5
Fotogalerie

Pěstování orchidejí: Ludisia, trochu jiná orchidej

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Jak pěstovat Ludisii

Pavla Němcová: Ráda bych se optala na pěstování a nároky orchideje Ludisia Jade Velvet. Dostala jsem ji kvetoucí, nyní již pomaloučku odkvétá. Nikde na internetu jsem nenašla podmínky pěstování.

Ludisia_b.JPG
Foto: Pavla Němcová 

Odpověď: Ludisie (starší, ale stále používaný název Haemaria) se vzhledem i nároky podobá spíše než orchidejím sukulentům. Proto i její pěstování je velmi jednoduché, téměř totožné s péčí o běžné pokojové rostliny. Někteří pěstitelé ji řadí do skupiny takzvaných orchidejí-drahokamů (Jewel Orchids). Proč?

Podívejte se pozorně na zelené listy této krasavice. Na rozdíl od obvykle fádních listů většiny orchidejí se Ludisia pyšní sametovými, sytě zelenými až hnědočervenými listy s atraktivním žilkováním různých barev od měděně červené až po zlatou, které se pod slunečními paprsky blýskají jako diamanty.

Květní stvol nese několik desítek drobných bílých květů, jež nezapřou svou podobnost s květy klasických orchidejí. Nezaujmou vás ale ani tak vzhledem jako sladkou a silnou vůní. Ludisie kvetou velmi ochotně, obvykle v zimním období. Po odkvětu můžete bez obav celý květní stvol odstřihnout.

Ludisia_c.JPG
Foto: Pavla Němcová 

To nejpodstatnější při pěstování drtivé většiny běžných orchidejí, totiž vzdušný, prosychavý kůrový substrát, u ludisie rozhodně neplatí. Bude se jí dařit ve směsi běžné květinové zeminy a rašeliny s přídavkem menšího množství jemně drcené kůry.

Substrát by měl být stále mírně vlhký. I kratší období sucha ale orchidej zvládne bez větší úhony. Stejně jako sukulenty v takovém případě zahájí úsporná opatření: stočí či shodí listy a začne čerpat se zásob svého dužnatého těla. Po zalití pak opět ožije.

Pro zálivku dejte vždy přednost měkké dešťové vodě. Po odkvětu, tedy v jarním období, můžete rostlinku mírně přihnojit stejně jako ostatní orchideje. Vzpřímené dužnaté výhonky mladších rostlin se s prodlužující délkou stanou plazivými a velmi snadno koření.

Ludisia_3.jpgLudisia_2.jpgLudisia_1.jpg
Foto: Profimedia 

Proto je pro ludisii ideální dobře odvodněná mělká, široká miska. Chcete-li bohatě rozrostlou orchidej rozmnožit, není nic snadnějšího. Na výběr máte dokonce dvě možnosti – prosté rozdělení trsu nebo odříznutí řízku z plazivého, již zakořeněného stonku.

Světelné nároky ludisie jsou podobné nárokům ostatních orchidejí. Nesnáší sluneční úpal a poroste i na stinném stanovišti. Dopřejete-li jí ale dostatek rozptýleného slunečního světla, její atraktivní zelené listy se zbarví daleko výrazněji. Daří se jí při běžných pokojových teplotách.

Optimální světlo, teplo i výživa jsou tedy prakticky stejné jako u nenáročných pokojových orchidejí – Phalaenopsisů. Přečtěte si návod k jejich pěstování. A bonus navíc? Žádná starost s přelitím či suchým vzduchem – to vše Ludisia zvládá bez problémů. Máte krásnou rostlinu, jež se dobře množí, daří se jí v suchu i vlhku, ve stínu i na světle. Co si přát víc?

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud