Černý kořen je plný vitamínů a minerálů Thinkstock

Černý kořen je plný vitamínů a minerálů | Thinkstock

Neobávejte se ho pěstovat Archiv

Neobávejte se ho pěstovat | Archiv

Semena černého kořene nabízí například Semo. www.semo.c z

Semena černého kořene nabízí například Semo. | www.semo.cz

Tato zelenina potřebuje dostatek vlhkosti pro zdárný růst Thinkstock

Tato zelenina potřebuje dostatek vlhkosti pro zdárný růst | Thinkstock

Krásné květy jako by nepatřily k rostlině s tak hrůzostrašným jménem. Thinkstock

Krásné květy jako by nepatřily k rostlině s tak hrůzostrašným jménem. | Thinkstock

Neobávejte se ho pěstovat Archiv
Semena černého kořene nabízí například Semo. www.semo.c z
Tato zelenina potřebuje dostatek vlhkosti pro zdárný růst Thinkstock
Krásné květy jako by nepatřily k rostlině s tak hrůzostrašným jménem. Thinkstock
5
Fotogalerie

Recepty z černého kořene a tipy na jeho pěstování. Objevte tuto netradiční zeleninu!

Černý kořen neboli hadí mord španělský nepatří k rozšířeným druhům. Ale proč ho nezkusit? Tato mrazuvzdorná a nedoceněná zelenina nasládlé chuti, jež je lehce stravitelná, může zpestřit váš jídelníček.

Tvrdí se, že každý z nás by měl spotřebovat půl kilogramu černého kořene za rok. Obsahuje totiž mnoho sacharidů s převahou inulinu, který dobře snášejí diabetici. Z vitaminů v něm naleznete šest až osm miligramů céčka na sto gramů zeleniny. Dále hořčík, železo a sodík. Lehce se tráví a díky asparaginu, lactucinu a levulinu podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.

Recepty z černého kořene

Jíst můžete černý kořen syrový, vařený, zapékaný, smažený nebo obalený jako řízek. Vyzkoušejte si některý z nabízených receptů. A nezapomeňte, že při kuchyňském zpracování musíte nejprve kořeny oškrábat nebo uvařit ve slupce a potom velmi snadno oloupat. Aby vám dále nečernaly, dejte je před vařením do mírně okyselené vody, na jeden litr vody 2 lžíce octa.

Polévka z černého kořene

300 g černého kořene
50 g másla
1 vejce
petržel podle chuti
citron na ochucení
trochu smetany
sůl

Kořeny očistěte, nakrájejte na plátky a vařte v osolené vodě nebo v masovém vývaru doměkka, přidejte světlou jíšku. Polovinu kořenových plátků prolisujte přes síto, přidejte rozsekanou zelenou petržel, žloutek a trochu smetany. Nakonec můžete ještě přidat kousek másla. Ochuťte citronem.

Černý kořen s vejci

0,5 kg očištěných kořenů
kousek másla
1 lžíce strouhanky
4 vajíčka
pažitka

Kořeny nakrájejte na kolečka a deset minut vařte ve slané vodě. Potom je duste na másle. Když jsou měkké, zahustěte je lžící strouhanky a přidejte vajíčka. Podle potřeby osolte a posypejte jemně nakrájenou pažitkou.

Chlebíčky z černého kořene à la humr

0,5 kg černého kořene
2 dkg majonézy
citron

Syrový kořen oškrábejte a nastrouhejte, pokapejte citronovou šťávou, promíchejte s majonézou a namažte na plátky bílé veky. Ozdobte čtvrtinou kolečka citronu. Chutí i vzhledem jsou k nerozeznání od humrových chlebíčků.

Zapečený černý kořen

800 g černého kořene
60 g másla
ocet
200 g šunky nebo salámu
4 vejce
2 dl mléka
petrželka
sůl
100 g sýra

Černý kořen oškrábejte a ovařte v okyselené vodě. Nakrájejte ho na kolečka, narovnejte do máslem vymazaného pekáčku, přidejte nadrobno nakrájenou šunku či uzeninu a vložte do vyhřáté trouby. Po pěti minutách rozšlehejte vejce s mlékem, petrželkou, solí a nastrouhaným sýrem. Nalijte na směs kořene s uzeninou a zapečte dorůžova. Podávejte dle libosti, nejlépe s brambory a salátem.

Černý kořen můžete také jen povařit a podávat ho se strouhankou orestovanou na másle.

Jak pěstovat černý kořen

Černý kořen se pěstuje hlavně v Holandsku, Polsku a Belgii. Chcete si ho také vypěstovat? U nás se množí odrůda 'Libochovický'. Černý kořen se pěstuje jako jednoletá nebo dvouletá zelenina. Vysejte ho brzy z jara nebo v srpnu. Pokud zasejete v srpnu, úrodu můžete sklízet od zimy až do jara.

Semena připomínají úlomky slámy. V jednom kilogramu najdete asi sto tisíc semínek, ovšem již po dvou letech se klíčivost snižuje přibližně na dvacet procent. Černý kořen se pěstuje z přímého výsevu do půdy. Je náročný na půdu, potrpí si na hluboké, dobře humózní a do hloubky zpracované půdy.

Potřebuje dost vlhkosti a během vegetace nesnese organické hnojení ani přihnojování dusíkem. Na podzim místo k pěstování zryjte do hloubky nebo zaorejte a vpravte do zeminy kvalitní kompost.

Brzy zjara opět vyhnojte. Půda nesmí být kamenitá ani s hrudkami, jinak vám vyrostou zdeformované kořeny. Zpočátku se rostlina vyvíjí pomalu, a tak nezapomeňte často odplevelovat.

Pokud máte kořeny hořké a dužinu řidší až houbovitou, přehnojili jste. Vaši úrodu může také napadnout padlí čekankové, což je houba škodící hlavně v horkém létě. Na listech najdete bílý povlak, později malé, žluté a kulaté plodničky, které se obarvují do tmavohněda. Na ochranu používejte prostředky proti padlí.

Bílá hniloba může černý kořen napadnout ve vlhkém létě. Kořeny budou mít šedavě zahnívající skvrny s bílým plísňovým povlakem. Napadené rostliny musíte vytrhat a spálit! Dále mohou černý kořen zejména na podzim a v zimě poškodit myši a drátovci.

 

Doporučujeme

Články odjinud