám, jejichž zálivka se provádí do podmisky. Kořeny tu budou mít snadnější přístup k vodě. Na osluněná místa používejte květináče světlých barev, především v případě plastu.

Doporučujeme

Články odjinud