Grilovací sezóna začíná: Jaký gril pořídit?

Grilovací sezóna začíná: Jaký gril pořídit?

Někdo dává přednost opečeným špekáčkům na ohníčku, jiný zdravějšímu grilování. Pokud právě uvažujete o koupi grilu, poradíme vám, jak se zorientovat v základních typech a podle čeho gril vybírat.

Krása grilování spočívá v jeho jednoduchosti

Historie grilování pochází z Kavkazu a začala zcela prozaicky – opékáním masa na ohni a ohništi. Grilování se přes Blízký východ rozšířilo do Turecka, Balkánu a ostatních států Evropy. Kavkazské kuchyni se vůbec jako první v Evropě věnoval známý francouzský spisovatel Alexander Dumas.

V minulosti se grilovalo pouze hovězí a jehněčí maso a mnoho druhů zeleniny, později i vepřové a kuřecí maso. Na Balkáně se grilovalo již v 18. století a za kolébku přípravy jídel na grilu pod širým nebem se dodnes považuje srbské městečko Leskovac, kde se každoročně na festivalu gurmánského umění "Roštiliádě" scházejí mistři grilování, aby se pochlubili svými specialitami předávanými z generace na generaci. Grilování je prostě umění.

Pokračování 2 / 6

Grilovat zdravě je moderní

Při výběru grilu dbáme na to, aby byl dostatečně stabilní, s výškově nastavitelným roštem a neměla by chybět ani ochrana proti větru. Nekupujte gril podle ceny, ale vybírejte podle počtu strávníků a podle toho, jak často budete gril využívat. Pokud budete grilovat jen dvakrát za sezónu, vyplatí se finančně nenáročný a snadno přenosný plechový gril. Když ale plánujete pravidelné zahradní párty s rodinou a přáteli, možná už stojí za to uvažovat o dražším grilu – přenosném na dřevěné uhlí, elektrickém či plynovém.

K velmi oblíbeným modelům patří grily na dřevěné uhlí s výškově nastavitelnými rošty, smaltovaným povrchem a odkládací plochou. Někteří fajnšmekři dokonce tvrdí, že maso pečené na dřevě chutná nejlépe, ale na druhé straně je třeba dostatečně dlouho počkat, než se gril rozhoří a vytvoří se potřebná vrstvička bílého popela, což však můžete využít na debaty a příjemné posezení s rodinou či přáteli.

Když se počasí nevydaří, můžete použít moderní elektrický gril. Zahradní elektrické grily se svým vzhledem podobají grilům na dřevěné uhlí. Využijeme je většinou tehdy, kde nelze kvůli kouři použít klasický gril, například na balkoně, terase nebo i v interiéru.

Plynové grily jsou bezkonkurenčně nejpohodlnějším řešením letní kuchyně, neboť lze najednou připravovat několik dobrot současně. Na otočném rožni se mohou grilovat kuřata či špíz a hned vedle na přídavném bočním hořáku se může vařit polévka, omáčka, guláš nebo voda na čaj či kávu.Grilování na plynovém grilu vám bude připomínat přípravu jídla ve vaší kuchyni, neboť ovládání plynového grilu je pohodlné a již po deseti minutách se vytvoří dostatečná teplota na grilování nebo pečení. Nejnovější modely grilů jsou vybaveny třemi grilovacími zónami a nerezovými hořáky, které umožňují hospodárný provoz a snadnou a rychlou obsluhu. Regulace ohně na plynovém grilu je totiž stejně snadná jako doma na sporáku. Ke komfortu zmiňovaných modelů plynových grilů patří piezoelektrické zapalovaní, uzavíratelný poklop, kolečka pro snadné přemístění a bohaté příslušenství. Grily mají uzavíratelný poklop, což umožňuje grilování větších kusů masa a navíc se pokrm rovnoměrně propeče bez ztráty aroma a zůstane pěkně šťavnatý. Z bohaté nabídky plynových grilů si můžete zvolit od jednoduchých typů až po komfortní grily s porcelánovým poklopem a roštem, integrovaným teploměrem a vestavěnou skříňkou k uložení nezbytných drobností či nádobí.

Pokračování 3 / 6

Tipy na grilovací náčiní a pomůcky

Ke grilování potřebujeme několik základních pomůcek na to, abychom mohli vychutnávat nejen výsledné lahůdky, ale aby i samotné grilování bylo příjemnou zábavou.

V obchodech najdeme praktické vícedílné soupravy na grilování skládající se většinou z dlouhé vidličky, kleští, obracečky, štětečku na potírání grilovaných pokrmů a různých nožů. To vše na dlouhých rukojetích zakončených dřevěnými nebo plastovými držadly. Koupit bychom si mohli i grilovací mřížky – použijeme je, až budeme grilovat drobnější kousky masa, které by jinak grilem propadávalo do ohniště. Mřížka se vyplatí i v případě grilování křehkých pokrmů jako například ryb. Jiné grilovací mřížky jsou oboustranné – maso se do nich položí a shora mřížkou i přiklopí – tak grilujeme například steaky. Na špízy se většinou používají jehly a nouzově i špejle. Praktické jsou také alobalové misky na grilování s drážkovaným perforovaným dnem. Grilovaný pokrm se na ně nelepí, nepřipéká se a tuk nestéká přímo na gril. Při přípravě masa je rovněž neocenitelnou pomůckou vpichovací teploměr, díky kterému poznáme, zda je již maso dostatečně propečené. A na co ještě nezapomenout? Na slušivou zástěru, aby tuk nepotřísnil oděv, a silikonovou chňapku nebo rukavice jako ochranu proti popálení.

Pokračování 4 / 6

Zelenina na grilu

Cibule na grilu patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Před grilováním ji ochutíme vegetou, potřeme olejem, aby se na rošt nelepila, a grilujeme ji na menší teplotě.

Papriky grilujeme celé nebo pokrájené na kousky. Obsahují hodně vody, takže zůstávají šťavnaté. Podobnou konzistenci má i cuketa, která se rovněž opéká velmi rychle. Krájíme ji na kolečka nebo proužky.

Lilek je třeba na grilování předem připravit, a to tak, že na kolečka nakrájený lilek osolíme, abychom odstranili hořkost. Plátky lilku pak osušíme, potřeme česnekem a grilujeme jen krátce. Příliš dlouhé grilování lilek vysušuje.

Rajčata jsou zeleninou, kterou není třeba před grilováním upravovat.  Stačí je nakrájet na kolečka a ochutit vegetou. Na grilu je pouze jednou otočíme. Ugrilují se za 3–5 minut a podáváme je nejčastěji s česnekovou omáčkou. Rajčata jsou také výbornou přílohou k masu nebo uzenině. Rajské jablíčko nařízneme křížem, do kterého vložíme kousek másla, posypeme nasekanými zelenými bylinkami, zabalíme do alobalu a rožníme asi 10 minut.

Kromě zmiňovaných zelenin můžeme grilovat i chřest, zelí, mladou kukuřici, salát, brambory a mnoho dalších. S grilovanou zeleninou výborně ladí sýrové dipy, kečupy, naložené houby a samozřejmě i všechny druhy masa včetně klobás.

Pokračování 5 / 6

Grilované ovoce

Mimořádně jednoduchým a chutným dezertem je grilované ovoce. Jablka, hrušky, banány, mango, broskve i meruňky jsou na rošt ideální a pokud je přidáte k masu, ovoce dodá masu jemnost a zvláštní chuť. Z banánů je například vynikající špíz s marinovaným kuřecím masem.

Sladká tečka na závěr

Čerstvý ananas oloupeme, nakrájíme na plátky a položíme na grilovací rošt. Upečené plátky servírujeme pokapané medem a vaječným koňakem s kopečkem zmrzliny. Kdo dává přednost pikantním dezertům, může si připravit ovocný špíz z čerstvého liči a ananasu. Jednotlivé kousky ovoce potřeme stejnými díly směsí z medu a hnědého cukru a dochutíme mletým zázvorem a bílým pepřem. Grilujeme pět minut na dohasínajícím grilu, aby se špíz nepřipálil.

Pokračování 6 / 6

Koření, bylinky, směsi, marinády

Kromě masa a masných výroků – klobás, špekáčků, párků a podobně – je pro grilování nezbytná i další široká škála produktů – kořenící směsi, omáčky a dochucovadla, hořčice, kečupy a další ingredience, ale také zeleninové saláty, salátové zálivky a dresingy, sterilovaná zelenina a různé chuťovky.

Rozmarýn, tymián, bazalka, šalvěj, kopr a máta jsou při grilování nepostradatelné. Čerstvé bylinky se přidávají do grilovacích marinád s panenským olivovým olejem, limetovou šťávou a špetkou cukru.

Šalvěj, tymián a rozmarýna se hodí zejména k chuťově výrazným masům, jako jsou zvěřina, jehněčí, skopové, kachní, husí, také k sekaným masům, ale i k rybám, hojně se kombinují například se štikou nebo úhořem. Většina kořenících směsí a marinád na ryby obsahuje nějaké procento šalvěje.

Šalvěj je ale třeba používat ve velmi střídmém množství, aby nepřebila chuť pokrmu. Narozdíl od většiny čerstvých bylinek ji lze přidávat do jídla již při vaření, protože výrazné šalvějové aroma se ve vysokých teplotách vytrácí jen pozvolna.

Oregáno lze kombinovat jak se zeleninou, tak s rybami a všemi druhy mas. Velmi dobře se hodí k tučnějším masům, do mletého masa nebo k jehněčímu a skopovému a také ke grilované zelenině. Větvičky je možno použít k napichování špízů a lze je také pálit pod grilovaným masem, čímž se část aroma dostane do pokrmu. Bazalka, kopr a máta se kromě masa hodí k dochucení zeleniny, ryb a grilovaných sýrů.

K přípravě masa před grilováním se používají oleje lisované za studena. Oblíbené jsou bylinkové oleje, jimiž se nakrájené maso potírá a nechá několik hodin odležet. Hotová dobrota je pak křehčí a provoněná bylinkami. Velkou výhodou olejových marinád je, že maso dochutí, zabraňují uvolňování tekutin, a tím maso zůstává po grilování křehké a šťavnaté.

Extra tip:

Před grilováním ryby a maso nenakládáme do oleje, ale do nízkotučného jogurtu ochuceného česnekem a bylinkami. Kuřecí plátky získají zcela zvláštní chuť v marinádě ze směsi sójové omáčky, bílého vína a chilli.

 

Doporučujeme

Články odjinud