7
Fotogalerie

Fotonávod: jak si zajistit co nejlepší úrodu melounů

Melouny jsou poměrně málo pěstovanou zeleninou, navíc kvalitní sadbu nelze snadno získat. Jejich sazenice si proto naroubujte sami. Tuto praktickou zkušenost potom můžete zúročit například i při roubování okurek.

Proč se do roubování melounů vůbec pouštět? Takto upravené rostliny jsou odolnější k mnoha pěstitelským přehmatům a půdním i klimatickým podmínkám (pěkné a chutné melouny můžete sklízet i ve vyšší nadmořské výšce). Také jejich úrodnost je vyšší.

Podmínkou je, abyste měli osivo podnože (například 'Sprinter F1', 'Atlas F1' nebo tykev fíkolistou) a melounů (odrůdy vodní i cukrové). Pro vyzkoušení melounů a pěstitelské seznámení se s nimi jsou vhodné odrůdy typu 'Sugar Baby', které jsou rané, a tudíž ne tak náročné.

melouny_1.jpg melouny_2.jpg
Přesazeným podnožím dopřejte výživný substrát • Olověná páska vyžaduje vyšší zručnost a praxi při roubování

Způsobů, jak roubovat melouny, okurky a jiné tykvovité zeleniny, je hned několik. Mně se nejvíce osvědčila následující metoda, kterou jistě zvládne i začínající pěstitel.

Co potřebujete

Bez čeho se neobejdete? Připravte si sazenice melounů, sazenice podnoží, roubovací olověné pásky nebo klipsy, špejle, skalpel nebo žiletku, případně nůž (nejlépe roubovací) a mikrotenové sáčky.

melouny_3.jpg
Ze středu podnože odstraňte vyrůstající výhon

Jestliže máte podnože vyseté v multiplatu, přesaďte je před roubováním (můžete ale i po něm) do větších květináčů a důkladně zalijte. Nejlépe se roubují dvojice rostlin, které jsou přibližně stejně silné – lépe pak srůstají.

Podnožím odstraňte nové vyrůstající pravé listy a ponechte jen děložní. Sazenice melounů si připravte v takové velikosti, aby měly již vyvinutý pravý list. Odřízněte je asi jeden centimetr pod děložními listy a spodní část seřízněte po obou protilehlých stranách do tvaru jakéhosi klínku.

melouny_4.jpg
Během roubování udržujte ostří nože v čistotě

Poté proveďte do středu děložních listů podnože zářez hluboký tak, jako jsou seříznuté plochy sazenice melounu. Opatrně vsuňte roub mezi děložní listy podnože tak, aby byly části co nejvíce navzájem kryté, a upevněte je pomocí klipsu nebo roubovací olověné pásky.

melouny_5.jpg
S odebraným roubem melounu zacházejte opatrně, je křehký

Pokud jsou roubovanci nestabilní a překlánějí se, poskytněte jim oporu. Tou mohou být například špejle, jež se dobře dají umístit do prostoru v klipsu.

Po roubování rostliny pomlžte rostřikovačem, zvýšíte tak vzdušnou vlhkost. Umístěte je na světlé místo pod mikrotenový sáček, pozor však na prudké jarní slunce! Mohlo by se stát, že se roubovanci uvaří.

melouny_6.jpg
Takto vypadá správně naroubovaná sazenice

Po zhruba deseti dnech sundejte z rostlin sáček a pomalu je začněte otužovat. Vadnou-li, je nutné je pod sáčkem ještě ponechat, aby dobře srostly. Jakmile se tak stane, můžete přistoupit k samotné výsadbě.

melouny_7.jpg
Takto připravené roubovance přikryjte igelitovou fólií

Melounům vyberte dobře vyhnojený slunný záhon nebo je umístěte do skleníku či fóliovníku. Pozor však na přízemní mrazíky, nastanou-li, rostlinky se snadno spálí a následně mohou zahynout.

Doporučujeme

Články odjinud