Jak pěstovat ibišek syrský?

Na kvetoucí keře je druhá polovina léta, kdy kvete i ibišek syrský, skoupá, takže o to více oceníte druhy, které vám v tomto období bohatě a zajímavě pokvetou. Zkuste si do zahrady vysadit ibišek syrský a propadnete jeho kouzlu.

Růže z východu

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) má domov v dálných krajích východní Asie – v Sýrii, Číně, Indii a také v zemích Středního východu. Hojně se pak pěstoval v Egyptě, odkud si přinesl jméno: „kmotrem“ je mu posvátný egyptský pták ibis, jehož jméno zní v originále hib (v řečtině ibis). Oblíben byl pro velké květy (obvykle v průměru dosahují sedmi až dvanácti centimetrů) v mnoha barvách a odstínech bílé, růžové, modré i červené.  

ibisek syrsky_1.jpg
Barevná proměnlivost květů v různém stadiu na jednom keři ibišku syrského, v pozadí růžové floxy 

Evropské způsoby

Od šestnáctého století se ibišky pěstují také v Evropě, přičemž zpočátku byly k vidění spíš v jižních zemích. Například ve francouzských zahradách se uplatnily jako solitérní keře a byly i vysazovány do smíšených menších skupin různě barevně laděných.

Ještě dnes jsou v zámeckých zahradách k vidění ibišky v stříhaných živých plotech či tvarované do pyramidy, pěkně pak vypadají i roubovanci na kmínku.  

Váháte, zda si ibišek syrský vysadit?

Z více jak tří stovek druhů ibišků je pro naše podmínky právě tento druh (ibišek syrský) nejvhodnější. Není nijak náročný na ošetřování, starší keře jsou opravdu zimovzdorné.  

Třebaže v domovině dorůstá výšky kolem šesti metrů, u nás není vyšší než tři metry, proto se hodí i do menších zahrad. Kvete pravidelně a neúnavně každým rokem od července do září, a pokud se počasí vydaří, tak ještě déle.  

Slunce a chráněná poloha

Pro zdárný růst potřebuje ibišek slunné místo – je to dáno jeho původem. Ve stínu se z něj stane řídký keř kvetoucí málo vybarvenými, drobnějšími květy, jejichž počet nebude nijak oslňující.

Místo na větru ibišku také neprospěje, zvláště špatně snáší stálý studený tah spolu s těžkou a přemokřenou půdou. Z nevzhledného ibišku rozhodně mít radost nebudete, dopřejte mu proto živnou a propustnou zeminu na chráněném místě s plným sluncem.  

Ibisek syrsky_7.jpg
Na plném slunci ještě více vynikne sněhobílá barva květů ibišku. Víte, že se tyto okvětní plátky dají používat do ovocných či zeleninových salátů?  

Čím starší, tím je ibišek odolnější

Jaro je nejvhodnější dobou pro výsadbu ibišků v bezlistém stavu. Musím vás upozornit na jednu jeho zvláštnost, která zmátla leckterého nového pěstitele: keř raší hodně pozdě, takže můžete nabýt dojmu, že se neujal (u starších pak, že vymrzl) a zlikvidujete ho. Mějte s ním trpělivost, do konce května zaručeně obrazí.  

Mladým keřům alespoň první tři roky po výsadbě dopřejte zimní kryt z kompostu a chvojí (nebo jiného organického materiálu) a chraňte je před prudkým zimním sluncem zastíněním. První dva tři roky rostou ibišky poměrně pomalu, později mají přírůstky asi třicet centimetrů.  

Nevyžadují každoroční řez, i když ho dobře snášejí, stačí po třech letech keře prosvětlit a omladit. Zjara odstraňte poškozené nebo suché větve, a pokud by ibišek přece jen v tuhé zimě namrzl, seřízněte větve až do zdravého dřeva.

Radikální řez se pak doporučuje u starých keřů s dlouhými větvemi, jež přestaly růst a málo kvetou. Vhodnou dobou pro tento zákrok je léto, ibišek kvete totiž na nových letorostech.  

Ibisek syrsky_2.jpg
Odkvetlá květenství ibišku nemají příliš okrasnou hodnotu, tobolky lze však při troše fantazie použít do suchých aranžmá 

Mladé ibišky si raději kupte

Máte-li neodolatelnou touhu si vypěstovat vlastní keře, pak raději z letních řízků, jež necháte zakořenit a zjara přesadíte. Ibišky ze semen se vám mohou na zahradě objevit také, ale hodí se spíš jako podnož pro roubované kmenové keře. Semenáče nebývají tak kvalitní – velikost a vybarvení květů nemusí splnit vaše očekávání.  

Ibisek syrsky_3.jpg
Z „vlasatých“ semen vám vyrostou podnože pro ibišky roubované, vhodné pro pěstování na kmínku v nádobách 

Mobilní Syřan

V zahradnických centrech koupíte ibišky roubované na kmínku asi metr vysokém. Budou se v okrasném (alespoň padesátilitrovém) květníku dobře vyjímat na terase či balkonu. Jsou však choulostivější a potřebují na zimu přestěhovat do nemrznoucích prostor.

U těchto tvarů se provádí zjara každoroční zpětný řez, kterým se koruna tvaruje a zahušťuje, takže stromek bohatěji kvete. Stejně tak se řežou i keřové ibišky pěstované v nádobách.  

Ach, ty barvy!

Pro milovníky květů jednobarevných i dvoubarevných mají ibišky co nabídnout. Vyberte si barvu, jež bude nejvíc slušet vaší zahradě:

  • Bílá – nejčastěji pěstovaná odrůda ‘Red Heart’ vás překvapí velkými jednoduchými květy se zářivě karmínovým středem, stejně vybarvený je ibišek ‘China Chiffon’ s poloplnými velkými květy, ‘Diana’s velkými sněhobílými, mírně zvlněnými květy se uplatní jako nádobová rostlina na terasu, kultivar ‘Monstrosus’ zaujme sněhobílým jednoduchým květem s tmavým středem a růžovou kresbou na okrajích plátků. Čistě a zářivě bílé jsou poloplné květy odrůdy‘William R. Smith’.
  • Červená – načervenalý květ se středovou karmínovou skvrnou je typický pro odrůdu ‘Woodbridge’, ‘Duc de Brabant’ zazáří sytě červenými květy, zatímco barva plnokvěté odrůdy ‘Ardens’ přechází z červené barvy do fialové.
  • Modrá a fialová – jednoduchý květ s tmavým purpurovým středem je znakem odrůdy ‘Blue Bird’, nejmodřejší je ‘Marina’, ale plnokvětý ibišek ‘Boule de Feu’ by vás mohl očarovat tmavě zeleným olistěním a sytě fialovou barvou květu.
  • Růžová – odrůda ‘Hamabo’se pyšní jednoduchým bíle růžovým květem s červeným středem, výrazný ‘Pink Giant’ je jednobarevný a ‘Purple Rufless’ má barvu tmavě růžovou na zvlněných květních plátcích.

Doporučujeme

Články odjinud