6
Fotogalerie

Esenciální oleje: vůně pro pohlazení a povzbuzení

Konec roku nabízí po náročných týdnech několik dnů volna, které přímo lákají k odpočinku. Udělají-li vám společnost bylinné esenciální oleje, budete se cítit jako znovuzrození nejen fyzicky, ale i psychicky.

Na leckoho působí krátké zimní dny bez slunka depresivně, sychravé počasí pak tento pocit ještě umocňuje.

Vylepšit si náladu a pohled na svět vám pomůže třeba příjemná koupel s přidáním přírodního bylinného oleje.

esence_1.jpg
Nechte se hýčkat přírodními výrobky

Výrobci aromaterapeutických přípravků nabízí velké množství druhů, takže je opravdu z čeho vybírat. Speciálně pro zimní období je určený například přípravek ‘Winter Time‘ od firmy Hanna Maria. 

Kromě směsi esenciálních olejů je v něm velký podíl oleje skořicového. Výborně se hodí pro zimní koupel, protože prohřívá tělo, dá se také použít k inhalaci v aromalampě.

Koupele jsou víc než příjemné

Aromaterapeutické koupelové oleje mají jednu velikou přednost: nejsou agresivní (všechny složky jsou přírodní) a nenarušují pokožku. Ve vodě netvoří pěnu, ale mléčnou emulzi vhodnou i pro citlivou a alergickou pleť.

Látky obsažené v přípravku se během koupele vstřebávají pokožkou, navíc při koupeli vdechujete vonné esence, čímž se jejich účinek násobí. Koupelové oleje z čistých přírodních produktů nejsou nejlevnější, na přípravu lázně vám však postačí několik kapek či čajová lžička z balení o obsahu sto nebo dvě stě mililitrů.

esence_2.jpg
Máte-li chvíli času navíc, dopřejte si relaxační lázeň, která neuškodí ani alergikům

Vůni si můžete vybrat z bohaté nabídky jehličnatých, květinových nebo ovocných aroma podle vkusu, případně podle účinku, který od přípravku očekáváte. Nemáte-li možnost využít koupele, stejný účinek vyvolají sprchovací oleje.

Několik kapek se vetře do vlhké pokožky a vzniklá emulze se nechá krátce působit. Používat vyšší než v návodu předepsané množství oleje je zbytečné – mycí ani terapeutické účinky se tak nezvýší.

Olejová vlasová kosmetika

Přípravky určené k ošetření vlasů (suchých či mastných) jsou určeny i k péči o pokožku hlavy, budou tedy účinkovat také proti tvorbě lupů či zánětům vlasové pokožky, způsobenými alergií na barvicí vlasové přípravky a podobně.

Jen malé upozornění: přírodní přípravky působí pomaleji než uměle vyráběné preparáty, proto se efekt dostaví později. Díky přírodním olejům však získáte vlasy zdravé, kvalitní a pružné. Tyto přípravky jsou k dostání pod obchodním názvem „vlasová kúra“.

esence_3.jpg
Vlasy jsou zvlášť v zimě vystaveny nepříznivým podmínkám, pamatujte s péčí i na ně

Rovněž oblíbené jsou mycí oleje na vlasy (opět suché či mastné), jež se hodí hlavně pro vlasy poškozené trvalou nebo barvením. V nabídce naleznete i vlasové balzámy, například s lupulinem proti odstranění lupů. Dále pak balzámy proti vypadávání vlasů a nadměrnému maštění. Použít můžete i vlasové tonikum ke konečné úpravě účesu.

Esenciální oleje v kosmetice

Vyjmenovat všechny druhy přípravků, jež se vyrábí v rámci aromaterapie, je téměř nemožné. Patří sem regenerační oleje (jejich hlavní složkou je aloe, avokádo či arnika, kokos nebo levandule či heřmánek), regenerační krémy či oční krémy (esence z růží).

Například francouzská firma Sanoflore nabízí přírodní kosmetiku z rostlin pěstovaných jedině ekologicky a zaručuje obsah přírodních látek v přípravcích víc jak devadesát pět procent. Zbylá procenta vás lekat nemusí, jde o přírodní konzervanty či emulgátory, bez nichž by žádný krém neměl správnou konzistenci a nevydržel by déle jak pár dnů.

esence_4.jpg
Nezapomínejte, že působení esenciálních olejů se má projevit nejen fyzicky, ale také psychicky: pro jednotlivé kúry si tedy rezervujte dostatek času

Ceny přírodních přípravků se pohybují od dvou set korun za sto mililitrů oleje až po částku jedenácti set korun za kosmetickou sadu přípravků proti stárnutí pleti. Pokud byste se chtěli o bylinné kosmetice dozvědět více, mohu vám doporučit stránky české firmy www.orginalatok.cz.

Mnohaletou tradici má i další česká firma – Salus. Vyrábí kompletní sortiment olejů masážních, inhalačních, regeneračních krémů, v nabídce jsou i sprchovací a koupelové oleje i květinové vody (www.salus.cz).

Zajděte si na masáž

Aromaterapeutickou masáž si můžete dopřát v některém z rehabilitačních center, bývají ve větších městech. Masér či masérka se vám budou věnovat nejméně hodinu při dílčí masáži, celková masáž pak trvá dvě hodiny – za ni zaplatíte kolem devíti set korun (záleží jak kde).

esence_5.jpg
Aby masáž opravdu prospěla, musí vám ji provést odborník; zjistěte si proto, jaké vzdělání ve svém oboru vyhlédnutý masér má

Hodina masáže hrudníku a zad by vyšla asi na pět set korun, můžete absolvovat i kompletní aromaterapeutickou masáž chodidel (trvající také hodinu), za niž zaplatíte kolem čtyř set korun. Říká se, že chodidla mapují všechny vnitřní i vnější orgány těla, tedy byste po jejich masáži měli cítit znatelnou úlevu.

Domácí vůně k inhalaci a koupelím

  • Anýz – účinný proti křečím, kašli a zánětům horních cest dýchacích;
  • Bazalka – proti nervozitě, bolestem hlavy a žaludečním potížím;
  • Borovice – pomáhá při rýmě a nachlazení, pročišťuje vzduch;

esence_borovice.jpg
Vůně borovice je dost intenzivní, esenciální olej dávkujte po kapkách

  • Máta – mírní bolesti hlavy a nachlazení;
  • Mateřídouška – posiluje imunitu, mírní únavu, vhodná do koupelí při revmatických potížích;
  • Modřín – při nachlazení uvolňuje zahlenění, vhodný při bronchitidě a revmatu;
  • Rozmarýna – povzbuzuje organismus, pomáhá při nachlazení, vhodná i k masážím svalů po únavě;
  • Tymián – k inhalacím při rýmě a zánětech dutin, povzbuzuje trávení, vhodný k masážím;

Placebo efekt?

Aromaterapii používá lidstvo víc jak pět tisíc let ke své spokojenosti. Najdou se ale vědci, kteří na základě jednoho průzkumu zavrhnou veškeré tisícileté zkušenosti a sdělí nám, že nic takového jako ozdravné účinky bylinných olejů neexistují. Je prý to metoda příjemná, ale neúčinná, fungující jako placebo, a tudíž zbytečná.

Nevím jak vy, ale já se tímhle přesvědčit nenechám. Bylinky a byliny provází lidstvo od úsvitu věků a jejich vůně může oslovit i nás a zpříjemnit nám chvíle odpočinku.

Doporučujeme

Články odjinud