Anthurium - toulitka

Anthurium - toulitka

Caladium - kaládium

Caladium - kaládium

Clivia - klivie

Clivia - klivie

Croton - kroton

Croton - kroton

Cyclamen - brambořík

Cyclamen - brambořík

Euphorbium - trnová koruna

Euphorbium - trnová koruna

Hyacinth - hyacint

Hyacinth - hyacint

Muscari - modřenec

Muscari - modřenec

Pachypodium - sukulent

Pachypodium - sukulent

Philodendron - filodendron

Philodendron - filodendron

Primula - petrklíč

Primula - petrklíč

Sanseviera - tenura, tchýnin jazyk

Sanseviera - tenura, tchýnin jazyk

Dieffenbachia - difenbachie

Dieffenbachia - difenbachie

Tulipa - tulipán

Tulipa - tulipán

Crocus - krokusy

Crocus - krokusy

Caladium - kaládium
Clivia - klivie
Croton - kroton
Cyclamen - brambořík
15
Fotogalerie

Jedovaté pokojové rostliny: Jsou nebezpečné pro děti i pro kočky

Pokojové rostliny nejsou samy o sobě nebezpečné, nicméně šťáva z rostliny, květy či plody mohou způsobit vážné zdravotní problémy a dokonce i smrt. Jedovaté pokojové rostliny jsou hrozbou nejen pro osoby, které s nimi manipulují, ale především pro děti a domácí zvířata.

Jaké problémy mohou jedovaté pokojovky způsobit?

Zejména děti rády ochutnávají lákavé plody a leckdy utrhnou květ či list. Pokud však doma máte jedovaté pokojové rostliny, hrozí dětem velké nebezpečí otravy. Jsou to zejména otoky jazyka, úst a sliznic, zvracení, průjem, náhlé a zvýšené pocení, horečka. V případě podráždění kůže nebo očí to mohou být svědění, zarudnutí, otoky, vyrážky a záněty.

K poranění může dojít i v kontaktu s ostrými listy či trny a k otravě látkami, které rostliny obsahují – alkaloidy, silice, hořčiny, glykosidy. Všechny příznaky se ovšem týkají i pěstitelů, kteří potřebují občas omýt listy či květinu přesadit.

Ani domácí zvířata nejsou v bezpečí, především kočky lákají mladé výhonky a listy, ale ochutnat některou z pokojovek mohou i volně pobíhající králíci či křečci. Co se týče plodů, ty jsou nebezpečné pro papoušky, kanárky či andulky.

Filodendron je toxický pro lidi i zvířata

Filodendrony a Monstery patří mezi nejpopulárnější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné. Avšak tyto rostliny obsahují nerozpustné krystaly šťavelanu vápenatého, které mají potenciálně toxické vlastnosti. Na lidi ale mají tyto krystaly pouze mírný účinek – mohou podráždit pokožku, způsobit mírný otok jazyka nebo rtů. Mnohem nebezpečnější jsou ale pro zvířata, kterým zvyšují slinění, způsobují otok, zvracení, křeče a potíže s polykáním potravy.

Hippeastrum – pozor na záměnu cibule!

Hvězdník hybridní (Hippeastrum x hortorum) a amarylka krásná (Amaryllis belladonna) jsou dva různé druhy z čeledi amarylkovitých. Důvody časté záměny jsou hlavně stejně velká cibule, dlouhý stonek a podobné květy. Pravá amarylka kvete v pozdním létě až na podzim, ale hvězdník kvete na jaře (leden–duben). Hvězdník obsahuje toxický alkaloid lykorin, kterého je nejvíce v cibuli. Způsobuje podráždění kůže, průjmy, zvracení, zvýšené pocení. Proto dejte pozor při uschovávání cibulí! Dbejte na jejich dobré označení a uskladnění, aby nedošlo k záměně s kuchyňskou cibulí.

Caladium přesazujte v rukavicích

Jako pokojová rostlina se často pěstuje kaládium dvoubarevné (C. bicolor), které je zajímavé svojí kresbou pěkně tvarovaných a vybarvených listů. Při přesazování této rostliny buďte opatrní, obsahuje vápenaté oxaláty a asparagin. Toxické látky mohou způsobit podráždění pokožky. Požití listů způsobuje otok sliznic, jazyka, rtů i hrdla, zhoršuje se dýchání, řeč a nastává smrt.

Pokud dojde k náhodné konzumaci ve větším množství, otrava bývá (zejména u zvířat) fatální. Při podráždění pokožky z kontaktu s touto rostlinou je důležité si důkladně umýt postiženou část těla a co nejdříve navštívit lékaře.

Kala – jed v každé kapce vody

Listy, květy a hlízy kaly jsou pro lidi a zvířata jedovaté. Při jejich požití mohou toxiny způsobit vážné následky. Kromě toho rostlina vylučuje prostřednictvím svých listů přebytečnou vodu, která také obsahuje dráždivé látky. Pokud se tato kapalina dostane do kontaktu s kůží, způsobí zarudnutí a alergické reakce. Proto je nejlepší používat při práci s touto rostlinou rukavice.

Šťavel – jetel není k jídlu, ale jen pro štěstí

Oblíbený jetelíček pro štěstí  obsahuje vysoký podíl šťavelanu vápenatého. Rozsáhlejší konzumace může způsobit nevolnost, zvracení, podráždění sliznice zažívacího traktu, hypotenzi, křeče až cirkulační kolaps. Šťáva navíc vyvolává po kontaktu dermatitidy. U zvířat se objevují deprese, koliky, kóma někdy končící až smrtí.

Euphorbia  pozor na ruce a oči

Trnová koruna neboli euphorbia při tvarování a řezu rostlin vylučuje mléčnou latexovou tekutinu, která je jedovatá. Bílé mléko uniká rovněž při poranění listů a stonků. Při styku s pokožkou může latex způsobovat záněty kůže, vyrážky a puchýře. Nebezpečnější je, pokud se tekutina dostane do oka. Následuje podráždění, v horším případě zánět oka.

Stejné příznaky se projevují i při manipulaci s  Vánoční hvězdou. U malých dětí dokonce stačí pouhý dotyk a jed z listů mají na rukou.

Asparágus jedovatý není, ale plody ano

Asparágus hustokvětý (Asparagus densiflorus) s jemnými jehličkovitými listy je příbuzný chřestu. Na rozdíl od jedlého druhu se drobné bílé kvítky po opylení změní na červené bobulky, které jsou však toxické, takže asparágus držte z dosahu dětí a zvířat.

Pachypodium – sukulent s nebezpečnými trny

Pachypodium je sukulent vytrvalý a dlouhokvětý. Ovšem snadná péče je vykoupena nebezpečnými trny, které mohou poranit. Je to jedovatá rostlina, která po požití může způsobit bolesti hlavy.

I jarní cibuloviny v sobě skrývají jed

Typicky jarní květiny jsou zejména narcisy, modřence, primulky, tulipány, krokusy a hyacinty. Některé druhy rodu Primula obsahují kontaktní alergen – primin. Tato látka způsobuje závažné dermatitidy. Po požití jakékoliv části rostliny se projeví účinek saponinů, které dráždí zažívací ústrojí a ve větších dávkách vyvolávají nevolnost a zvracení.

K jedovatým pokojovým rostlinám patří také hojně pěstované : tchynin jazyk neboli Tenura (Sanseviera), difenbachie, potosovec (Scindapsus), kroton, dračinec, toulec neboli toulitka  anturium, klívie, brambořík.

Co dělat v případě podezření na otravu?

  • V první řadě zavolat lékaře. Pokud vezete postiženého do nemocnice, vezměte s sebou i rostlinu, případně její část, kterou dítě požilo, aby se lékař mohl zorientovat.
  • Vhodné je podávat hodně tekutin, nejlépe vodu nebo čaj v malých doušcích. Nevhodné je mléko, protože naopak způsobuje ve střevě lepší vstřebatelnost jedu. Nevyvolávejte zvracení.
  • V případě vniknutí škodlivých tekutin do oka otevřené oko vyplachujte pod mírným proudem tekoucí vlažné vody několik minut.
  • Pokud se jedovaté šťávy z rostliny dostaly na kůži, oplachujte ji pod tekoucí vodou.
  • Nebezpečné rostliny pěstujte "ve výškách", kam zvědavé dětské ruce nedosáhnou.
  • Máte-li doma domácí mazlíčky, tak raději jedovaté rostliny vůbec nepěstujte.

Doporučujeme

Články odjinud