Třapatka potěší oči, vyléčí tělo

Možná patříte k těm, jež si při nachlazení kupují kapky se jménem Echinacea v názvu přípravku. U nás je tato rostlina známá pod jménem třapatka. Jistě se bude hodit i do vaší zahrádky, co myslíte?

Jméno na výběr

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) pochází ze Severní Ameriky, kde ji pěstovaly indiánské kmeny jako léčivku už před dávnými časy.

Po příchodu do Evropy dostala své botanické jméno podle výrazného, ježatého středu květu: echinos = ježek. Dříve se pro ni používaly také názvy rudbekie nebo terčovka.

Nezklame ani náročné

Nejpěstovanějším druhem je třapatka nachová, oblíbená zvláště pro dlouhou dobu kvetení. Pak zůstává okrasná až do podzimu – po odkvětu na rostlině zbudou výrazné, tmavě hnědé středové terče.

třapatka 2.jpg
Léčivé vlastnosti třapatky jsou známé již mnoho století

Předností třapatky je mimořádně dlouhá doba kvetení u většiny odrůd, a to od června až do září. Květy jsou odolné, vydrží nepřízeň počasí, nepoškodí je ani prudký déšť, jen vyšší odrůdy (pokud je třapatka pěstována jako solitéra) je potřeba vyvázat k opoře, aby se nevylomily.

Prostý půvab barev

Odrůdy terčovky nejsou jen v nachové barvě, pěstitelům se podařilo vyšlechtit odrůdy s květy oranžovými – jako je například ‘Sunset’, či s květy žlutými, jaké má odrůda ‘Sunrice’.

Kdo si potrpí na zvláštnosti, může si vysadit plnokvětou odrůdu v barvě limetek, jež přechází do bílé při okraji květu – jmenuje se ‘Coconut Lime’. Čistě bílá třapatka je ‘Green Envy‘ s širokým květem, nebo bohatě kvetoucí ‘Avalanche‘ s květy jazykovými, seženete i ‘Alba‘ s barevným středovým terčem.

třapatka 3.jpg
Některé odrůdy vynikají svou pestrostí

Milovníci karmínové barvy také nepřijdou zkrátka, pro ty je připravena kvést odrůda ‘Pink Double Delight‘, zvláštní stavbu květu v této barvě má odrůda ‘Razzmatazz‘.

Rod Echinacea je bohatý

Typický znak třapatky – vystouplý tmavý terč s obrubou jazykovitých plátků – mají všechny odrůdy. Pozornost pěstitelů se upřela i na druhy další, jako jsou E. pallida, E. angustifolia či E. paradoxa. Tyto druhy bývají buď vyšší, nebo mají odlišnou stavbu středových květních plátků.

Třapatka nachová dorůstá výšky do jednoho metru, květy mají průměr kolem deseti centimetrů.

Co potřebuje ke spokojenosti?

Místo na slunci je to pravé, výživná zem s přiměřenou zálivkou k tomu a třapatka vám bude dělat jen radost. Ve stínu příliš nepokvete, barvy nebudou výrazné, a ani sucho jí nedovolí vyrůst a rozkvést do plné krásy.

třapatka 4.jpg
Třapatky nejsou nikterak náročné

Můžete ji pěstovat i v nádobě na terase, pokud ji každým rokem přesadíte. Při té příležitosti si můžete trs třapatky rozdělit a rozmnožit si ji. Dělením trsů se koncem podzimu rozmnožují i třapatky pěstované ve volné půdě, zjara lze odebrat kořenové řízky.

Péče se vyplatí

Rašící třapatky chutnají slimákům, dejte si pozor, aby vám je nezlikvidovali. Zjara přihnojte rostliny dobrým kompostem, v době vegetace můžete použít některé tekuté hnojivo dvakrát do měsíce.

Květy ve váze vydrží dlouho, pokud je řežete dřív, než se plně vytvoří střed. Po odkvětu seřízněte stonky se zbylými středy a usušte, budou výbornou dekorací do suchých aranžmá.

Krásná samaritánka

Jak už jsem se zmínila, třapatka se jako léčivka pěstuje dlouhá staletí. Celá rostlina obsahuje silice, glukózu, fruktózu, pryskyřice, inulin a echinocosid.

Nejčastěji se používá léčivý extrakt ze sušených kořenů nebo nati, z čerstvé nati se připravuje šťáva.

Co třapatka umí

Léčivé účinky třapatky jsou rozsáhlé: posiluje imunitu organismu a tím zvyšuje jeho odolnost, pomůže při léčbě katarů horních cest dýchacích, při chřipce i běžném nachlazení.

třapatky.jpg
Uvařte si z třapatky domácí medicínu!

Používá se k prevenci infekčních chorob i léčbě angíny, při chronických zánětech močového měchýře či prostaty jsou její účinky vynikající. Tiší záněty mízních uzlin a potlačuje sklon ke hnisání.

Sušit, či louhovat?

Koupit si můžete tablety, sirupy, kapky, masti nebo krémy, případně si vyrobit z vlastních třapatek domácí medicínu.

Ze sušené nati se připravuje čaj, z čerstvé nati šťáva – pro děti jistě vhodnější než lihový extrakt, který si můžete také připravit sami doma.

Potřebujete k tomu:

půl litru 60 % lihu

14 dkg čerstvých listů třapatky

Oprané a okapané listy třapatky naložte do sklenice s lihem a uzavřete. Denně protřepejte a po sedmi dnech slijte do menší sklenice. Užívejte jednu polévkovou lžíci denně.

Vyzkoušejte a uvidíte, že se vám chřipka vyhne obloukem.

Třapatka se neztratí

Oproti některým trvalkám je třapatka sice výrazná, ale dobře se s ostatními trvalkami snáší, neruší kompozici výsadby. Na venkově se obvykle pěstovala společně s plamenkami nebo bělotrnem, dnes, kdy jsou v kursu okrasné trávy, vypadá společenství třapatky s ostřicí nebo prosem velice dobře.

Lze kombinovat i třapatky mezi sebou na větším trvalkovém záhonu – dobré je sázet alespoň tři kusy od stejné odrůdy, aby lépe vynikly.

 

Doporučujeme

Články odjinud