5
Fotogalerie

Slepice na zahradě? Jsou plemena, která nehrabou

Přemýšlíte nad pořízením nového chovného hejna slepic, ale bojíte se, že vám jeho členové zdevastují zahradu? Nemusí to být tak úplně pravda, jestliže si pořídíte některá zajímavá čistokrevná plemena.

Prakticky to známe skoro všichni, kdo jsme někdy chovali slepice. Nekonečné hrabání jim v obecném povědomí na oblibě příliš nepřidalo, proto je vhodné se zmínit i o tom, že ne všechny slepice jsou takové ničitelky.

slepice_1.jpgslepice_2.jpg
Kohout plemene brahmánky, černého kolumbijského zbarvení, je impozantní svou výškou • Pro faverolky lososovité je charakteristický vous

Poznávací znamení: rousy na nohou

Je jasné, že pokud mají slepice nohy, budou hrabat stále, však se také jedná o hrabavou drůbež. Výjimkou jsou ovšem plemena, která mají rousy na běhácích. To jim zabraňuje v přílišném hrabání a tím pádem i ničení vysazených rostlin.

slepice_4.jpgslepice_5.jpg
Slepička plemene brahmánky (hnědé zbarvení) je dobrou kvočnou • Kohout plemene maransky příliš nelétá

Takovýchto plemen existuje poměrně velké množství, a tak si můžete vybírat nejen podle jejich vzhledu, ale i podle velikosti, výše snášky nebo barvy vajec. K těm menším patří rousné zakrslé, zdrobnělé kočinky nebo stále oblíbené hedvábničky, které vypadají, jako by ani neměly peří. Díky své hmotnosti nespotřebují mnoho krmiva.

slepice_3.jpg
Možnou alternativou za slepice mohou být i krůty, například divoké bíle lemované 

Naopak impozantně působí plemena těžká a plemena s kombinovanou užitkovostí, například brahmánky, kočinky, faverolky nebo populární maransky, snášející vajíčka v barvě hnědočokoládové. Ať už se rozhodnete jakkoliv, slepice v zahradě vám starosti už nezpůsobí.

Foto: Shutterstock, Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud