8
Fotogalerie

Tilandsie, téměř neznámé exotické krásky v našich interiérech

Představujte si se mnou: v bytě pěstovaná rostlina, jež není usazená v zemině ani v hydroponické nádobě, přesto roste. Kde? Může viset třeba z půdního trámu nebo být přidělaná ke dřevu či kůře. Není to sen, ale tilandsie.

Tilandsie (Tillandsia) je zástupcem broméliovitých rostlin. Tvoří rozsáhlou rodinu většinou drobných druhů, jichž je v současné době známo na 550. Jejím původem jsou teplé oblasti Ameriky.

tilandsie1.jpg
Tilandsie se obejdou bez květináče

Tilandsie někdy nazýváme jako vzdušné rostliny, neboť jejich kořeny ve většině případů slouží jenom pro uchycení se na stromech nebo skalách. Jsou jako drátky, mají neuvěřitelou pevnost v tahu.

Kouzlo trichomů

Rostlinky veškeré živiny sbírají ze vzdušné vlhkosti. Lze je objevit jak v deštných pralesech, tak i pouštních oblastech, od výšky hladiny moře až do horských pásem. Řadíme je mezi epifytní rostliny.

Vzdušnou vlhkost a živiny absorbují tilandsie pomocí malinkatých šupinek na listech (takzvané trichomy). Množství těchto šupinek dává rostlinkám charakteristické zbarvení – od běžného zeleného až po stříbrné nebo šedé. Existují dosti podstatné rozdíly ve velikosti, tvaru, povrchu i barvě.

tilandsie_vlasky.jpg
Rostlina může vypadat jako dlouhé vlasy

Tilandsie doma v pokoji? Proč ne!

Z pěstování tilandsií nemusíte mít obavu. Jedná se o nenáročné rostliny, nicméně přesto “jiné”, proto se pečlivěji zaměřím na jejich požadavky. Ať už bude tilandsie bydlet s vámi doma nebo v kanceláři, najděte jí světlé místo – jen tak se jí povede dobře. Idelání je světlo rozptýlené, a sice u jižního, východního nebo západního okna.

Světla musí být dostatek

Tilandsie bývají také často umísťovány do proskleného terária s umělým osvětlením. Ve všech případech doporučuji měnit jejich umístění a rostlinky prostřídat, třeba jednou za měsíc.

tilandsie2.jpg
Tilandsie lze přidělat k téměř jakémukoli podkladu

Řada tilandsií roste bez problému i na místech, kde je přímé sluneční světlo a docela vysoké teploty, ale potom počítejte s tím, že samotné pětování bude náročnější na správné dávkování vody.

Není voda jako voda

Aby byly tilandsie zdravé a dobře se jim dařilo, potřebují vodu. Ideálně dešťovou, náhradním řešením ale může být i balená pitná voda nebo destilovaná s kapkou hnojiva (destilovaná voda neobsahuje totiž žádné minerály, a proto není úplně čistá vhodná).

Rostliny zalévejte rosením, a to dvakrát až čtyřikrát týdně. Pokud je máte ve vlhčím prostředí, přísun vody omezte. Naopak v případě horkých dnů, teplého umístění nebo přímého slunečního záření byste měli rosit častěji. Obecně platí, že měkčí rostliny se zelenými listy vyžadují vodu o trochu častěji než ty, které mají listy šedé nebo stříbrné.

tilandsie_volne.jpg
Při nákupu tilandsií si můžete vybrat: dáte přednost rostlinám volným...

Tilandsie milují větrání

Umístěte tilandsie na dobře větrané místo: proudění mají rády, vyžadují čerstvý vzduch. Pohyb vzduchu pomáhá vyvarovat se nemocem z přemokření.

Hnojivo jen bez mědi

Tilandsie můžete jednou za měsích hnojit, ale s opatrností. Vzhledem k tomu, že výživu si zachytávají za šupinky na listech, jsou docela citlivé na přehnojení.

tilandsie_na kure.jpg
... nebo rostlinám už připevněným ke kůře?

Vyberte proto hnojivo, které obsahuje minimum mědi. Pro bromélie je měd jedovatá. Doporučuji kapalná hnojiva v poměru NPK 10:5:5 a maximálně čtvrtinovou koncentraci oproti běžné. Hnojení není nezbytné pro přežití rostliny, ale pomůže jí v růstu.

S teplotou nebývá problém

V teplotě obvykle není problém. Tilandsie snáší (ba dokonce mají rády) široký rozsah teplot v průběhu dne a noci. Jsou velmi tolerantní. Některé druhy bez problému vydrží dočasně teploty blízké mrazu.

Nicméně, nevystavujte je teplotám pod dvanáct stupňů Celsia. Pokud tedy v noci teploty ještě moc neklesají, budou rostliny spokojeny i na balkoně.

Když tilandsie vykvete

Tilandsie vytváří celou řadu květů různých barev od světle žluté přes oranžovou, červenou, fialovou až po modrou. Některé kvetou velmi krátce, třeba jenom jeden den, jiné i několik týdnů. Po odkvětu, podobně jako ostatní broméliovité rostlinky, již znovu nekvetou a naopak vytváří nové odnože.

tilandsie_kvet.jpg
Některé květy jsou díky svým barvám nepřehlédnutelné

Množení i v domácích podmínkách

Tilandsie se množí pomocí odnoží nebo semen. Odnožují přímo ze základu mateřské rostliny nebo mezi jejími listy. Mladé výhonky oddělte od mateřské rostliny, když vyrostou přibližně do poloviny její velikosti.

Reprodukce pomocí semen je velmi pomalá, ale přesto docela častá. Proč? Lze takto relativně jednoduše napěstovat velké množství potomků. Rostou však velmi pomalu, dospělé velikosti dosáhnou až za několik let.

tilandsie_strom.jpg
Kmen stromu umístěný v obývacím pokoji zahalte do "obleku" z tilandsií a orchidejí

Tři podmínky zdárného růstu

Shrňme si ta nejdůležitější pravidla pěstování tilandsií, jejichž pravidelným dodržováním zajistíte kvalitní vývoj rostlin:

  • dostatek světla, ale ne přímé slunce;
  • dobrá cirkulace vzduchu;
  • rosení měkkou vodou.

Tilandsie v roli exotické dekorace interiéru

Tilandsie pěstované v bytě můžete umístit na zajímavý podklad, například na kámen, kůru, kousek větve nebo pěkného dřeva. Kromě měděných drátků, jež jsou pro rostlinu jedovaté, lze k jejímu přidělání k podkladu použít témeř cokoliv.

tilandsie_dekorace.jpg
Skutečně netradiční aranžmá zhotovíte velmi snadno

Někdo tilandsie rovnou přilepuje tavnou pistolí, ale pozor – na úplně nejnižší teplotu, jinak byste je spálili! Pečlivě také zkontrolujte, zda se na vámi vytvořené dekoraci nezachytává voda. Rostlinka by v tom případě trpěla: potřebuje sice čerstvou vodu, ale nesmí v ní stát.

Tilandsie si vaši pozornost rozhodně zaslouží. Nevyžadují nic složitého a jsou relativně tolerantní k pěstitelským chybám. Zkuste je, třeba si je oblíbíte. Anebo vás zaujmou coby tip na netradiční dáreček pro někoho vám blízkého.


Doporučujeme

Články odjinud