6
Fotogalerie

Zahrada v zimě: pořiďte jí mrazuodolné dekorace

Chcete mít vánočně vyzdobenou zahradu? Poradíme vám, jak si vybrat zimní dekorace, kterým nebude vadit ani zima, ani mráz a jež zaručeně navodí kouzelnou atmosféru.

Podlehli jste lákadlům zimních aranžmá z titulních stran časopisů a toužíte mít stejně tak úžasně vyzdobený vstup do domu i zahradu? Určitě se vám to povede – a nepotřebujete k tomu ani speciální dekoratérské nadání. Stačí si jen správně vybrat z nabídky trhu. Ne všechny dekorace totiž mají potřebné vlastnosti, aby naši vlhkou českou zimu přestály v plné kráse.

1.jpg
Před umístěním dekorace do venkovního prostředí si ujasněte, zda je pro toto prostředí skutečně určena

Vlhko a mráz: dva největší nepřátelé

Tato dvojice dokáže většině dekorací ubrat na kráse či funkčnosti. První mívá na svědomí plesnivění přírodních materiálů, jako jsou sláma, lýko a sušené rostliny, či rezivění železa. Také je prvotní příčinou popraskání porézních nebo výrazně strukturovaných materiálů. 

Mezi ně patří například některé druhy keramiky a kamene (pískovec) nebo nádoby z pevných materiálů, pokud v nich zůstane větší množství vody či sněhu. Když nastoupí mráz, promění je v led, jenž má jak známo rozpínavé „chutě“, takže materiál popraská.  

2.jpg
Andílkovi od výtvarníka Jana Bambuse zima nevadí, i když střechu nad hlavou uvítá 

I materiál pod povrchovou úpravou pracuje následkem střídání teplot a vlhkosti. Rozpíná se a smršťuje, kdežto glazura či nepružný lak na tyto změny reagují minimálně. Rozdílné pnutí má za následek jejich popraskání, někdy i odlupování.

Při poklesu teploty pod bod mrazu křehne a popraská plast vyráběný vstřikováním. Chcete-li těmto nepříjemnostem, kazícím radost ze sváteční atmosféry, předejít, vybírejte a umisťujte dekorace tak, aby přestály zimu bez větší újmy.

Jak si s mrazem poradí ten který materiál? 

Keramika, kov, sklo, kámen, dřevo, pryskyřice a plast jsou materiály, s nimiž se při výběru zimních dekorací setkáte. Skutečnost, že se hodí ven, však ještě nezaručí jejich naprostou odolnost. Na keramických a plastových nádobách bývá označení odolnosti už od výrobce. Může jít o piktogram sněhové vločky, vyznačení rozsahu teplot, kterým materiál odolá, nebo o cizojazyčné označení například frost resistant. 

Mnohdy toto doporučení chybí a u sezonních dekorací ho nejspíš nenajdete vůbec. V tom případě máte dvě možnosti: důvěřovat fundovanosti prodávajícího nebo se raději spolehnout na dané fyzikální vlastnosti materiálů. 

Není keramika jako keramika 

Keramika, jež snese pobyt v exponovaném venkovním prostředí, se označuje jako mrazuvzdorná. Jestli takové vlastnosti vámi vybraná dekorace má či ne, pouhým pohledem nepoznáte. Nejjistější je proto nákup přímo od výrobce.

Nejodolnějším druhem, určeným pro nejširší venkovní použití, je kamenina. Je nepórezní, tudíž minimálně nasákavá. Odolná neglazovaná keramika v podobě různých svícnů a vánočně laděných dekorací zkrášlí krytou terasu nebo vstup do domu, kde bude chráněna před deštěm. 

3.jpg
Keramickým lucernám od Martina Dudka nešvary počasí neublíží

Křehké sklo  

Sklo žádná vlhkost ani mráz neporuší, vyjma nádob s vodou. Skleněné krápníky klidně zavěste před okna nebo na stromy. Aby nedošly k úhoně, umístěte je dostatečně daleko od sebe a od jakýchkoli tvrdých materiálů. Při silnějším větru by se mohly nárazem rozbít.  

Kovaní otužilci

Na korozi vyzrajete pozinkovaným plechem. Reznout ale mohou sváry nebo místa, kde byl zinkový povrch narušen, například okolo dodatečně vyvrtaných otvorů. Práškově lakovaný plech si s výkyvy teploty poradí. Polyuretanový lak a nátěr zase vydrží víc díky své pružnosti.

4.jpg
Pozinkovaný obal na květináč Beta z IKEA poslouží živým rostlinám stejně dobře jako aranžmá z řezaných větví jehličnanů a suchých přírodnin

Umělé pryskyřice a plast 

Pryskyřice jsou nenasákavé, dobře odolávají mrazu, záleží ale na složení a na způsobu výroby, proto dbejte pokynů výrobce. Nejčastěji se s tímto poměrně novým materiálem setkáte v podobě různých sošek a fontánek. V jezírkách tyto dekorace přes zimu nenechávejte, mohl by je tu poničit tlak ledu.  

Plast se ke sváteční výzdobě zahrady příliš nehodí, jestli na něm ovšem trváte, volte nádoby a dekorace vyráběné technologií rotačního tváření. U obou materiálů se navíc při výrobě používají UV stabilizátory, zvyšující jejich životnost. 

Dekorace s patinou

Méně riskantní volbou jsou dekorace, jež působí jako letité. Jejich uměle vytvořený starý vzhled jim dodá spolu s nevlídným počasím na autentičnosti, přesto i ony si zaslouží vhodnou ochranu před nechtěnou destrukcí.

6.jpg
Anděl od výtvarnice A. Kubínové se s rezavými křídly už narodil. Na krytém místě přinese do vánoční nálady trochu nostalgie

Přirozená krása přírodních materiálů

Ozdoby a dekorační nádoby vyrobené ze dřeva a dalších přírodních materiálů působí v exteriéru velmi přirozeným dojmem. Dřevo jako takzvaný teplý materiál vyvolává i za mrazivého počasí atmosféru útulnosti. 

Aby tomu tak bylo po celou zimu a nejlépe i v příštích letech, musí se chránit před vlhkem. Pro přírodní dekorace je nejvhodnější voskování a olejování, pro barvené pak lazury s penetračními účinky nebo opět polyuretanové nátěry a laky.

Ozdůbky z měkkého dřeva, slámy, lýka či juty zůstanou krásné, dopřejete-li jim střechu nad hlavou. Dekorace z tvrdého dřeva mohou být umístěny volně v zahradě, ideální je usazení na kamenný nebo betonový podstavec, zabraňující vzlínání vlhkosti ze země. 

5.jpg
Jednoduchá dekorace z azalky zavěšené v přírodní tašce

Proutí a výhony révy, z nichž se v posledních letech s oblibou vytvářejí dekorace v podobě koulí, jehlanů a mnohých dalších tvarů, nápor zimního počasí ustojí. Jen těžký mokrý sníh by mohl slabší proutky polámat a silný vítr lehké dekorace odnést a poškodit. Pokud je ale dostatečně upevníte, vydrží a na jaře bude postačovat, když je necháte pozvolna usušit na sluníčku.

Doporučujeme

Články odjinud