5
Fotogalerie

Břečťan: místo pro něj se najde i v malé zahradě

Břečťan s jeho stálezelenými listy spatříte ve volné přírodě prakticky po celé Evropě. Tato zahrádkáři oblíbená venkovní rostlina slouží nejen jako populární dekorativní popínavka, ale má i léčebné účinky.

Stálezelený šplhoun

Břečťan popínavý (Hedera helix) je v přírodě šplhavý keř, který se na opoře zachycuje krátkými příchytnými kořínky. Obrůstá kmeny stromů, skály i stěny domů. Ptákům poskytne úkryt a dá možnost hnízdění, naláká motýly i včely.

břečťan na stromě.jpg
Máte na zahradě nepěkné torzo uschlého stromu? Nechte jej obrůst břečťanem!

Má-li podporu, dosáhne až do třicetimetrových výšek. Dožívá se několika stovek let. Břečťan s květy zahlédnete spíše výjimečně. Začíná kvést ve stáří asi od osmi do deseti let a pouze ve velkých výškách s výborným osvětlením. Květy se objevují někdy v září a říjnu.

Kam se hodí?

Významnou výhodou břečťanů jsou malé nároky na světlo – dobře se jim daří na silně zastíněných místech. Zároveň náleží k rostlinám s velkou odolností proti chladu, hodí se proto na stinné stěny na severu a stěny vystavené studeným větrům.

břačťan na podzim.jpg
Na podzim se břečťan krásně vybarví

Břečťan vytvoří zelenou zeď

Pokud je vaším snem nechat si obrůst zeď domu či dům celý, představuje břečťan jednu z možností. Různé odrůdy této rostliny vám pomohou oživit tmavé či fádní stěny.

Pokud je vaše zdivo v dobrém stavu, neměl by jí porost poškodit. Zazeleněné stěny se ale nedoporučují na poškozené zdi, protože vzdušné kořeny rostlin mohou často rozrušit maltu.

K výhodám zelených stěn můžete zahrnout to, že na listech zachytí prach a jiné látky, které potom smyje déšť, takže fasáda zůstává chráněna proti podobným škodlivým vlivům. Rostliny také částečně pohlcují a odrážejí hluk.

břečťan - květy.jpg
Květů se dočkáte až za několik let

V teplém ročním období působí proti přehřívání stěn, tudíž nedochází ke zkracování životnosti fasády vlivem vysokým teplotním změnám, v zimě snižují únik tepla. Zaujaly vás tyto informace? O vlastnostech popínavých rostlin si přečtěte více v tomto článku.

Odrůdy břečťanu

Odrůdy se od sebe liší kresbou, tvarem listů a počtem tří až pěti listových laloků. Listy se zbarvují do několika odstínů. Naleznete mezi nimi matně, sytě či tmavě zelené, bělavě či žlutě pestré, jiné se vybarvují do purpurova.

Temně zelené listy má třeba ’Arborescens’, ’Baltica’, ’Crenata’ nebo ’Digitata’. Zelené listy s bílým až žlutým žíháním najdete třeba u odrůdy ’Gracilis’. ’Aurovariegata’ a ’Palmata Aurea’ nabízí listy do žluta.

břečťan panašovaný.jpg
Zlatavě zbarvené odrůdy se pěkně kombinují s tmavě zelenými

’Sagittifolia’má dekorativní, vykrajované listy s tmavě zelenou barvou, ale tvar listu se může měnit podle stanoviště. Břečťan irský (Hedera hibernica) upoutá listy s výrazným žilkováním. Zástupce břečťanu kavkazského, odrůda ’Dentata Variegata’, má srdčité listy ve světle zelené barvě s bohatým, krémově bílým probarvením a okraji.

Pro ’Sulphur Heart’ jsou typické velké srdčité listy a nepravidelné střídání zlatožlutých, limetkově zelených a světle zelených skvrn, které přecházejí v tmavě zelenou u krajů.

Pozor na plody!

Plody břečťanu jsou bobule modročerné barvy. Dozrávají koncem zimy – od února do března. Pro ptáky, kteří u nás přezimují, bývají jednou z mála pochoutek. Ptáci požívají plody bez škodlivých následků.

břečťan - plody.jpg
Bobule lze využít do různých aranžmá

Vy si však bobule břečťanu rozhodně nezařazujte do jídelníčku! Po jejich požití vás přepadne silné zvracení a nepříjemný průjem. U dětí je to ještě horší: už po požití pěti bobulí se potýkají s otravou.

Břečťan jako léčivo

Lék z břečťanu se používá k utišení kašle, astmatu, nachlazení a ke zklidnění zanícené sliznice. V kosmetice je součástí přípravků k odstranění celulitidy. Čerstvé listy se využívají v homeopatii, podpoří činnost jater a žlučového systému.

Na vnější hemoroidy si můžete připravit sedací koupel, kdy hrst čerstvých břečťanových listů smícháte s jedním litrem studené vody a necháte přes noc louhovat. Ráno krátce povařte a po zchladnutí na teplotu těla se do směsi posaďte.

Proti bolestem kloubů a na drobnější spáleniny pomohou obklady z listů. Zevně se přípravky s břečťanem používaly dříve proti štěnicím a vším, vyrážkám a dalším kožním nemocem. Listy sloužívaly jako lék při Basedowově chorobě, při chronických katarech nebo rachitických příznacích.

Z břečťanu se sbírá list, nejlépe v jarním období. Buďte ale opatrní: břečťan nemůžete užívat dlouhodobě a ani nesmíte překračovat denní doporučené dávky.

Víte, že...

  • stálezelené snítky a plodenství modročerných barev patří k oblíbeným doplňkům řezaných květin
  • existují i odrůdy vhodné do bytu: zajistěte jim místo na oknech obrácených k severu, spokojí se s mírnou zálivkou, ale mají rádi časté omývání a rosení listů
  • bytové odrůdy si můžete zavěsit do košíků
břečťan v bytě.jpg
I tam, kam v bytě nedopadá světlo, můžete mít krásnou rostlinu
  • břečťan můžete tvarovat a vést po opěrách do požadovaného tvaru, je snadno přizpůsobivý
  • v bytě si můžete vytvořit zelenou zástěnu – vyvazujte rostliny na laťkovou mříž nebo na volně stojící nosníky
  • pro barvení látek a vlny se získává z břečťanových bobulí růžové a šedivé barvivo
  • dříve se pryskyřice získaná z břečťanových stonků přidávala do nakuřovacích prášků a do zubních plomb
  • břečťan byl symbolem nesmrtelnosti a věčného života

Doporučujeme

Články odjinud