Motýli vám budou dělat společnost, když jim nabídnete potravu. Istockphoto.com

Motýli vám budou dělat společnost, když jim nabídnete potravu. | Istockphoto.com

Na letním šeříku si vážně pochutnají. Istockphoto.com

Na letním šeříku si vážně pochutnají. | Istockphoto.com

Hluboké květy - to je něco pro opylovače. Istockphoto.com

Hluboké květy - to je něco pro opylovače. | Istockphoto.com

I obyčejné květiny a plevel hmyz potěší. Istockphoto.com

I obyčejné květiny a plevel hmyz potěší. | Istockphoto.com

Škvor patří k nejužitečnějším druhům hmyzu. Istockphoto.com

Škvor patří k nejužitečnějším druhům hmyzu. | Istockphoto.com

Postavte na zahradě hmyzí hotel. Istockphoto.com

Postavte na zahradě hmyzí hotel. | Istockphoto.com

Může mít mnoho podob. Může být velký... Istockphoto.com

Může mít mnoho podob. Může být velký... | Istockphoto.com

Ale i úplně maličký. Istockphoto.com

Ale i úplně maličký. | Istockphoto.com

Může být i evlmi neuspořádaný. Istockphoto.com

Může být i evlmi neuspořádaný. | Istockphoto.com

Hmyz, ale i ptáky potěší nějaké pítko. Istockphoto.com

Hmyz, ale i ptáky potěší nějaké pítko. | Istockphoto.com

Na letním šeříku si vážně pochutnají. Istockphoto.com
Hluboké květy - to je něco pro opylovače. Istockphoto.com
I obyčejné květiny a plevel hmyz potěší. Istockphoto.com
Škvor patří k nejužitečnějším druhům hmyzu. Istockphoto.com
10
Fotogalerie

Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Anglický trávník a zahrady bez úkrytů hmyzu nesvědčí. Pomoci mu může každý. Přizpůsobte svůj pozemek tak, aby se tam líbilo vám i hmyzu. Dokonce i když máte jen balkon, můžete pomoci zachránit hmyz, a tím pádem i potravu pro nás, pro lidi.

80 procent rostlin se bez hmyzu nerozmnoží

Intenzivní zemědělství na straně jedné a touha po dokonalé zahradě s anglickým trávníkem na straně druhé vedou k tomu, že počet zástupců hmyzí říše dramaticky klesá. Podle posledních vědeckých studií může do sto let hmyz zcela vyhynout. Pro lidstvo by to mělo dalekosáhlé důsledky. Až 80 procent rostlinných druhů jsou totiž kvetoucí rostliny, které potřebují pravidelně opylovat, aby se mohly reprodukovat. Tuto práci převážně vykonává hmyz – včely, čmeláci, brouci, mouchy a motýli. A nejde jen o krásu kvetoucích květů, bez hmyzu bude lidstvo hladovět. Rýže, pšenice, kukuřice, ovoce, zelenina. Rostliny navíc poskytují potravu zvířatům, ať už jde o skot, drůbež či ryby.

Pomoci může každý

Proto je třeba nastoupený trend úbytku hmyzu rychle zvrátit, pomoci může podle odborníků každý, byť má jen malý balkon. Pokud máte zahradu, přizpůsobte její vzhled tomu, aby se u vás hmyz měl dobře. Pokud si myslíte, že přestanete sekat trávu a pozemek si budete muset nechat zarůst plevelem, jste na omylu. Hmyzu totiž neškodí jen intenzivní zemědělství, ale nemá se dobře ani na zanedbaných plochách. Nejlepší jsou zahrady alespoň částečně připomínající louku.

Udržované, ale ne přešlechtěné

Hmyzu určitě prospěje, když v některých nevyužívaných koutech necháte neposečenou trávu. Pod některými stromy nehrabejte listí a nechejte je tak. Hmyz potřebuje pít, takže mu uděláte radost, když na zahradě zbudujete malé jezírko. Určitě jej využijí i ptáci, kteří také v posledních horkých letech často trpí žízní. Pokud nemůžete zbudovat jezírko, nainstalujte na zahradu pítko, do něhož budete každý den pravidelně dolévat čistou vodu. Pohromou pro hmyz naopak jsou tak rozšířené bazény. Voda z nich se pít nedá, naopak se v nich hmyz často utopí.

Aby se hmyzu u vás na zahradě opravdu líbilo, musí mít potravu. Opylovači ocení, když bude na zahradě stále něco kvést. Abyste přilákali motýly, určitě nesmí chybět komule neboli letní šeřík. Do velmi teplých oblastí a do nádob se hodí také zploděr. Z trvalek působí na motýly doslova magnetickou silou především hvězdnice. Nezapomeňte ani na čmeláky, kteří opylují rostliny, do nichž včely nedosáhnou. Ti si pochutnají na nektaru z krokusů a narcisů, později pak milují aromatické bylinky, hluchavky, zvonky, ale i obyčejné pampelišky.

Zbudujte na zahradě hmyzí hotel

Domeček pro hmyz, nebo také hmyzí hotel, se v poslední době objevuje v mnoha zahradách a má mnoho podob. Jak už jsme psali výše, je to jen dobře a jakousi malou hmyzí ubikaci by na své zahradě mohl vytvořit každý.

Jde o dřevěnou, hliněnou, ale i betonovou či plastovou konstrukci vyplněnou různými druhy přírodního materiálu. Je dobré, když je výplň různorodá, protože tak přiláká různé druhy hmyzu. Naskládané přírodniny vytvoří různé chodbičky a skulinky, které jsou ideální pro úkryt, pobyt a další život hmyzu. Do takového domečku se hodí i navrtaná kulatina či sádrokarton, i zde může hmyz najít útočiště.

Až bude domek naplněný, je třeba ho zakrýt pletivem (používaným například do králíkárny). Pletivo ochrání nastěhované nájemníky, aby se nestali obědem pro nějakého opeřence. Jinak by si ptáci velmi rychle zvykli na snadný přísun potravy.

Jestli nechcete stavět na zahradě hotel, zavěste alespoň na větev nějakého stromu obrácený hliněný květináč, do něhož přivážete pár stonků slámy. Takový úkryt poslouží užitečným škvorům. 

Kdo hotel obydlí

V českých zahradách takový příbytek nejčastěji uvítají včely samotářky, čmeláci, některé druhy vos, motýli, pestřenky, zlatoočky, škvoři či slunéčka sedmitečná. Ač si to teď možná nemyslíte, všechny tyto druhy na zahradě chcete. Proč? Protože patří ke konzumentům škodlivého hmyzu (například mšic a dalších škůdců) a k velmi šikovným opylovačům, což ocení ovocné stromy a další květiny. První nájemníky můžete pozorovat velmi brzy. Zabydlené otvory tedy poznáme tak, že mají uzavřený, zavíčkovaný vchod.

Doporučujeme

Články odjinud